לשכת יועצי המס בפנייה לממשלה: יש לאפשר דמי אבטלה לעצמאים

עצמאים אינם זכאים לדמי אבטלה מכיוון שאינם משלמים עבורם במסגרת תשלומי הביטוח הלאומי ■ "ההטבות הכלכליות שפירסמו ראש הממשלה ומשרד האוצר הן בבחינת לעג לרש"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
להבדיל משכיר, העצמאים מעסיקים את עצמם, ולכן קל להם הרבה יותר לפברק פיטורים. למצולם אין קשר לנאמרצילום: דודו בכר

לשכת יועצי המס פנתה אתמול (ב') במכתב אל ראש הממשלה, שר האוצר, שר העבודה ומנכ"לל הביטוח הלאומי, בקריאה לאפשר לעצמאים ולשכירים בעלי שליטה בחברה לקבל דמי אבטלה.

לטענת הלשכה, ההחלטות הממשלה מהוות פגיעה קשה בזכויות היסוד, ובגללן עצמאים איבדו בן לילה את מקור פרנסתם, ומסיבה זאת הם זכאים לרשת ביטחון סוציאלי בדיוק כפי שזכאים השכירים.

עוד נטען במכתב, שנשלח מעו"ד ליאור דץ ויוסי אור כהן ממשרד עורכי הדין א. שילה ושות', כי חוק ביטוח לאומי נועד לשם מתן רשת ביטחון סוציאלית לכל תושבי ישראל בלא קשר להגדרה שלהם כעובדים, ולכן גם לעצמאים שאיבדו את עבודתם בעקבות החלטת ממשלה צריכה להיות זכאות לביטחון סוציאלי, באמצעות מתן דמי אבטלה או תשלומים סוציאלים אחרים, שייקבעו במיוחד לשם כך.

לטענתם, הימנעות ממתן דמי אבטלה לעצמאים או תשלומים סוציאלים אחרים, בדומה לשכירים, היא החלטה בלתי סבירה באורח קיצוני ובלתי מידתית, ומהווה אפליה לרעה של העצמאים באופן פסול. הכותבים גם טוענים כי בחוק ביטוח לאומי ישנם סעיפים המאפשרים לתת רשת סוציאלים לעצמאים.

"ההטבות הכלכליות שפירסמו ראש הממשלה ומשרד האוצר, שבכללם הקמת קרנות הלוואות, דחיית מועד הדיווח לרשויות המס והמע"מ, ארנונה עסקית והמים, ומתן פיצוי בסך 6,000 שקל לעסקים שיוכיחו כי נגרמו להם הפסדים בעקבות המשבר, הן בבחינת לעג לרש. הן לא יצילו את המצב החמור של קהילת העצמאים המצויים ללא כל קו פרנסה, שיהיה בו לכלכל אותם ואת משפחתם בשעה קשה זו", נכתב בפנייה.

הכותבים מזהירים כי אם לא תסייע המדינה במתן דמי אבטלה מידיים לעצמאים בשל מצב החירום, עלולים עצמאים רבים להגיע לחרפת רעב.

עצמאים אינם זכאים לדמי אבטלה בדומה לשכירים, מכיוון שאינם משלמים עבורם במסגרת תשלומי הביטוח הלאומי, כפי שעושים השכירים. ואולם, לטענת הלשכה, טענה זו אינה מתיישבת עם עקרונות הביטוח הלאומי, שמטרתם לתת רשת ביטחון סוציאלי לכלל תושבי המדינה, ללא קשר לתשלומים המשולמים על ידם או זהותם.

"במשך שנים העצמאים מממנים מכספם את זכאי הביטוח הלאומי האחרים. לכן עומדת להם הזכות לדרוש מתן דמי אבטלה או רשת ביטחון סוציאלית אחרת, על אף שלא הופרש על ידם לכאורה מרכיב המכונה דמי אבטלה מתוך הכספים ששילמו לביטוח לאומי", נכתב בפנייה.

לטענת הכותבים, בסעיף 159 לחוק ביטוח לאומי - הפרק העוסק בדמי אבטלה - נקבע בצורה מפורשת כי שר העובדה והרווחה, בהתייעצות עם שר האוצר, ובאישור ועדת העבודה והרווחה של הכנסת, ראשי להרחיב את מעגל המבוטחים לעניין קבלת דמי אבטלה.

"בעקבות המשבר, פעלה ממשלת ישראל בהתאם לחוק הביטוח הלאומי, על מנת לקצר את תקופת הזכאות לדמי אבטלה לשכירים, דבר המעיד כי החוק מקנה לממשלה אפשרות להרחיב את מעגל הזכאים אף בניגוד לאמור בחוק. הימנעות הממשלה לפעול בדומה לכך גם לגבי העובדים העצמאים, תהווה פגיעה חמורה בעיקרון השוויון ואפליה פסולה. הרי אין הבדל בין אותם שכירים שאיבדו את מקור פרנסתם בעקבות המשבר לבין העצמאים".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker