מוצרי סלולר כן, קליניקה ביתית - לא; אילו עסקים יפעלו בהגבלות החדשות?

נשבר לי הסמארטפון - מותר להזמין חדש? האם חנויות הצעצועים או מוצרי החשמל ייסגרו? ומה עושים במקרה שדרוש תיקון דחוף בבית? TheMarker עושה סדר במגבלות החדשות שנכנסו לתוקף ■ מדריך

עדי דברת
עדי דברת-מזריץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דיזינגוף סנטר ריק בעקבות הקורונה
דיזינגוף סנטר ריק בעקבות הקורונהצילום: תומר אפלבאום

הממשלה אישרה תקנות שעת חירום בנושא הגבלת פעילות. TheMarker בדק עם עו"ד קרן חן סופר, יועצת משפטית באיגוד לשכות המסחר, כיצד ההגבלות ישפיעו על המסחר, התנועה ועל המעסיקים והעובדים.

אילו בתי עסק שהורשו לפעול עד עכשיו לא יוכלו להמשיך לעשות זאת מהערב?

"ההגבלות קובעות איסור הפעלה של חנויות פיזיות בכל התחומים למעט חנויות מזון, בתי מרקחת, חנויות שעיקר פעילותן הוא מכירת מוצרי הגיינה וחנויות אופטיקה", אומרת סופר. המשמעות היא שחנויות אופנה, הנעלה, צעצועים, פרחים, מוצרי חשמל וכו' - שיכלו להפעיל עד כה חנויות ברחובות ובמרכזי מסחר פתוחים - לא יוכלו להמשיך בכך. "בנוסף, לחנויות מתחומים שיכולים להמשיך לפעול (מזון, בתי מרקחת וכדומה) התווספה חובה להגביל בכל עת שהיית לקוחות ביחס של ארבעה לקוחות לכל קופה פעילה. זאת בנוסף להגבלות הקודמות -  מניעת צפיפות בתורים ושמירת מרחק של שני מטרים בין אדם לאדם". 

מה לגבי שירות משלוחים? 

"ניתן יהיה לבצע משלוח מאתרים מקוונים של בתי עסק ובאמצעות הטלפון, ובלבד שהמשלוח יושאר מחוץ לבית הלקוח. כלומר, חנויות אופנה, הנעלה, חשמל וכדומה יוכלו להמשיך למכור דרך האתר שלהם או בטלפון. חנויות למוצרים חיוניים לתחזוקת הבית (הום סנטר, אייס וכדומה), מוצרי חשמל, מוצרים ושירותי תקשורת ואביזרים רפואיים – יוכלו לבצע משלוחים גם מהחנויות הפיזיות ולא רק מהאתרים. כלומר, עובד יוכל לקבל שיחות טלפון ולהוציא משלוחים. אולם גם חנויות מסוג זה לא יוכלו לקבל לקוחות. בנוסף, משלוחים בין ספקים לשירותי הובלה ובלדרות שאינם לבית הלקוח ובהם הובלת חומרי גלם, ציוד ואספקה – יוכלו להימשך".

מה לגבי איסוף עצמי ממסעדות?

"חל איסור על איסוף עצמי ממסעדות ובכלל. בתי אוכל יורשו לפעול רק במתכונת של משלוחים".

נמל תל אביב בעת סגר הקורונהצילום: עופר וקנין

מה לגבי עסק הפועל בבית מגורים? למשל בעל מקצוע שמקבל בביתו

"קיימת הרחבה שתחול מהערב - גם עסק בבית מגורים לא יורשה לפעול. כך גם חל איסור על קבלת טיפולים אלטרנטיביים".

מי יכול לצאת לעבודה?

"לא רק עובדים שנוסעים לעבודה יוכלו לצאת מהבית אלא גם עובדים שמבצעים עבודות תחזוקה דחופות ותיקונים דחופים", אומרת סופר.

מה לגבי נסיעה ברכב פרטי לעבודה?

"בנסיעה ברכב פרטי יהיו עד שני נוסעים באותו רכב, גם אם הם גרים יחד. במקרים מסוימים, אם יש צורך חיוני בנסיעה של יותר משני נוסעים באותו הרכב, היא תאופשר - קטינים במסגרת טיפול רווחה, גירושין, העברה של קטין שההורה שאחראי עליו צריך לצאת לצורך חיוני ואין מבוגר שיכול להישאר איתו".

חנויות סגורות בירושלים, בשבוע שעברצילום: אמיל סלמן

אני מעסיק שיכול להפעיל את העסק. מה האחריות המוטלת עליי?

"נוספה חובה חדשה שלפיה בכניסה לכל מקום עבודה תוצב עמדה למדידת חום לנכנסים למקום העבודה באמצעי לא פולשני. לא תותר כניסה לאדם שחום גופו מעל 38. זה מיתוסף לחובות הקודמים - שמירת מרחק של 2 מטרים בין אדם לאדם ככל הניתן, מניעת צפיפות וכו'".

התקנות מתעלמות ממחסור חמור במדי חום, בעיקר בכאלה שמודדים חום ללא מגע. המחסור קיים גם ברשתות הפארם המובילות סופר-פארם ו-BE וגם בחנויות פרטיות רבות. לאור כך, השר לביטחון פנים, גלעד ארדן, הודיע למשטרה שלא לאכוף את הסעיף ולא להטיל קנס בגין הפרתו.

נתיבי איילון בתל אביב, החודשצילום: עופר וקנין

מה השינויים הצפויים בתחבורה הציבורית?

יבוצע קיצוץ משמעותי שבמסגרתו תישאר תחבורה ציבורית בהיקף של כ-25% מהרגיל. החל ממחר תנועת הרכבות תושבת באופן כולל. לגבי שירותי מוניות, נסיעה תתאפשר רק עם נוסע אחד או עם מלווה נוסף לצורך רפואי – אלה יישבו במושב האחורי וחלונות הרכב יהיו פתוחים.

ניתן להפעיל שירות הסעה לעובדים למקום עבודתם וחזרה ממנו בהתאם להוראות המנהל (מנהל שירותי הרפואה לפי פקודת בריאות העם) לעניין מניעת הדבקה.

מה לגבי יציאה למרחב הציבורי?

חל איסור שהייה בגן ציבורי ובחוף הים, אלא אם המקום נמצא במרחק של עד 100 מטרים ממקום המגורים, וכן גם בגני שעשועים או עסקים שפעילותם אסורה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker