המענק לעצמאים: מה צריך לעשות כדי לקבל את הכסף

לאחר שהמענק יאושר בממשלה, עצמאים שמעוניינים לקבלו יצטרכו להצהיר בטופס הבקשה כי הכנסותיהם צפויות לרדת ב-25% לפחות במארס ובאפריל 2020. וזה לא הכל

אבי וקסמן
אבי וקסמן
בובות עם מסיכות בשוק באשקלון
בובות עם מסיכות בשוק באשקלוןצילום: AMIR COHEN/רויטרס
אבי וקסמן
אבי וקסמן

התוכנית הכלכלית שהציג אתמול (שני) משרד האוצר כוללת מענק מיוחד לעצמאים, שאמור לסייע להם להתמודד עם משבר הקורונה – היות שאינם זכאים לדמי אבטלה.

עצמאים שמעוניינים לקבל את המענק נדרשים להמתין בינתיים – מפני שהתשתית הנדרשת לתשלום המענק אינה מוכנה. ברשות המסים מקווים לשלם את המענק עוד לפני פסח – בלוח זמנים שאפתני מאוד, שידרוש את השלמת העבודה על הפרטים האחרונים של המענק; ניסוח סופי של התקנות לשעת חירום שיאפשרו את תשלום המענק, אישורן בממשלה ופרסומן; ופתיחת טופס מיוחד באזור האישי באתר של רשות המסים. רק אז יוכלו העצמאים להירשם לקבלת המענק, ואם יימצאו זכאים – הוא יועבר היישר לחשבון הבנק שלהם.

לדברי שר האוצר, משה כחלון, הגובה המרבי של המענק יהיה 6,000 שקל בגין מארס, ו-8,000 שקל בגין אפריל. התשלום בפועל עשוי להיות נמוך בהרבה מתקרה זו, ותלוי בנתוניו של מקבל המענק. על רקע זה, המענק והתוכנית הכלכלית כולה ספגו מתקפה מצד ארגוני העצמאים, שטענו כי מדובר ב"לא יותר מפלסטר". עלות המענקים לקופת המדינה צפויה להיות 2.6-3 מיליארד שקל.

עצמאים שמעוניינים לקבל את המענק יצטרכו להצהיר בטופס הבקשה כי הכנסותיהם צפויות לרדת ב-25% לפחות במארס ובאפריל 2020. ככל הנראה, המענק ישולם למי שב-2018, הכנסתם החייבת במס (ככלל, ההכנסה החייבת המס היא ההכנסות בניכוי ההוצאות המוכרות) מכל מקורות ההכנסה היתה 24-240 אלף שקל (כלומר 2,000 שקל עד 20 אלף שקל בחודש בממוצע). תנאי נוסף יקבע כי כדי שעצמאי יהיה זכאי למענק, ההכנסה החייבת של משק הבית שלו, מכל מקורות ההכנסה, צריכה להיות נמוכה מ-340 אלף שקל (כ-28.3 אלף שקל בחודש).

מה יקבל בעל עסק קטן (מקור: משרד האוצר)

תנאים אלה, כמו שאר הפרטים של המענק, יהיו סופיים רק עם אישורם בממשלה. סכום המענק צפוי להיות כ-65% מההכנסה החייבת החודשית, אבל לא יותר מ-6,000 שקל בגין מארס ולא יותר מ-8,000 שקל בגין אפריל.

המענק לעצמאים, כל עוד לא יוחלט אחרת, יחויב במס הכנסה - כמו כל הכנסה אחרת, ובדומה לדמי אבטלה. מכיוון שהמענק ישולם רק למי שהכנסתם החייבת במס נמוכה מהתקרה שנקבעה, שיעור המס השולי של מקבלי המענק אינו מתקרב ל-50%, אלא קרוב יותר ל-31% במקרה הגרוע. נקודות הזיכוי במס שלהן הם זכאים מורידות את שיעור המס האפקטיבי לרמה נמוכה יותר.

נשיא לשכת יועצי המס, ירון גינדי, אמר כי אין היגיון באי-תשלום המענק לעסקים שהכנסתם עולה על התקרה, וכי גובה המענק אינו מספיק. "איך בעל עסק, שיש לו הוצאות קבועות והלוואות וחובות לספקים, וגם צריך להביא אוכל לילדיו, יכול להתקיים בכלל מסכום כזה, ואיך מצפים ממנו שבסיום המשבר הוא יעמוד על רגליו ועוד אולי יחזור להעסיק עובדים?", אמר גינדי.

נשיא להב (לשכת ארגוני העצמאים והעסקים), רועי כהן, אמר: "מרבית העצמאים יקבלו 3,000 שקל לפני ניכוי הוצאות, ומהם יישארו להם 2,000-1,000 שקל למחיה. המדינה סגרה לעצמאים את העסק, אך היא גם סגרה בפניהם את התקווה ליום שאחרי".

ברשות המסים מנסים לקדם את האפשרות לשלם את המענק גם למי שהתחילו לפעול כעצמאים רק ב-2019. בכל מקרה, משיקולי תקציב, המענק לא ישולם לעצמאים בני 27 ומטה. בכך הם יקופחו, בדומה לשכירים שלא מלאו להם 28 שנים, שדמי האבטלה המשולמים להם מקוצצים ב-25%.

כתבות מומלצות

בנייני דירות בסין. המחירים יצאו משליטה - הגיע זמן לתיקון?

האוויר מתחיל לצאת משוק הדיור ברחבי העולם. להלן חמש דוגמאות

קומת המסחר בבורסת ניו יורק. נדרש אומץ לב גדול כדי לקנות כשהשווקים נופלים

אחרי נפילה של יותר מ-20%, הגיע הזמן לקנות מניות? זה המדד שצריך לבדוק

מטוס של וויז אייר. החברה הציעה פיצוי של 600 יורו

אל על מובילה בביטולים, המטוס של וויז אייר "קיבל מכת ברק": קיץ כאוטי בנתב"ג

רכבת תחתית בספרד. הקמת המטרו בישראל מוערכת בעלות של 150 מיליארד שקל

מיליארדים מהפקעות קרקע, סמכויות אגרסיביות, ופוליטיקה קטנה: המלחמה על חוק המטרו

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

סטודנטים באוניברסיטה העברית בירושלים. שיעורי התעסוקה עולים בהתמדה עם העלייה ברמת ההשכלה

איך מטפסים לעשירון השכר העליון — ומי מצא דרך עקיפה כדי להגיע אליו

גמר אקס פקטור. הוחלט שלא תשמש יותר לבחירת הנציג לאירוויזיון

"הכל זה הוא": שורת עזיבות ורייטינג צונח - למה רשת מובסת בקרב מול קשת?