"אין כסף, הכל נגמר": חצי מיליון עצמאים לא יודעים איך יצליחו לשלם שכר דירה

העצמאים בישראל חוטפים מכה קשה במיוחד עקב המשבר, ורבים מהם נכנסים לפאניקה לגבי יכולתם להמשיך לשרוד כלכלית: "אנשים לא יודעים מאיפה להביא כסף למחייה בסיסית" ■ רבים מהם גילו שההטבות שעליהן הכריז משרד האוצר אינן רלוונטיות עבורם, ומרגישים שהממשלה מזניחה אותם ■ "אנחנו משלמים מסים כדת וכדין, ומקבלים אפס"

סיון קלינגבייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
המדרחוב בירושלים
המדרחוב בירושלים, השבועצילום: אמיל סלמן

במשך שנים, בית הקפה של אסף בריט ושותפיו משך אליו מאות אנשים מדי יום. ביום ראשון, הוא סגר אותו לראשונה זה 15 שנה. הלקוחות והשכנים הוזמנו לקחת אספקת מזון שנשארה במקררים, העובדים יצאו לחופשה ללא תשלום (חל"ת) — והדלת ננעלה.

עובדיו הישראלים של בריט זוכים לפחות לרשת ביטחון כמובטלים, לבריט ושותפיו לא מגיע דבר. יתרה מזאת, הם עדיין מודדים עם הוצאות. בריט אמר ל–TheMarker כי "יש הוצאות קבועות שעיקר האנרגיה בימים האחרונים הייתה כדי לוודא שגם הן נעצרות — שכר דירה והוצאות גבוהות של ארנונה. המשכירים הסכימו לפחות לעכב תשלום, אבל אנחנו נצטרך לשלם את זה. עד שייגמר המשבר אנחנו לא נראה שקל הכנסה. בנוסף, בהוצאות הקבועות יש את כל מסי העיריה".

טירוף הקורונה: עד כמה הכלכלה תתרסק - ומה יקרה לחסכונות שלנו

האינטרסנטים עם גילעד אלטשולר: מה יקרה לחסכונות שלנו

0:00
-- : --
להרשמה לפודקאסט

לדבריו, תחושת הדאגה משותפת לרבים. "אנשים סביבי מאוד מאוד דואגים לפרנסה. לא יודעים מה יהיה יום שאחרי. אנחנו לא יודעים מה יהיה כשנפתח. נעצרנו באמצע חודש, ויש את כל התשלומים של חודש שעבר, והמדינה לא עושה שום דבר. אפילו לא ברמת ההרגעה. אין שום הרגשה של אמפתיה למצב הכלכלי שהולך להיות פה. אני מרגיש שאין שום יחס לעניין הכלכלי, רק לבריאותי".

קניון מעלה אדומיםצילום: מגד גוזני

"הכל נעלם ונעצר"

שר האוצר, משה כחלון, אמנם דיבר אתמול על הקלות לעסקים — אבל רבים מהעצמאים גילו שהן אינן רלוונטיות עבורם, וזעקתם נשמעה בחוזקה ברשתות החברתיות. משה פורת, איש היי־טק שמייעץ לסטארט־אפים בתחום של פיתוח עסקי, הקים יחד עם דניאל אופק לפני שבועיים עמוד פייסבוק ייעודי בשם "עצמאים דורשים שינוי". מהפוסטים בקבוצה עולה קול צעקה של עצמאים רבים מתחומים שונים. "אנשים פשוט לא יודעים מאיפה להביא כסף ומחייה בסיסיית. הכל נעלם ונעצר", אומר פורת ל–TheMarker.

לדברי פורת, "יש פאניקה עצומה – אין עצמאי קטן או גדול שאינו בפאניקה. יש חוסר בהירות גדול, ולא אומרים לציבור העצמאים בצורה בהירה ומפורשת מה לעשות. הציטטות של שר האוצר בכלל לא מקושרות למה שהרשויות מוכנות ויודעות לבצע. למי מגיע המענק? באיזו צורה? באיזה סכום? ביטוח לאומי בכלל לא מודע לזה. הטענה הגדולה של ציבור העצמאים היא שאנחנו משלמים כדת וכדין ביטוח לאומי כל חודש בחודשו — בהיקפים הרבה יותר גדולים משכירים, כי אנחנו גם משלמים ביטוח לאומי; וכי אנחנו צריכים גם לשלם את עלות המעביד וגם את עלות העובד — ומצד שני אנחנו מקבלים אפס. בטח ובטח בתקופת משבר כזאת, שהוא גם משבר גלובלי, וגם כשאנחנו הולכים לקראת משק שעת חירום שמגביל את כל הפעילות העסקית שלנו".

המרינה באשקלוןצילום: AMIR COHEN/רויטרס

פורת הוסיף כי ברגע אחד נגמרו לו הלקוחות: "כולם הקפיאו את הפעילות לאור חוסר היכולת לטוס לחו"ל, לדבר עם לקוחות פוטנציאלים ולגייס כסף". גם ס', נהג מונית, מודאג מאוד. יש לו הלוואה על המונית שרכש ואותה הוא צריך להמשיך לשלם. הוא אומר כי "כולם סובלים עכשיו, גם השכירים, אבל יש פתגם שאומר 'הסובל לא רואה את הרעב'". לדבריו אין לו מושג איך ישרוד את התקופה בלי פרנסה.

חיים בפחד שצ'קים לא יכובדו

המדינה אמנם הרחיבה את ההנחיות לגבי פרילנסרים הזכאים לדמי אבטלה וביטוח לאומי עידכן את רשימת הזכאים לדמי אבטלה — אך ההנחיות החדשות מיטיבות עם מעטים בלבד. בהתאם להנחיות, מורים, מרצים, מדריכים או אמנים שמועסקים כפרילנסרים ועובדים מול עסק אחד או שניים, זכאים לדמי אבטלה. עם זאת, בעלי עסקים קטנים ובינוניים, פרילנסרים בתחומים אחרים ופרילנסרים העובדים מול מספר רב של לקוחות (למשל מרצים שנותנים הרצאות לעסקים רבים או צלמי חתונות) אינם זכאים לדמי אבטלה.

רו"ח עדי לוריא, ממשרד רו"ח גוזלן לוריא, אומר כי "אנחנו במהלך שבו עסקים רבים מאוד נסגרים לגמרי. מספרות, חנויות, מאפרים - כולם נפגעים. אנשים לא יוצאים מהבית, אנשים עסוקים בלדאוג ליכולת הבסיסית שלהם להתקיים. עסקים רבים מתחומים מגוונים נפגעו פגיעה אנושה. מדובר האירוע שכמוהו עוד לא חווינו".

סניף הדואר המרכזי, ירושליםצילום: אמיל סלמן

ואולם על אף שברור שהאירוע שמתרחש כעת הוא יוצא דופן, הצעדים שהמדינה נקטה מופנים ברובם לטובת השכירים, והעצמאים לא קיבלו כמעט הקלות. שר האוצר אמנם הכריז כי המדינה תתן מענק סיוע של עד 6,000 שקל לעצמאים שיראו ירידה בהכנסות, אך עדיין לא ברור איך ניתן לקבל אותו.

ניתן גם לפנות ולבקש הלוואות מקרן ההלוואות בערבות המדינה עם ביטחונות נמוכים יחסית — אבל כל המומחים מזהירים כי גם את ההלוואות האלה צריך להתחיל להחזיר אחרי שישה חודשים. יש מי שזקוק להלוואות כדי לחיות, אבל לוריא מזהירה כי "מי שישתמש בהלוואות האלה לצורך מחייה ימצא עצמו עוד חצי שנה עם עוד הלוואה שצריך לשרת והחזר חודשי גבוה יותר ויתכן שזה יהיה בתקופה שצריך לבנות עסק מחדש", היא אומרת.

גם ההקלות במסים עליהן דובר בימים האחרונים לא באמת ניתנו עד כה. אילן עומרד, יועץ מס ממשרד רו"ח גוזלן לוריא, אומר: "אני לא רואה הקלות במסים, אני רואה דחייה רק בתשלום המע"מ ורק לחלק מהעצמאים, אלו שמשלמים פעם בחודשיים". גם מי שזכאי לדחייה במע"מ אבל שילם מראש — לא זכאי להחזר. אל חוסר הוודאות הנוכחי מצטרף גם החשש שהעתיד אינו מבטיח טובות. "ייתכן שעוד כחצי שנה גם לשכירים יהיה פחות כסף ואז כל המשק יכנס להאטה – ואז תהיה בעיה לעמוד בהחזרים", מזהיר עומרד.

לוריא מצביעה גם על הביורוקרטיה הרבה שאיתה נאלצים להתמודד העסקים: "כל עסק צריך ללכת לבנק לקחת הלוואה, ללכת לבנק הפרטי לעצור את המשכנתא שלו. אלה שני דברים שונים. בנוסף, יש לטפל בחל"ת של העובדים; בארנונה מול העירייה; להתקשר לכל הספקים לעצור את הצ'קים והוראות קבע. כל דבר כזה זה הוא מו"מ עם הצד השני שגם הוא במצב קשה", היא אומרת.

המציאות כופה על בעלי העסקים לקבל החלטות קשות. "אנחנו כל היום נדרשים לתת המלצות לא פשוטות לבעלי עסקים קטנים – להיפרד מעובדים, להוציא לחל"ת, גם נשים בהריון. שליחה של אנשים לעבוד מהבית, צמצום משרות. אין ברירה - צריך להציל עסקים מקריסה", מספרת לוריא.

לדברי עומרד, אחד הדברים שנפגעו זאת יכולת הגבייה. לדבריו, בעלי עסקים שפונים לבקש לקבל תשלום על עבודה שביצעו מתקשים לקבל את הסכום. "אין היום יכולת גבייה. מעבר לזה גם חיים בפחד שצ'קים שברשותם יחזרו לא יכובדו", הוא אומר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker