נופלים בין הכיסאות: "חייבים לשלם קצבה לעצמאים כתחליף לדמי האבטלה"

התוכנית של איגוד לשכות המסחר להצלת העצמאים, שאינם זכאים לדמי אבטלה: קצבה חדשה - וכיסוי העלויות הקבועות, למשל ארנונה ■ באיגוד סבורים כי כל יום נוסף שבו עסק עומד סגור, מקטין את הסיכוי שהוא ייפתח מחדש

אבי וקסמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ימי הקורונה, שוק הפשפשים ביפו סגורצילום: מוטי מילרוד
אבי וקסמן

בממשלה נמשכים הדיונים המוצאים בהרחבת המענה הכלכלי למגזר העסקי עקב משבר הקורונה, והדרישות ממשיכות לזרום אל משרד האוצר. באיגוד לשכות המסחר גיבשו תוכנית, שבה ניתן דגש מיוחד לסיוע למאות אלפי העצמאים בישראל. באיגוד שואפים להעניק מענה לרבים מהעצמאים שאיבדו בן לילה את כל הכנסותיהם או מרביתן בגלל ההגבלות הממשלתיות שהוטלו לשם בלימת ההתפשטות של נגיף קורונה. 

בניגוד לשכירים שפוטרו או הוצאו לחופשה ללא תשלום (חל"ת), עצמאים - גם אם הושבתו לחלוטין מעבודה - אינם זכאים לדמי אבטלה. בתוכניות שהוצגו עד כה, המענה הממשלתי העיקרי הממוקד בעצמאים הוא מענק ממשלתי בגין הירידה הצפויה ברווחיהם, שאמור להיות משולם על ידי רשות המסים. עד כה התחייבו במשרד האוצר וברשות המסים למענק מרבי של 6,000 שקל לאדם לכל היותר. גם מענק זה, הנמוך בעשרות אחוזים מהשכר החודשי הממוצע של שכירים, יינתן רק לעצמאים שרווחיהם אינם עולים על רף מסוים.

באיגוד לשכות המסחר, המייצג בין השאר סוחרים קמעוניים, תובעים ממשרד האוצר להתחייב לסיוע משמעותי יותר, ולעשות זאת מיד - מתוך הבנה כי כל יום נוסף שבו בעלי עסקים מנועים מלהפעיל את עסקיהם, מקטין את הסיכויים שהעסקים ייפתחו מחדש לאחר המשבר. 

שר האוצר, משה כחלון, מכריז על צעדי הסיוע הממשלתיים, בשבוע שעברצילום: יונתן זינדל / פלאש

כתחליף לרשת הביטחון הגלומה בדמי האבטלה, מציעים באיגוד כי תשולם תמיכה ממשלתית שוטפת לכל מי שאיבדו מקום עבודתם ואינם שכירים. "חייבים לקבוע קצבת בסיס, שתהיה משענת סבירה לקיום בסיסי ומינימלי, ותופעל במקביל למסלולי דמי האבטלה בשל פיטורים או חל"ת", אומרים באיגוד.

קצבה כזאת, לפי הצעת האיגוד, תוכל להיות משולמת למשל לפי נתונים שבידי רשות המסים, המשמשים לבחינת הזכאות למענק עבודה (מס הכנסה שלילי). הזכאות למענק עבודה תלויה, בין השאר, בבעלות על נדל"ן - כך שככלל, מי שבבעלותו נכס מקרקעין מלבד דירת מגוריו, אינו זכאי למענק. מנגנון זה יוכל להיות מאמץ גם בנוגע לתמיכה המיוחדת בעצמאים. הקצבה המוצעת אינה מבוססת על חישוב של של הירידה בהכנסות של כל עצמאי בשבועות האחרונים לעומת ימי שגרה.

כדי להקל את ההתמודדות של עסקים עם הבעיות התזרימיות שנוצרו במשבר הקורונה, מוצע לדחות את תשלומי המסים מכל הסוגים בארבעה עד שישה חודשים. בינתיים, רשות המסים הכריזה על דחייה חלקית של תשלומי מע"מ, בכחודש וחצי לכל היותר, וכן דחייה של הגשת הדו"חות השנתיים למס הכנסה. 

כמו כן, תוכנית האיגוד קוראת לסייע לעסקים באמצעות דחייה של הוצאותיהם הקבועות - למשל באמצעות דחייה של תשלומי ארנונה, או פריסתם ללא ריבית. לבנק ישראל קוראת התוכנית לעקוב אחר שיעורי הריבית על הלוואות, ולפעול למניעת זינוק בריבית שעסקים נדרשים לשלם. 

באיגוד לשכות המסחר דורשים גם פיצוי לעסקים שהכנסותיהם צללו בעת המשבר. במשרד האוצר הובעה התנגדות למתן פיצוי כזה בינתיים, בין השאר בגלל החשש שעלויותיו יתפחו ככל שמעגל הנפגעים מהמשבר מתרחב - וככל שהנזק נצבר, עם התארכות המשבר. 

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker