מקימים עסק? טיפים לשיווק ומיתוג העסק הקטן

שיווק ומיתוג אפקטיבים יכולים להציל את העסק שלכם מסגירה ■ כדי להצליח תצטרכו להבחין בין מונחי היסוד השונים

פרופ' רם הרשטין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
פרופ' רם הרשטין

בשנת 2013 נסגרו במדינת ישראל 41 אלף עסקים קטנים. למעשה, אחד מכל ארבעה עסקים קטנים שנפתחים נסגר תוך שנה ויותר ממחצית מן העסקים הקטנים נסגרים תוך חמש שנים.

אחת הסיבות המרכזיות לכשלונם של עסקים קטנים הוא הקושי של בעל העסק לשווק ולמתג את העסק בצורה נכונה. על מנת למתג ולשווק את העסק בצורה אפקטיבית, שתסייע לפעילות יציבה ורווחית של עסק קטן לאורך שנים ארוכות, יש להתמקד בשלושה נושאים עיקריים: בידול, יחס ללקוח ופרסום.

בידול הוא החלק בו תידרשו לחשוב באופן יצירתי יותר. מאחר והעסק שלכם הוא לא היחיד בשוק, חשוב ליצור לו בידול מהעסקים המתחרים. ללא יצירת בידול אמיתי, אתם עלולים להישאר ללא לקוחות או להישאר עם לקוחות מזדמנים בודדים. זה נשמע אולי מפחיד, אך לא מדובר במשימה בלתי אפשרית. קיימות מספר דרכים פשוטות ליצירת בידול:

1.תכונה ייחודית- בדקו אם יש לכם תכונה ייחודית, המעניקה לכם יתרון יחסי על פני המתחרים. זה לא חייב להיות מאפיין נדיר כמו דוקטורט מחו"ל או ידיעה של שבע שפות. לפעמים גם מתן שירות טוב ואופי נעים מספיקים. מורה לבלט, למשל, שנחשבת לנעימה ונינוחה, יכולה ליצור לעצמה בידול בזכות היחס האדיב שלה, בענף שנחשב לנוקשה במיוחד.

2.מחיר- הדעה הרווחת היא שהנחות והורדות מחירים קיצוניות יוצרות בידול, אולם גם שמירה על רמת מחירים גבוהה משאר המתחרים יוצרת בידול, ויכולה למצב בית עסק כיוקרתי וכאיכותי.

רם הרשטייןצילום: יח"צ

3.אזור גיאוגרפי- אם אתם מקושרים לאזור גיאוגרפי או לארץ מסוימת, שנתפסים כבעלי יתרון בתחום בו אתם עוסקים, ניתן למנף שיוך זה לטובתכם. לדוגמה, אם אתה איטלקי שפותח פיצרייה או אם את צרפתייה שפותחת מאפייה בישראל, השיוך לארץ הלאום יסייע לבדל אתכם מהמתחרים.

4.ניסיון חיים- אם יש לכם ניסיון קודם בתחום שבו עוסק העסק שלכם, יש בכך כדי לסייע לבידול שלכם. מדריך טיולים לדוגמה, שפותח חנות לציוד טיולים, או שחקן כדורסל מפורסם שפותח חנות ספורט, יתפסו בדרך כלל כבעלי יתרון יחסי, בשל ניסיונם והתמחותם בתחום העיסוק.

5.התמחות- ניתן ליצור בידול על ידי התמקדות בתחום אחד ספציפי שבו אתם מתעלים מעל המתחרים. לדוגמה, אדם שהוא שף טוב אבל מצטייין במיוחד בהכנת המבורגרים, כדאי מאד שיפתח מסעדת המבורגרים שתבלוט בתחומה. חשוב לזכור עם זאת, שריבוי תחומי עיסוק יוצר בלבול בקרב הלקוחות ועלול לפגוע ביכולת הבידול ובהצלחת העסק. לכן, בחרו בתחום אחד או שניים בהם תרצו לעסוק והתמקדו בהם.

מתן יחס טוב ללקוחות נשמע כמו עצה צפויה למדי, אך זוהי מילת המפתח בניהול כל עסק קטן. אז נכון שהלקוח מגיע אליכם כדי לקבל מכם תמורה ממשית, גם אם היא לעתים לא מוחשית (כגון ייעוץ בתחום של לקיחת משכנתא, במידה ואתם יועצי משכנתאות), אולם צריך לזכור שמעבר למוצר או לשירות, הלקוח רוצה, ואף זכאי, לקבל גם יחס אדיב ואישי. מדובר בהשקעה משתלמת לכל הצדדים, שכן יחס טוב ואישי הופך במקרים רבים את בית העסק מסתם עוד בית עסק, לכזה שאנשים ממליצים עליו לחבריהם.

כיצד, אם כן, תתנו ללקוחות יחס שימנף את העסק שלכם מעל העסקים המתחרים?

1.היו קשובים לדעת הלקוחות- הרבה בעלי עסקים חשים כי הם צריכים להיראות ללקוחות כמושיעים וכמומחים בתחומם וכי הלקוחות חייבים להקשיב ולקבל את דעתם תמיד. זו טעות. אם תקשיבו ללקוח בצורה אמיתית וכנה, ורק לאחר מכן תשמיעו את דעתכם, תזכו להערכה גדולה יותר מצד הלקוח.

2.דברו בגובה העיניים- בעלי עסקים רבים סבורים כי אם ידברו עם הלקוחות בשפה גבוהה ומקצועית, יעלה ערכם בעיני הלקוחות. בפועל, ברגע שהלקוח שלכם שומע מכם מונחים מקצועיים, שהוא לא מכיר ושאינו מבין את משמעותם, הוא חש מבולבל ומפסיק להקשיב לכם.

3.שמרו על אווירה רגועה בעסק- הימנעו מלהרים את הקול בבית העסק, ולעולם אל תריבו עם לקוחותיכם או עם העובדים שלכם בנוכחות הלקוחות. עסק שקט ורגוע משדר אווירה מקצועית וטובה, והוא יגרום ללקוחות שלכם לרצות להיכנס אליו.

4.תנו יחס אישי ואדיב- תנו ללקוחות תחושה שאתם נהנים לשרת אותם וכי כרגע לא נמצא מסביבכם אף לקוח אחר שאתם צריכים לטפל בו. הסבירו להם בסבלנות ובאופן ברור כל דבר שהם מבקשים או צריכים לדעת, ודאגו לשמור איתם על קשר מתמיד.

5.טפחו את הקשר עם הלקוחות- מכירה בעסק קטן מבוססת על יצירת קשר אישי עם הלקוחות הנוכחיים שלכם. לקוחות אלה הם שיהפכו עם הזמן לשגרירים האמיתיים שלכם, ויפיצו את שמכם באמצעות הפרסום היעיל ביותר לעסק קטן - פרסום מפה לאוזן. מכאן שעליכם לטפח את הקשר עם הלקוחות הקיימים שלכם. שמרו איתם על קשר אישי והביעו בהם התעניינות באופן עקבי.

הפרסום חשוב להצלחתו של כל עסק קטן, בין אם מדובר בעסק חדש או בעסק שקיים כבר עשרים שנה. חשוב שתקבעו לעצמכם את מטרות ויעדי הפרסום, כדי שתוכלו לפרסם את העסק שלכם באופן מדויק יותר, וכך להשיג רמה גבוהה יותר של קשב ועניין מצד הלקוחות. בתור עסק קטן אין באפשרותכם בדרך כלל לפרסם במדיה המסורתית והיקרה. למרבה המזל, כיום ישנן דרכים רבות בהן ניתן להשיג פרסום אפקטיבי בעלויות נמוכות יותר. לדוגמא פרסום בפייסבוק, אימייל, וכמובן באמצעות הפצת פליירים בדרך הישנה. למעשה קיימות אין ספור דרכים לפרסום העסק שלכם, וגם כאן חשיבה יצירתית תתקבל בברכה.

ישנם ארבעה סוגים של פרסום:

1.פרסום מיידע- אם מדובר בעסק שנפתח זה עתה, עליכם להביא לידיעת הלקוחות את דבר קיומו ולהציג בפרסומים שלכם את המוצר או את השירות שאותו אתם מוכרים. בעל חנות שטיחים, לדוגמה, יפרסם כי הוא מוכר שטיחים, ויציג את דגמי השטיחים ואת מחיריהם.

2.פרסום משכנע- אם מדובר בעסק, היוצא למאבק מול מתחרה חזק, עליכם לדאוג שהפרסום יהיה משכנע ושיציג את יתרונות העסק. בעל חנות ירקות, למשל, יוכל לפרסם: "אצלנו הסחורה זולה וטרייה יותר ולקוחותינו נהנים מיחס אישי".

3.פרסום מאזכר- אם מדובר בעסק שקיים זמן רב ומעוניין לשמור על מעמדו בשוק, עליכם ליצור מעת לעת פרסום מאזכר. לדוגמה: "משרד עורכי הדין לוי כהן ושות' חוגג 10 שנים להיווסדו".

4.פרסום תדמיתי- אם מדובר בעסק שהוקם לאחרונה ואשר ברצונכם ליצור לו מיצוב גבוה, עליכם ליצור פרסום תדמיתי, שיבהיר ללקוחות כי מדובר בעסק בעל מעמד שונה מעסקים אחרים. לדוגמה, חנות המוכרת שוקולדים תוצרת חוץ, תבליט בפרסום שלה סממנים בעלי ניחוחות זרים.

פרופסור הרשטין הוא סגן דיקן הפקולטה למנהל עסקים במרכז האקדמי למשפט ולעסקים ברמת גן ומומחה למיתוג ולשיווק. הוציא לאחרונה ספר בשם "עסק קטן הצלחה גדולה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

לס נייט הכחדה אנושית מרצון

"נחיה חיים ארוכים ואז ניכחד": האיש שרוצה שלא יהיו יותר אנשים בעולם

FILE PHOTO: Twitter logo and a photo of Elon Musk are displayed through magnifier in this illustration taken October 27, 2022. REUTERS/Dado Ruvic/Illustration/File Photo

כיכר העיר המטורפת של אילון מאסק עוד עלולה להרוג אותנו