איך מחלקים 80 מיליארד שקל: כל מה שכדאי לדעת על התוכנית הכלכלית החדשה

מה יקבלו המובטלים והעצמאים? מהו המענק לעסקים? מהי "התוכנית להמרצת המשק" ואיך ימומנו הצעדים? TheMarker מסביר

אבי וקסמן
אבי וקסמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
הצעת נישואין עם מסיכות בירושלים
הצעת נישואין עם מסיכות בירושלים (למצולמים אין קשר לנאמר בכתבה)צילום: אוהד צויגנברג
אבי וקסמן
אבי וקסמן

ממה מורכבים 80 מיליארד השקלים שעליהם הכריז ראש הממשלה בנימין נתניהו?

סכום זה כולל הוצאה תקציבית ישירה, אבל גם תשלומים שיידחו (כלומר סיוע תזרימי), הלוואות בערבות המדינה שיעניקו הבנקים, וקצבאות שישלם המוסד לביטוח לאומי. על פי משרד האוצר, "התוכנית כוללת סיוע בגובה 40.7 מיליארד שקל למגזר העסקי, חיזוק מערכת הבריאות ומענים אזרחיים להתמודדות עם הנגיף ב-11 מיליארד שקל, הרחבת רשת הביטחון הסוציאלית והקלות למשקי הבית בגובה 20.6 מיליארד שקל ותוכניות הפחתת רגולציה. בנוסף, הוקצה סכום של 7.7 מיליארד שקל להאצת המשק. סך הסיוע הממשלתי מתחילת המשבר יעמוד על 80 מיליארד שקל". על פי האוצר, "התוכנית נחלקת ל-47.5 מיליארד שקל בתקציב, מענקים וקצבאות, ו-32.5 מיליארד שקל באשראי ובמענה תזרימי".

כיצד ימומנו הצעדים?

במשרד האוצר מתכוונים להציג לממשלה בקרוב הצעות למימון חלקי של התוכנית. במשרד מסרבים לומר אם ההצעות יכללו קיצוץ שכר במגזר הציבורי, ואומרים רק כי חלקם ימומנו באמצעות הוצאות מתוכננות שנחסכו עקב ההשבתה החלקית של פעילות הממשלה. בכל מקרה, ביצוע הצעדים יהיה כרוך בהגדלה ניכרת של הגירעון בתקציב המדינה, שיזנק ממילא עקב המחסור הצפוי בהכנסות ממסים. הגירעון, אומרים במשרד האוצר, צפוי להגיע לכ-8.5% מהתמ"ג במקרה של השבתת המשק לחמישה שבועות, וכ-9.5% אם ההשבתה תימשך שמונה שבועות.

מה יקבל בעל עסק קטן (מקור: משרד האוצר)

איך תתגבר הממשלה על מגבלת התקציב ההמשכי (תקציב /12)?

ביצוע הצעדים החדשים יחייב את הממשלה לחרוג ממגבלת התקציב ההמשכי, המאפשר לה כיום להוציא מדי חודש רק 1/12 מתקציב 2019 – כסנקציה על כך שלא חוקקה עדיין את תקציב 2020. מגבלת התקציב ההמשכי מעוגנת בחוק יסוד: משק המדינה. משרד האוצר אינו מתכוון לעקוף אותה באמצעות תקנות לשעת חירום, אלא יפנה לכנסת בבקשה לשנות את חוק היסוד בשלוש קריאות. שינוי המגבלה יחייב רוב של 61 חברי כנסת לפחות, ולא רוב רגיל. לאחר שתקום ממשלה חדשה, היא תצטרך לאשר תקציב ל-2020 ול-2021 ולהביאו לאישור הכנסת – בהליך שצפוי לארוך עד הסתיו לפחות.

מה יקבל בעל עסק בינוני (מקור: האוצר)

מה יקבלו העצמאים?

לאחר שהוכרז כבר על מענק לעצמאים בסך של עד 6,000 שקל בגין מארס, הובטחה להם עתה פעימה נוספת, בגין אפריל, בסכום של עד 8,000 שקל. הזכאות למענק לא תותנה במחזור ההכנסות של כל עצמאי, אבל עצמאים שהכנסתם החייבת במס עולה על כ-20 אלף שקל בחודש לא יהיו זכאים למענק. המענקים ישולמו רק לעצמאים מגיל 28, ועלותם נאמדת ב-3 מיליארד שקל. העצמאים כינו את התוכנית הערב "בדיחה עצובה".

מהו המענק לעסקים?

לאחר שעד כה הובטחו לעסקים רק הלוואות בערבות המדינה, עתה יורחבו ההלוואות אלה – אבל לצד זאת יוקצו 6 מיליארד שקל למענקים לעסקים. למענק יהיו זכאים עסקים שהכנסותיהם ירדו ב-25% לפחות בהשוואה לחודש המקביל ב-2019. המענק עצמו ישולם באופן שאמור לעודד המשך העסקה של עובדים, במקום פיטורים שלהם או הוצאתם לחל"ת, שבו הם נופלים לנטל על קופת הביטוח הלאומי.

מה יקבל שכיר שעבודתו הופסקה (מקור: האוצר)

מה עוד יקבלו העסקים?

לפי סעיף בתוכנית החדשה, שפרטיו עוד לא פורסמו, "בענפים שנפגעו" יבוטלו תשלומי הארנונה לעסקים למשך שלושה חודשים – מארס עד מאי. במשרד האוצר לא מתחייבים לשפות את הרשויות המקומיות באופן מלא על הצעד ואומרים כי ההטבה " תמומן על ידי הממשלה והשלטון המקומי". עלותה נאמדת ב-2.7 מיליארד שקל.

כמו כן, מתכוונים בממשלה להחזיר לעסקים את מקדמות המס ששילמו בפברואר ומארס, בעלות של כ-3 מיליארד שקל.

מה עם העסקים הגדולים?

מלבד המענקים שישולמו לעסקים, מתכוונים במשרד האוצר לפתוח את ההלוואות בערבות המדינה לראשונה גם לעסקים גדולים – כאלה שהכנסותיהם השנתיות בין 400 מיליון שקל ל-1.2 מיליארד שקל. הלוואות אלה, שיעניקו הבנקים, יוכלו להסתכם ב-7 מיליארד שקל. ההלוואה לכל עסק תוגבל ל-8% מהמחזור השנתי.

שוטרי מג"ב בשכונת מאה שערים בירושליםצילום: אמיל סלמן

מה יקבלו המובטלים?

עובדים שפוטרו או הוצאו לחל"ת יהיו זכאים לדמי אבטלה משופרים, לפי המתווה שעוגן בתקנות לשעת חירום שאישרה הממשלה ביום שישי האחרון. מתווה זה כולל הארכה של תקופת הזכאות לדמי אבטלה, קיצור של תקופת האכשרה (תקופת העבודה הנדרשת לפני האבטלה) מ-12 לשישה חודשים (ב-18 החודשים שקדמו לאבטלה), ומענק מיוחד לבני 67 ומעלה שעבודתם הופסקה בעקבות המשבר, ואינם זכאים לדמי אבטלה מפאת גילם.

בביטוח הלאומי עמלים כדי לשלם לזכאים את דמי האבטלה בגין מארס, או לכל הפחות מקדמה על חשבונם, עוד לפני פסח. התוספת המיוחדת בסך 500 שקל לדמי האבטלה בגין מארס, שמשרד האוצר הודיע לפני כשבועיים כי הוא שוקל לשלם, נמחקה מהתוכנית הממשלתית החדשה.

במשרד האוצר אומדים את הסכומים שישולמו לעובדים שהוצאו לחל"ת ב-14 מיליארד שקל בשלושת החודשים הראשונים. מלבד זאת, הכריז משרד האוצר הערב כי 200 מיליון שקל יושקעו בהגדלת מספר ההכשרות המקצועיות "בסיוע המדינה".

קונה בסניף רמי לוי בבני ברקצילום: עופר וקנין

מהי "התוכנית להמרצת המשק"?

כמו התוכנית הראשונה של האוצר, שפורסמה מוקדם יותר החודש, גם התוכנית החדשה כוללת "מנועי צמיחה" או "תוכנית להמרצת המשק" – בסכום שהוגדל מ-5 מיליארד שקל בתוכנית הראשונה ל-7.7 מיליארד שקל בתוכנית החדשה. עם זאת, פרטיה של תוכנית זו מעורפלים עדיין, ובכל מקרה היא מחייבת מימון שעדיין לא הובטח.

על פי משרד האוצר, "המרצת המשק" תכלול "מענה תזרימי לחברות היי-טק קטנות ובינוניות" בסך 1.5 מיליארד שקל; "שיפור שירות לאזרח באמצעות דיגיטציה", לרבות למידה מקוונת, ב-300 מיליון שקל; האצה של מיזמי תשתיות בסך 1.1 מיליארד שקל, תוך ניצול של היעדר הגודש בכבישים בימים אלה; ועוד 4.8 מיליארד שקל שהשימוש בהם לא הוכרע.

האם הממשלה תחלץ את חברות התעופה?

התוכנית החדשה אינה כוללת התייחסות ספציפית לענף התעופה. בכיר במשרד האוצר אמר הערב כי המגעים בין המשרד לחברות התעופה נמשכים, והוסיף: "לחברות יש עדיין הרבה שיעורי בית להכין". לדבריו, בכל מקרה לא יינתן לחברות סיוע בצורת מענקים, אלא סיוע תזרימי בלבד.

כתבות מומלצות

בית למכירה

המתווכת מצאה קונה שמוכן לשלם יותר - והרגיזה את בעלת הדירה: "קילקלתי לה את התוכניות"

לימור סוקניק. "המעבר מחיים כשכירה לעצמאית היה מטורף"

"הייתי בכלוב של זהב. איך ששמעו שאני עוזבת – מיליון איש קפצו על התפקיד"

אחרי שהריבית עלתה, הפיקדונות הבנקאיים נעשו אטרקטיביים יותר

הטבלה המלאה | מהבנק הנדיב ועד הקמצן ביותר: פערי הריביות העצומים נחשפים

מ-2008 ועד היום: איך הגענו לאינפלציה הנוכחית

יוני ומיכל רכשו דירה במחיר דמיוני. כך הם איבדו שליטה על המשכנתא

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

ריחאניה. "מרגישים אירופה"

"יש שני יישובים בישראל שבהם הכל נקי, הולכים ברחובות ומרגישים אירופה"

גיף הסכם ממון 2

״הייתי בהלם, עורך הדין אמר לי: ׳חתמת על הסכם של כלה מאוקראינה׳"