אילן פרוינד ותומר פרוינד

כל עסק שהכנסותיו גדולות מסך ההוצאות שלו מחויב לשלם מס למס הכנסה בעבור רווחיו השנתיים. רווחים שנתיים, כפי שמרמז שמם, מחושבים לסוף כל שנת כספים (1 בינואר עד 31 בדצמבר) ולא קודם לכך, ומדווחים למס הכנסה במהלך השנה העוקבת לה. משמעות הדבר היא כי רק לאחר הכנה והגשה של הדו"ח השנתי ניתן לחשב את הסכום המדויק אותו חייב העסק לרשויות המס.

עם זאת, רשויות המס אינן מעוניינות לחכות מעל לשנה על מנת לקבל את התשלומים המגיעים להן. ולכן, עבור כל עסק מבוצעת הערכה לגבי רווחיו העתידיים. הערכה זו משמשת לקביעת אחוזי מקדמות המס שישולמו לאורך השנה. תשלום מס הכנסה במקדמות מס הינו תשלום חד חודשי או דו חודשי, כאשר התשלום עבור כל שני חודשים יבוצע באמצע החודש העוקב (לדוגמא: תשלום דו חודשי עבור חודשים ינואר-פברואר ישולם עד ל-15 בחודש מארס וכן הלאה). כמובן שמדובר בהערכה בלבד, ולמעשה אין כמעט סיכוי שהמס המשולם במהלך השנה באמצעות המקדמות יהיה זהה בדיוק למס המחושב בסוף שנה.

קביעת אחוזי תשלום המס עבור כל עסק נעשית ברוב המקרים על פי הרווח השנתי עליו דווח בשנה הקודמת. בשיטה זו, אחוזי המס ששולמו עבור הרווח המדווח בעבר יהיו האחוזים אותם יידרש העסק לשלם במקדמות המס במהלך השנה הנוכחית. במקרים בהם מדובר בשנת הפעילות הראשונה של העסק נקבעים אחוזי המקדמות על פי האחוז המקובל בענף בו פועל העסק. כמובן שבכל שנה הרווח משתנה וביצועי העסק משתנים, ולכן חשוב להיות כל הזמן "עם אצבע על הדופק" ולשים לב לשינויים המתרחשים בעסק העלולים להגדיל או להקטין את הרווח השנתי. שימו לב כי למרות שתשלום המקדמות הוא חודשי או דו חודשי, החישוב האמיתי של המס הוא תמיד שנתי.

TheMarker

בסוף זה חוזר אליכם

תשלום מוקדם למס הכנסה אינו מעיד על תשלום עודף או מופחת עבור רווחיו השנתיים של בית העסק. חישוב המס המדויק יעשה כאמור לאחר שנסתיימה השנה, בעת הגשת הדו"ח השנתי המדווח על רווחי העסק בשנה החולפת. בהתאם לכך, תתבקשו לשלם תשלום נוסף בגין הפער שחושב או לחילופין, לקבל החזר עבור סכומים עודפים אותם שילמתם במהלך השנה, והכול בתוספת ריבית והצמדה למדד. לעומת זאת, אי תשלום של מס בזמן יוביל תמיד להגדלת החוב, בין אם בשל קנסות שיוטלו על בית העסק ובין אם בשל הריבית הצבורה של החוב.

מהו אם כן, המצב הכי טוב עבורכם, מבחינת חישוב המקדמות? המצב הכי טוב הוא שלאחר הגשת הדו"ח יווצר החזר שיהיה יחסית נמוך. הסיבה היא שאם לאחר הגשת הדו"ח יתברר ששילמתם מעט מדי מס, תאלצו להוסיף למס גם ריבית והצמדה, כלומר תיאלצו לשלם יותר כסף למס הכנסה, עבור אותו חישוב מס. כמובן שזהו מצב לא רצוי.

בהחזר לעומת זאת, אתם מקבלים הפרשי ריבית והצמדה, כלומר אתם מקבלים יותר כסף מהמס העודף ששילמתם. זהו כמובן מצב טוב, אבל צריך להיזהר: החזרים גדולים מדי עלולים לבטא התנהלות כספית לא נכונה, מפני שהסיבה להחזרים הגדולים היא ששילמתם יותר מדי מס במהלך השנה, ובכך הכבדתם על עצמכם מבחינה תזרימית. במילים אחרות, יהיה לכם הרבה פחות כסף בכל חודש, אם תרצו לקבל החזר מס גבוה.

הכותבים הם בעלי משרד רואי החשבון פרוינד את פרוינד בתל אביב ובחיפה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker