הקמעונאים חוששים כי יקבלו מענק רק עבור עובדים שחזרו מחל"ת החודש

חנויות ברחוב ובמרכזי הקניות הפתוחים חזרו לפעול בסוף אפריל, והקמעונאים דואגים כי לא יקבלו פיצוי עבור עובדים שהוחזרו מחל"ת כבר אז ■ המתווה המסתמן יכלול מענק של כ-7,000 שקל עבור כל עובד שיוחזר מחל"ת או מובטל שיועסק ■ ישראל כ"ץ יכריע

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ישראל כ"ץ מגיע להשבעה בכנסת. יצטרך להוכיח שהוא תומך באינטרס הציבורי
שר האוצר, ישראל כ"ץצילום: אלכס קולומויסקי

הקמעונאים חוששים ממה שהם מגדירים "תרגיל מסריח של משרד האוצר", שצפוי לפגוע בעסקים רבים. קמעונאים סיפרו ל-TheMarker כי קיבלו מסרים מבכירים במשרד האוצר, שלפיהם מתווה 6 מיליארד שקל של פיצוי בגין בחזרת עובדים מחל"ת, יעניק לעסקים פיצוי רק עבור עובדים שהוחזרו מחל"ת אחרי 1 במאי.

המשמעות היא פגיעה בעסקים שהחזירו עובדים מחל"ת כבר בסוף אפריל. בתחום הקמעונות למשל ניתן היה לפתוח את חנויות הרחוב ואת החנויות במרכזי הקניות הפתוחים כבר בסוף אפריל והרשתות הגדולות כמו גם עסקים קטנים החזירו רבים מעובדיהם לעבודה כבר אז.

לדברי קמעונאי, "מי שייפגעו בעיקר הם השחקנים הקטנים שמפעילים חנויות רחוב. הרשתות הגדולות מפעילות בעיקר חנויות בקניונים ואלה נפתחו אחרי תחילת מאי, ולכן בגין עובדים שיוחזרו לעבוד בקניונים הם יקבלו פיצוי. זה תרגיל מסריח של האוצר, אין דרך אחרת לתאר את זה".

חנות במרכז תל אביב. למצולמים אין קשר לכתבהצילום: עופר וקנין

בידיים של ישראל כ"ץ

כבר בסוף אפריל הכריזו ראש הממשלה, בנימין נתניהו, ושר האוצר היוצא, משה כחלון, על תוכנית סיוע של 6 מיליארד שקל לעידוד תעסוקה והחזרת עובדים מחל"ת. המתווה, שלא נסגר, התגלגל לידיו של שר האוצר הנכנס, ישראל כ"ץ. בימים האחרונים שמע השר כ"ץ את בעלי האינטרסים השונים ואת עמדת אנשי האוצר, ולדברי מקורבים, יודיע על המתווה כבר בימים הקרובים.

המתווה המסתמן יכלול מענק לעסקים של כ-7,000 שקל עבור כל עובד שיוחזר מחל"ת או מובטל שיועסק — ללא הבדל בין סוג החברות. בנוסף, מסתמן כי המתווה יתגמל עסקים החל מהעובד הראשון - בשונה מהמתווים הראשוניים, שכללו תגמול רק עבור מי שיעסיקו 50%–60% מהעובדים שהעסיקו לפני המשבר. עם זאת, כאמור, אם ייקבע כי התגמול יהיה רק בעבור העובדים שהוחזרו מחל"ת ממאי, עסקים רבים לא יקבלו את מלוא הפיצוי עבור החזרת עובדים מחל"ת.

מניתוח של אגף הכלכלנית הראשית באוצר, שפורסם בתחילת מאי, עולה כי הפגיעה בעסקים הזעירים מהותית לשאלת שיעורי התעסוקה. בעסקים קטנים וזעירים — כלומר עסקים עם מחזור שנתי של עד 20 מיליון שקל — הועסקו 1.26 מיליון עובדים, מתוכם 309 אלף עובדים הוצאו לחל"ת או פוטרו.

במשרד האוצר סירבו להגיב.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

שיעור באוניברסיטה. באקדמיה מצופה מהסטודנטים להתמודד עם בעיות שלא ראו קודם

הסטודנטים באקדמיה נדרשים לראשונה לחשיבה מעמיקה - והתוצאות עגומות

דירה בהנחה

6,269 משקי בית זכו בהגרלה. אבל האם בכלל כדאי לקנות דירה בהנחה?

לחוסכים הסולידיים יש אלטרנטיבה

שעתו היפה של החוסך הסולידי: יש חלופה טובה יותר לפיקדון בבנק

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט