שירות התעסוקה תחת נטל הקורונה: 450 אלף איש נרשמו מתחילת מארס

6,000 נרשמים כל שעה: 89% מדורשי דמי האבטלה החדשים הם בגין יציאה לחל"ת, 7% בשל פיטורים, 2% התפטרות ו-2% מסיבות אחרות ■ מנכ"ל שירות התעסוקה, רמי גראור: "אנחנו מקבלים בקשות לעובדים בבתי אבות, מוקדי טלפונים ומשלוחים. לאקדמאים קשה יותר למצוא כעת עבודה"

סיון קלינגבייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שירות התעסוקה. למצולמים אין קשר לכתבה
שירות התעסוקה. למצולמים אין קשר לכתבהצילום: שירות התעסוקה

שירות התעסוקה מדווח כי מתחילת מארס ועד 5:30 הבוקר (שישי) נרשמו בשירות התעסוקה 450,256 איש. זהו גידול של 81 אלף נרשמים מהדיווח של השירות אתמול ב-17:00. קצב הנרשמים ממשיך לעמוד על 6,000 בשעה.

אלה אינם המספרים הסופיים ליום זה. בשירות התעסוקה אומרים כי דיווח נוסף יפורסם בהמשך. אתר שירות התעסוקה הורחב משמעותית ועומד בעומסים הגדולים. במקרה של עומס חריג מפנה הודעה לאתר Gov.il, וכבר כמה ימים שני האתרים עומדים בעומסים ללא תקלות.

ביום ראשון הקרוב שירות התעסוקה יתחיל להעביר את הדיווחים לביטוח הלאומי במנות של 100 אלף בכל יום, על מנת שישלם לזכאים את דמי האבטלה.

בנתונים אלה לא נכללים עצמאים, היות שאינם זכאים לדמי אבטלה. בישראל כ-300 אלף עצמאים שאינם מעסיקים שכירים, ועוד כמעט 200 אלף עוסקים קטנים, המעסיקים עד ארבעה עובדים. בסך הכל מדובר בכחצי מיליון איש, שרובם סופגים כעת ירידה דרסטית בפעילותם, עד כדי עצירה מוחלטת. בפברואר האחרון היו במשק כמעט 4 מיליון מועסקים, לרבות עצמאים.

שירות התעסוקה
שירות התעסוקהצילום: שירות התעסוקה

צפי לשבוע הבא: יותר מ-600 אלף נרשמים

זרם הנרשמים הלא פוסק מעלה את החשש כי התחזיות הקשות של ירידה של 18 נקודות האחוז בשיעור התעסוקה עלולות להתממש. המשמעות היא מעל למיליון דורשי דמי אבטלה בגין חל"ת או פיטורים. אתמול זינק מספר דורשי דמי האבטלה זינק ליותר מ-368 אלף איש. זאת, בהשוואה ל-25 אלף בפברואר ו-23 אלף בינואר.

המספרים מסכמים שבוע קשה שבו עלה בכל יום מספר הנרשמים בשירות התעסוקה בעשרות אלפי אנשים. 89% מדורשי דמי האבטלה החדשים הם בגין יציאה לחל"ת, 7% בשל פיטורים, 2% התפטרות ו-2% מסיבות אחרות.

מנכ"ל שירות התעסוקה, רמי גראור, עידכן תחזיות: "אם נמשיך בקצב הזה נהיה על יותר מ-600 אלף בשבוע הבא. אנחנו מקבלים בקשות לעובדים בבתי אבות - אלפי אנשים. חלק גדול מהאנשים הם אנשים חסרי ניסיון וננסה לשבץ אותם. לאקדמאים קשה יותר למצוא כעת עבודה, אבל יש דרישות ממוקדי טלפונים ומשלוחים".

חרף הזינוק במספרם של מקבלי דמי האבטלה, העלייה בשיעור הבלתי מועסקים עשויה להיראות צנועה בנתוני האבטלה שתפרסם בעוד כמה שבועות הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה (למ"ס). הסיבה לכך היא שלפי הגדרות הלמ"ס, עובדים שהוצאו לחל"ת, וגם עובדים בבידוד ביתי, אינם נחשבים מובטלים, אלא מועסקים הנעדרים זמנית מעבודתם.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker