הישג לעצמאים: המענק יגדל ל-10,500 שקל או 70% מההכנסה החודשית החייבת במס

לפנות בוקר הוחלט: הזכאות למענק תהיה גם לעצמאי שמחזור הפעילות שלו עד מיליון שקל בשנה

סיון קלינגבייל
סיון קלינגבייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
הפגנת עצמאים מול הכנסת
הפגנת עצמאים מול הכנסת, החודשצילום: אוהד צויגנברג
סיון קלינגבייל
סיון קלינגבייל

לפנות בוקר, לאחר לילה ארוך של דיונים, אושר שינוי במענק העצמאים: גובה המענק באפריל יגדל עד ל-10,500 שקלים או 70% מממוצע ההכנסות החודשי - הנמוך מביניהם. יהיו זכאים למענק גם מי שהכנסתם השנתית החייבת במס היא מיליון שקל ולא תהיה התחשבות בשכר בני הזוג לצורך קביעת המענק.

איך מתניעים את העסק מחדש? | פודקאסט "עסקים במשבר", פרק 6

ממשרד האוצר נמסר הבוקר: "בתום שיח משמעותי ומקיף של דרגי המקצוע עם אוכלוסיית העצמאים ונציגי המגזר העסקי, הוחלט להקצות סכום נוסף של כ-1 מיליארד שקל לטובת הרחבת מענק הסיוע לעצמאים, כך שסך הסיוע הישיר יעמוד על 4 מיליארד שקל. זאת על מנת שהפעימה הבאה של מענק הסיוע תורחב בצורה משמעותית, בכפוף לאישור הממשלה, הן מבחינת היקף הסיוע והן מבחינת אוכלוסיית הזכאים, בהתאם לפירוט הבא:

1. הכללת שכירים בעלי שליטה.
2. שיעור המענק יוגדל ל-70% מההכנסה החייבת החודשית הממוצעת.
3. הגדלת המענק המקסימלי לסכום של 10,500 שקל.
4. הגדלת תקרת ההכנסה החייבת ל-1 מיליון שקל בשנה.
5. ביטול הקריטריון של הכנסת משק הבית.
6. ההכנסה החייבת החודשית הממוצעת תיקבע לפי שנת 2018 או שנת 2019, לבחירת העצמאי.
7. ירידת מחזור הפעילות בהיקף של 25% תיבדק לפי חודשים מרץ-יוני.

לאור זאת, למעלה מ-600 אלף עצמאים צפויים להיות זכאים למענק".

כל מה שכדאי לדעת - הצטרפו לערוץ הטלגרם של TheMarker (להורדה - באנדרואיד, באייפון)

גם אתמול נמשכו מחאות העצמאים על הפיצוי המצומצם שהעמידה להם המדינה. בעוד שהשכירים מקבלים דמי אבטלה בגין חל"ת, ללא קשר להכנסת בן או בת זוגם וביחס למשכורתם, הזכאות של עצמאים נמדדה לא רק לפי גובה הכנסות העסק (מעל 24 אלף שקל ופחות מ–240 אלף בשנה), אלא גם לפי הכנסות התא המשפחתי. עצמאי שחי בתא משפחתי שהכנסתו מעל 340 אלף בשנה, לא היה זכאי עד כה למענק.

על המענק לעצמאים הוכרז כבר לפני כמה שבועות אבל רק לקראת סוף שבוע שעבר נפתחה ברשות המסים האפשרות לבקשו. עצמאים רבים גילו כי אינם זכאים למענק ואחרים שהסכום שהם מקבלים זעום למדי. המענק שהובטח היה עד 6,000 שקל בפעימה הראשונה במארס ועד 7,000 שקל בפעימה השנייה באפריל. העצמאים קיבלו בממוצע 4,000 שקל.

במתווה הקודם עצמאים רבים מצאו עצמם לא זכאים. כך למשל, מי שלא פעל לפני ספטמבר 2019, ומי שהכנסתו במארס-אפריל 2020 לא הייתה נמוכה ב-25% מהכנסתו במארס אפריל 2019 - לא היה זכאי למענק (לעתים פשוט מפני שבשיטת השוטף + המקובלת בישראל התשלומים שמקבלים עסקים במארס הם על מכירות בפברואר ואפילו ינואר).

לאחר שמענק העצמאים עורר ביקורת נרחבת, נערכה עד לפנות בוקר פגישת זום בין מנכ"ל משרד האוצר שי באבד, עו"ד רועי כהן נשיא להב, ודובי אמיתי יו"ר נשיאות הארגונים העסקיים. במהלכה הוסכם על שינוי תנאי המענק.

עו"ד רועי כהן נשיא להב: "אמש בשעות הקטנות של הלילה הושגה בשורה לציבור של חצי מיליון עצמאים. המחאה והתחושות הקשות שעלו מהשטח והנחישות של להב וראשי ארגוניה עשו את שלהם והביאו את שר האוצר משה כחלון להוביל מהלך חשוב והיסטורי ערב חג הפסח כאשר התקבלו כל דרישות להב להשוואת תנאי מענק הפיצוי לעצמאים בפעימה השנייה בחודש אפריל לציבור השכירים. גם סוגיית פיצוי שכירים בעלי שליטה קיבלה מענה. מדובר בצעד היסטורי בשינוי יחס המדינה לציבור העצמאים והשוואת זכויותיהם לציבור השכירים וכבר בחודש הבא עצמאים רבים שנפלו בין הכסאות יזכו לקבל פיצוי ראוי השווה לדמי האבטלה של השכירים. להב תמשיך להוביל את תהליך החזרת המשק לפעילות ולוודא שמגזר העצמאים ישרוד את משבר הקורונה ויחזור להיות הקטר המוביל של המשק הישראלי".

כתבות מומלצות

ג'ורג'ה מלוני בנאפולי, שלשום

סערה נדירה: צירוף הגורמים שמאיים להיות חמור יותר ממשבר 2008

וילה רחוב קדמה הרצליה

הבנק סירב לקבל כסף מרוסיה - והרס את החלום על הווילה בהרצליה

ביידן לפיד הצהרת ירושלים

הדיל האמריקאי: מסלול ירוק להיי־טק הישראלי - תמורת הגבלת היצוא

קוסטה ריקה

"החופים פסיכיים, במחיר של מיליון וחצי קונים וילה קו שני לחוף - אבל אז המכות התחילו להגיע"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

יוגה

"זה התחיל מכל מיני תל אביבים שחיפשו מפלט מהעיר, עכשיו יש כאן צונאמי״

רעות עייני ילדים מחוננים

"בקיץ היה לי כאן טירוף": כמה עולה לייצר ילד מחונן?