ראש עיריית ירושלים: דרוש חוק שיקפיא את תשלומי השכירות לעסקים

משה לאון דורש מהממשלה להקפיא את גביית דמי השכירות מעסקים שנאלצו לסגור אותם עקב התפשטות הנגיף

אבי וקסמן
אבי וקסמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
קורונה ישראל 2020 ירושלים
בתי עסק סגורים בירושליםצילום: אוהד צויגנברג

ראש עיריית ירושלים משה ליאון, דורש מהממשלה ליזום חוק שיפטור מתשלום דמי שכירות, את בעלי העסקים שנאלצו לסגור את עסקיהם בגלל ההנחיות של משרד הבריאות לבלימה של התפשטות הקורונה. חוק כזה - שלפי דרישת ליאון יהיה בתוקף באופן זמני, עד תום המשבר - יהיה חריג מאוד, מפני שהוא יתערב ביחסים בין שני צדדים פרטיים, שהוסדרו ביניהם בחוזה. בינתיים, פועלת הממשלה בעיקר לדחייה של תשלומים של עסקים לה ולרשויותיה. 

במכתב ששיגר ליאון לראש הממשלה, הוא מבקש להקל על בעלי העסקים בבירה בהתמודדות עם המשבר הכלכלי שנוצר בעקבות נגיף הקורונה והתגובה הממשלתית על התפשטותו. מלבד הפטור משכר דירה, מבקש ליאון מהממשלה כי תפטור את העסקים מתשלומי הארנונה - ובמקביל לכך, תשפה את הרשויות המקומיות בגין הארנונה שלא יגבו. כמו כן, דורש ליאון כי הממשלה תכפה על הבנקים לדחות פירעון של הלוואות שנטלו בעלי נכסים בתקופה זו.

לדברי ליאון, "בעלי העסקים נמצאים בקריסה כלכלית, וזועקים להצלה. אני סמוך ובטוח כי ראש הממשלה מבין שסיוע להם הוא צו השעה. אני משוכנע, גם מניסיוני כרואה חשבון ומשנים רבות במגזר העסקי, כי אם שורת הבקשות ששיגרתי אליו ייושמו, שבעלי העסקים יוכלו לנשום לרווחה ולעבור את התקופה הקשה".

הארכת רישיון עסק אוטומטית

הממשלה אישרה במשאל טלפוני, תקנות שעת חירום הנוגעות להארכת תוקף ודחיית מועדים של אישורים רגולטוריים, זאת בהמשך להנחיית ראש הממשלה בנימין נתניהו למנכ"ל משרדו רונן פרץ לפעול להשלמת שורת הקלות כדי  להקל על בעלי העסקים.

במסגרת התקנות, תינתן דחייה של חודשיים לתהליכים הביורוקרטיים הצפויים לבעלי עסקים. בין היתר, כל האישורים הקיימים, הרישיונות וההיתרים מטעם הרשויות שניתנו לבעלי עסקים, יוארכו באופן אוטומטי בחודשיים נוספים. כמו כן, תינתן דחייה של כל העיצומים הכספיים. ההחלטה הוגשה עם שר המשפטים אמיר אוחנה ומשרד המשפטים שסייע בפתרון חקיקתי רחב.

בין התקנות שאושרו:

• רישיונות להפעלת עסק בכל הרשויות המקומיות יוארכו באופן אוטומטי, הן כדי להקל על העסקים שעובדים תוך צמצום כוח אדם, והן כדי להקל על העסקים שנאלצו לסגור באופן זמני בעקבות המצב.

• רישיונות להפעלת עסק מול משרדי הממשלה השונים יוארכו באופן אוטומטי. כך למשל אישורי כבאות, משרד הבריאות, הגנת סביבה ועוד.

משה לאון
משה לאוןצילום: אוליבייה פטוסי

• אין צורך בחידוש היתרים להמשך הפעילות השוטפת. ההיתרים יוארכו אוטומטית בחודשיים נוספים.

• כל אישורי היבוא יחודשו באופן אוטומטי, ללא צורך במתן אישור חדש, זאת כדי לאפשר זרימה של סחורות אל המשק ולמנוע חוסרים ועיכובים. 

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker