בלעדי

בעקבות הפרסום ב-TheMarker: משרד הבריאות מושך את ההנחיות שהיו מפסיקות את משלוחי המזון לבתים

הבוקר חשף כי משרד הבריאות הוציא הנחיות מחמירות בנוגע למשלוחים ■ בתגובה טען איגוד לשכות המסחר, המייצג את הקמעונאים, כי ההנחיות יביאו להפסקת המשלוחים באופן מיידי ■ משרד הבריאות: "נוסח מעודכן שיאפשר המשך המשלוחים, תוך מניעת תחלואה, יופץ ביום ראשון"

שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
סניף טיב טעם בראשון לציון, היום
סניף טיב טעם בראשון לציון, בשבת

משרד הבריאות מושך את ההנחיות המחמירות שהיו מביאות להפסקת שירותי המשלוחים והזמנות האונליין של רשתות המזון לבתי הצרכנים. כפי שחשף היום TheMarker, ביום שני הוציא משרד הבריאות מסמך מפורט תחת הכותרת "הנחיות זמניות למשלוח מצרכי מכולת ממרכולים".

ההנחיות כללו תנאים תברואיים לעניין ליקוט, אריזה, אחסון, הרכבת המשלוח והובלתו, ובין היתר, מניעת זיהום צולב ושמירה על שרשרת טמפרטורה מתאימה ומבוקרת של מזון רגיש, מאיסוף המזון ועד מסירתו לצרכן.  שגם ללא ההנחיות החדשות ברשתות המזון מתקשים לעמוד בביקושים הגדולים להזמנות אונליין – אתרי הרשתות קורסים אחת לכמה זמן, זמני המשלוח ארוכים וקיימים מחסורים במוצרים.

הפרסום ב-TheMarker יצר תרעומת גדולה בקרב רשתות השיווק השונות וחברות המפעילות אתרים לממכר מזון.  כעת, הודיע משרד הבריאות כי "בהתאם להנחיותיו האחרונות ימשיך ויתאפשר לבתי מזון לבצע משלוחים וארוחות קח ולך (טייק אוויי).  המשרד מושך את ההנחיות הזמניות שהופצו ב-16.3 לעניין משלוח מוצרים ממרכולים. נוסח מעודכן בנושא יופץ ביום ראשון, וזאת כדי לאפשר קיומם של משלוחים לצד מניעת תחלואה שיכולה לנבוע ממשלוחי מזון לא תקינים".

האזינו: הסיפורים מסמרי השיער על בדיקות הקורונה

0:00
-- : --

איגוד לשכות המסחר, המייצג את רשתות המזון והמרכולים, סבור כי לא ניתן לעמוד בהנחיות במצב זה, והודיע למשרד הבריאות כי ההנחיות מחמירות מדי, והן יביאו להפסקה מיידית של כל המשלוחים לבתי הצרכנים. במקביל, פנה האיגוד למשרד ראש הממשלה כדי שיקל את ההנחיות, אבל זה טרם הגיב.

לפי המסמך, "עסק מסוג מרכול המבקש להוסיף לפעילות המכירה במקום פעילות של משלוח מזון, או להגיש בקשה לרישיון למרכול מסוג מרכז שילוח, יצרף לבקשה לרישיון עסק תוכניות ופרשה טכנית, מאושרים על ידי משרד הבריאות, שיכללו את הפרטים הבאים הנוגעים להרכבת המשלוחים". 

בנוסף, המרכול יצטרך אזור ייעודי להרכבת המשלוחים ויוקצה אזור שטיפה של חומרי אריזה וציוד רב פעמי. כמו כן, ליקוט המזון והכנת המשלוח יהיו ללא הפרעה לפעילות המרכול, יותקן כיור לכל 30 עובדים, לעובדים יהיו חדרי שירות וחדרי הלבשה, המצרכים יהיו באריזה או עטיפה ראשונית וייארזו ויסופקו ללקוח באריזה משנית מאגדת. עוד דורש המשרד כי המצרכים יופרדו בכל עת בהתאם לסוגם, באופן המונע זיהום צולב.

בתגובה לקבלת המסמך נשלחה תשובה מאיגוד לשכות המסחר, שלפיה, כאמור, בהינתן שאלה יהיו ההנחיות - כלל המשלוחים יופסקו באופן מיידי. "אם משרד הבריאות מעוניין שבזמן המשבר הקיים רשתות המזון יתחילו לשלוח משלוחים בהתאם להנחיות, אז משמעות הדבר שברגע זה מסתיימים כל המשלוחים מהמרכולים לבתי הצרכנים", כתב למשרד הבריאות נמרוד הגלילי, מנהל תחום רשתות שיווק באיגוד לשכות המסחר.

"אתם פשוט לא מציאותיים. אני לא מבין מה משרד הבריאות מעוניין שיקרה. האם משרד הבריאות מעוניין שמרגע זה יפסיקו כל המשלוחים מרשתות המזון וכל אותם צרכנים בין שהם בבידוד ובין שכרגע אינם בבידוד יגיעו לסניפי הרשתות? ההנחיות אינן ניתנות ליישום בטח בתקופה הזאת. התוצאה תהיה שיותר קונים יגיעו לבצע את הרכישות שלהם במרכולים ובכך משרד הבריאות יורה לעצמו ברגל", כתב. 

הגלילי הוסיף דוגמאות לדרישות ספציפיות שלא יוכלו להיות מיושמות על ידי המרכולים: "האם בשלב הנוכחי הרשתות צריכות להוסיף לרישיון העסק שלהן היתר רישוי לביצוע משלוחים? מול מי? מול נציגי משרד הבריאות שפועלים בחירום או מול נציגי הרשויות המקומיות שגם כן פועלים בחירום או אולי בכלל יצאו לחל"ת?

"הקצאת מקום ייעודי למשלוחים מצריכה תכנון חדש של העסק. לא ניתן לביצוע בעת הזאת. לא ניתן כרגע לבצע את הליקוט בלי שתהיה חפיפה על הקונים בסניף. התקנת כיורים נוספים במצב הזה קשה מאוד. הדרישה לשמירה על שרשרת הטמפרטורה במגבלות הקיימות לא ניתנת ליישום. יש הנחיות רבות שלכל אחת מהן העברנו בעבר התייחסות מפורטת בעת הדיונים המשותפים שקיימנו לקראת פרסום המפרט להערות הציבור. בתקופת המשבר הנוכחית הרשתות משקיעות מאמצים רבים ביותר בכדי לספק מוצרי מזון וטואלטיקה לתושבי המדינה. אבקשכם לחזור בכם במיידית מההנחיות הזמניות למשלוחי מזון ממרכולים", דורש הגלילי.

גם ללא ההנחיות החדשות, ברשתות המזון מתקשים לעמוד בביקוש הרב להזמנות אונליין. אתרי הרשתות קורסים אחת לכמה זמן, זמני המשלוח ארוכים וקיימים מחסורים במוצרים.

במקביל, מתמעט מספר החנויות שאינן מזון (אופנה, אופטיקה, ספרים וכדומה) שפועלות במרכזים המסחריים הפתוחים וברחובות. הקמעונאים הסבירו כי מאז שפורסמו ההנחיות של משרד הבריאות, שלפיהן ייסגרו חנויות שאינן מתחומי המזון, בתי המרקחת והטואלטיקה, ירד באופן משמעותי מספר המבקרים.

היום (חמישי) פעל מספר מצומצמם יותר של חנויות. הצפי הוא שביום ראשון יבחרו חלק גדול מהקמעונאים לא לפתוח את החנויות, בטענה שהפעלה במצב זה אינה משתלמת עבורם ואף גורמת להפסדים. דבר זה יביא להצטרפות עובדים רבים נוספים למעגל האבטלה ולחוסר זמינות במוצרים לציבור. הקניונים הסגורים לא פועלים כבר מתחילת השבוע, למעט רשתות שיווק ופארם שממשיכות לפעול.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker