העצמאים יחכו עוד יומיים: פתיחת הרישום לפעימה השנייה של המענק מתעכבת

הגשת הבקשות היתה אמורה להיפתח היום, אבל לרשות המסים נדרשו עוד יומיים לפיתוח המערכת ■ הרשות בוחנת את הגדלת התקרה לתרומה שאפשר לקבל בגינה זיכוי מס

אבי וקסמן
אבי וקסמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
הפגנת עצמאים בכיכר רבין בתל אביב
הפגנת עצמאים בכיכר רבין בתל אביבצילום: מגד גוזני
אבי וקסמן
אבי וקסמן

הגשת הבקשות לפעימה השנייה של המענק לעצמאים שנפגעו במשבר הקורונה, בסכום של עד 10,500 שקל לאדם, היתה אמורה להיפתח היום (א'). עם זאת, עצמאים שניסו להירשם גילו כי האפשרות להגיש בקשה עדיין לא נפתחה, וכשפנו לרשות המסים נאמר להם שתיפתח רק מחרתיים, ביום שלישי, 5 במאי. הגשת הבקשות אמורה להתבצע באזור האישי ברשות המסים.

המועד לפתיחת ההגשה של בקשות למענק עוגן בתקנות שעת חירום שאישרה הממשלה לפני כעשרה ימים, והאפשרות להגשת בקשה אמורה להיות פתוחה למשך 70 יום. ברשות המסים אמרו בתגובה: "פיתוח המערכת דורש עוד יומיים". הרישום למענק לשכירים שהם בעלי שליטה בחברת מעטים אמור להיפתח רק במחצית השנייה של מאי, וברשות המסים אומרים כי לא צפוי עיכוב בפתיחתו.

מנהל רשות המסים, ערן יעקב, אמר בשבוע שעבר כי כ-100 אלף עצמאים שעשויים להיות זכאים לפעימה הראשונה של המענק עדיין לא הגישו בקשה למענק - ולכן לא קיבלו אותו. "180 אלף עצמאים זכו למענק והוא הגיע לחשבונם. הפוטנציאל הוא 280 אלף עצמאים - שאני מקווה ומאמין שינצלו את זכאותם בהמשך ויזכו במענק של עד 6,000 שקל", אמר יעקב.

יעקב דיבר בהרצאה שאירגנה לשכת רואי חשבון על הסיוע של רשות המסים לעסקים נוכח משבר הקורונה. ברשות המסים אומרים כי מאז הוגשו עוד אלפי בקשות - וכי 197 אלף עצמאים כבר נמצאו זכאים לפעימה הראשונה של המענק.

מנהל רשות המסים, ערן יעקבצילום: אוליבייה פיטוסי

בדיון שנערך היום בוועדת העבודה והרווחה הזמנית בכנסת, נדונה הפגיעה בארגוני המגזר השלישי עקב משבר הקורונה. משתתפים בדיון אמרו כי המשבר הביא לירידה חדה בתרומות הפילנתרופיות, וקראו לרשות המסים להרחיב את הטבות המס לתורמים.

ברשות המסים אומרים כי קיבלו באחרונה כמה פניות בעניין, וכי הרשות בוחנת אפשרות להגדיל את תקרת התרומה שבגינה אפשר לקבל זיכוי במס הכנסה, שהיא כיום 9 מיליון שקל בשנה. ברשות הוסיפו כי אין כוונה להגדיל את שיעור הזיכוי לתורמים - שהוא 35% ליחידים ו-23% לחברות.

בדיון בוועדת העבודה והרווחה נשמעה גם תרעומת על התנאים שהציבה הממשלה לתשלום סיוע לעמותות - שאמור להינתן במסגרת מענק ההשתתפות בהוצאות קבועות לעסקים. הממשלה החליטה על תשלום המענק לפני עשרה ימים, ורשות המסים אמורה להתחיל לשלם אותו תוך כמה שבועות.

לפי התנאים שנקבעו, כדי שעמותה תקבל את המענק, נדרש ששליש לפחות מהכנסותיה ב-2018 לא היו מתמיכה ממשלתית, רשות מקומית או תרומות. לדברי מנכ"ל רבנים לזכויות אדם, אבי דבוש, תנאי זה מאפשר לעמותות המוכרות שירותים לממשלה להיות זכאיות למענק, אך יפגע בזכואתן של עמותות רבות אחרות. "הממשלה דאגה לעמותות 'שלה", הוא אמר.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

קהילת גן החיים, בקעת יבנאל. עבודת כפיים וחלוציות

"מחבקי העצים" קנו כאן אדמות ב-30 אלף שקל לדונם. היום הן שוות הון

גיף הסכם ממון

"לחתום על הסכם ממון היה הדבר הכי רומנטי שעשיתי. בזכותו קניתי לעצמי דירה"

ריטייל גנגסטר

מפורסם יותר מנשיא ארה"ב: הסיפור על הנוכל שהבריח לישראל 60 מיליון דולר

קיסריה מימין, וג'סר א-זרקא משמאל

"גם מאנדרומדה ביפו ברחו - והיום הלוואי שיכולתי לקנות שם דירה"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

ניר קורצ'ק, סמנכ"ל שיווק בפלייטיקה

הסמנכ"ל, האח הדירקטור והסטארט־אפ: העסקה המוזרה של פלייטיקה

נוריאל רוביני

חשבתם שיהיה רע? רוביני חוזה נפילה של 40% במניות ומיתון נוראי