זינוק בצ'קים חוזרים ובביטולי צ'קים, ובנק ישראל מזהיר - "יש לכך סנקציות"

שיעור הצ'קים החוזרים עלה מכ-2.5% בשגרה לכ-6% בתקופת המשבר הנוכחי. גם שיעור הצ'קים המבוטלים זינק ■ המפקחת על הבנקים קוראת לציבור להימנע מביטולי צ'קים; ראש רשות האכיפה והגבייה: הונחינו לעצור את הליכי הגבייה, אך באופן זמני בלבד

ג'ניה וולינסקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שיעור הצ'קים המבוטלים עלה מ-0.35% ל-2%צילום: Pormezz / Shutterstock.com
ג'ניה וולינסקי

מגמת ביטולי הצ'קים שעליה כתבנו לאחרונה נתמכת כעת בנתונים שמפרסם היום בנק ישראל - שיעור הצ'קים החוזרים עלה מכ-2.5% בשגרה לכ-6% בתקופת המשבר הנוכחי. גם שיעור הצ'קים המבוטלים עלה מ-0.35% ל-2%. על רקע הנתונים הללו, מפרסם היום בנק ישראל יחד עם רשות האכיפה והגבייה הבהרה כי על אף ההנחיה של המפקחת על הבנקים להשהות את ההגבלות שנובעות מצ'קים ללא כיסוי, יש לאי פרעון צ'קים סנקציות ומחיר כלכלי.

לפני כשבועיים קבעה המפקחת על הבנקים, חדוה בר, כי הבנקים ישהו את ההגבלות על לקוחות שחזרו להם צ'קים בגלל היעדר כיסוי. כלומר, צ'ק שהופקד החל ב-4 במארס וחזר בגלל היעדר כיסוי, לא יובא בחשבון בספירת הצ'קים לצורך הגבלת החשבון. ההנחיה גררה גל של ביטולי צ'קים וחשש מצד העסקים לניצול לרעה של ההקלה, וכי לקוחות לא יעשו מאמץ לכבד את התחייבותיהם.

"יש גל של ביטולי צ'קים, השיטפון בדרך": ההקלות של בנק ישראל הציתו מאבק

כך למשל, פנה למפקחת על הבנק מנכ"ל התאחדות התעשיינים, רובי גינל וביקש לקבוע פרמטרים שיבטיחו את כיסוי הצ'קים ומניעת ניצול לרעה של המצב הנוכחי. מנגד טענו בהתאחדות המלאכה והתעשייה, שמייצגים עצמאיים ועסקים קטנים, שההנחיה מבורכת אך ההכללה של אותם צ'קים מבוטלים במאגר נתוני האשראי תסכל את מטרת ההנחיה ותפגע ביכולת העסקים להשתקם בעתיד.

המפקחת על הבנקים, חדוה ברצילום: אמיל סלמן

בהבהרות שפירסם בנק ישראל היום הוא מדגיש כי ההנחיה תקפה לתקופת המשבר בלבד וכי הצ'קים, שכרגע אינם נספרים לצורך הטלת הגבלה, עלולים להביא להגבלה עם תום תקופת ההשהיה. כך מפרטים בבנק ישראל יחד עם רשות האכיפה והגבייה את הסנקציות שעלולות לנבוע מאי כיבוד הצ'קים, מתוך רצון לעצור את שטף ביטולי הצ'קים שהחל עם ההנחיה הקודמת, שנועדה להקל על משקי הבית והעסקים הקטנים בעת המשבר.

"מלבד הסיכון להטלת הגבלה על חשבונות הבנק של הלקוח, לביטול ואי פירעון של צ'קים עשוי להיות מחיר כלכלי כבד" מפרט בנק ישראל בהודעה. אחת מהן היא הליך בהוצאה לפועל. "אם צ'ק חוזר מחוסר כיסוי, או בגלל הוראת ביטול, למקבל הצ'ק יש עילה לפתיחת הליך גבייה באמצעות רשות האכיפה והגבייה. היעדר הסדרה של החוב עלול לגרור סנקציות מגוונות הכוללות: עיקולים, הטלת הגבלה מיוחדת על כל חשבונות הצ'קים של הלקוח, הגבלות על יציאה מהארץ, שלילת רישיון נהיגה, איסור הנפקת כרטיסי אשראי וכן תוספות ריבית בשל הפיגור בתשלום החוב".

השלכה נוספת היא היכולת לקבל אשראי ודירוג האשראי: "אי פירעון צ'ק מחוסר כיסוי מדווח באופן שוטף למאגר נתוני אשראי ועלול להביא לירידה בדירוג האשראי של לקוחות יחידים, לרבות עוסקים". כך גם מוסיפים בבנק ישראל כי המשמעות היא שנותני אשראי עשויים לסרב לתת ללקוח אשראי, או לא להגדיל מסגרות אשראי בחשבונות בנק אחרים או במסגרת כרטיסי האשראי הקיימים. כך גם, בעתיד, בשל ההכללה במאגר והשינוי בדירוג, הריבית של האשראי שהלקוח יקבל עשויה להיות גבוהה מהממוצע.

עוד מציינים בבנק ישראל כי "אירוע של אי פירעון צ'ק מחוסר כיסוי נרשם גם בבנק שבו מנוהל החשבון ממנו נמשך הצ'ק החוזר, והוא עלול להביא לרישום שלילי ולירידה בדירוג הלקוח במודל הסיכונים של הבנק".

השלכה נוספת שאותה מציינים במסמך היא ירידה באמון של שותפים לעסקים וצדדים שלישיים.

ד"ר חדוה בר, המפקחת על הבנקים מסרה: "אני קוראת לציבור, בעת זו, לשמור על מוסר תשלומים גבוה, ולעמוד בהתחייבויות שלקחתם על עצמכם. אם נקלעתם למצוקה, ואתם לא יכולים לעמוד בתשלום החוב, אני מציעה שתקיימו שיח עם הגורם לו נתתם את הצ'ק, כדי להגיע איתו להבנה ולהסכים על המשך היחסים ביניכם בצורה מכבדת, באופן שלא יצריך ביטול צ'קים והגעה למצבים בהם צ'קים יחזרו חלילה מחוסר כיסוי."

עו"ד תומר מוסקוביץ, ראש רשות האכיפה והגבייה: "רשות האכיפה והגבייה הונחתה על ידי שר המשפטים לעצור את הליכי הגבייה, אך מדובר בעצירה זמנית בלבד ובכל מקרה אין מדובר בשמיטת חובות. בסופו של דבר יהיו מקבלי הצ'קים זכאים לנקוט במלוא ההליכים לשם גביית חובם".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker