קרית מוצקין העיר הידידותית ביותר לעסקים הקטנים; במקום האחרון - בני ברק

מדד doing business של הסוכנות לעסקים קטנים והבינוניים במשרד הכלכלה: קרית מוצקין היא העיר הידידותית ביותר לעסקים הקטנים, אחריה מודיעין ורמת השרון בני ברק חותמת את הרשימה במקום ה-42

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מתחם WeWork דובנוב בתל אביב
מתחם WeWork ברחוב דובנוב בתל אביבצילום: WeWork

מדד doing business של הסוכנות לעסקים קטנים והבינוניים במשרד הכלכלה מדרג את ביצוע הרשויות המקומיות לפי מידת שביעות הרצון, סבסוד ארנונה והנגשת מידע באינטרנט.

לרגל יום העסקים הקטנים והבינוניים אשר מתקיים היום (ג') בכנסת מפרסם משרד הכלכלה והתעשייה את מדד הרשויות של הסוכנות לעסקים קטנים ובינוניים. מדד doing business מדרג את 50 הרשויות עם מספר העסקים הגבוה ביותר, לפי מידת הידידותיות שלהן לעסקים קטנים.

המדד משמש כלי עבודה עבור הרשות המקומית, שכן היא מאפשר לכל רשות להשוות את ביצועיה לרשויות אחרות במגוון פרמטרים אחידים הנמדדים באופן אובייקטיבי, וכן לנתח את ביצועיה ביחס לעצמה ואת הביצועים של המחלקות והאגפים השונים תחת סמכותה. המדד הוא גם כלי לעסקים שיכולים לדעת מיהי הרשות הידידותית ביותר עבור עסקים קטנים, ולקבל החלטות בהתאם.

הדירוג התבצע על פי שלושה פרמטרים: סקר שביעות רצון בקרב 3,000 עסקים, מדד סבסוד ארנונה ונגישות למידע באתר האינטרנט. הסקר בדק את מידת שביעות הרצון של העסקים מאיכות תהליך רישוי העסק, רמת השירות והנגישות של הרשויות לעסקים, איכות ההסדרה והאכיפה, קלות ביצוע התשלומים כמו ארנונה, וחוות דעת כללית של העסקים את הרשויות. מידת הנגישות של המידע נבדקה באמצעות ניתוח אתר האינטרנט ובחינת היקף המידע שקיים בו והאפשרויות לבצע פעולות מקוונות.

אלי כהן צילום: אוליבייה פיטוסי

מדד סבסוד ארנונה, מבוסס על נוסחה המשקללת את היחס בין תעריף הארנונה העסקית לבין תעריף ארנונת המגורים, ואת היחס של תעריף הארנונה העסקית של הרשות לעומת תעריף הארנונה העסקית הממוצעת בארץ. באופן זה ביקשה הנוסחה לבחון הן את מידת הסבסוד של ארנונת המגורים על ידי ארנונה עסקית והן את הגובה היחסי של הארנונה העסקית. ההנחה הייתה כי העסקים ברשות מסבסדים את רמת השירותים לתושב, וזאת משום שלארנונה עסקית תעריפים גבוהים מתעריפי הארנונה ה"ביתית" בשעה שעסקים נהנים פחות משירותיה של הרשות המקומית בעיקר שירותי רווחה וחינוך אשר מהווים נתח משמעותי בתקציב הכולל של הרשות

כל אחד מהפרמטרים שהוצגו לעיל דורגו בנפרד כך שלכל רשות יש שלושה דירוגים נפרדים עבור שביעות הרצון, נגישות המידע וסבסוד הארנונה. על סמך שלושת הדירוגים נבנה דירוג סופי אשר בו כל אחד משלושת הדירוגים קיבל משקל לפי חשיבותו ואיכות הנתונים שנאספו בגינו, באופן הבא: שביעות רצון - 60%; סבסוד ארנונה- 30%; ונגישות המידע של אתרי האינטרנט 10%.

מבין הערים, בחמישייה הראשונה נמצאות קרית מוצקין שהגיעה למקום הראשון, ואחריה מודיעין-מכבים-רעות, רמת השרון נס ציונה ואילת. ירושלים דורגה במקום ה-34, ותל אביב במקום ה-36. חמש הערים בעלות הדירוג הנמוך ביותר הן באר שבע שדורגה במקום ה-38, ולאחריה טבריה, בת ים, לוד ובני ברק שדורגה אחרונה. מבין שמונה המועצות המקומיות שנכנסו למדד, חבל מודיעין דורגה ראשונה, ולאחריה חוף הכרמל, עמק יזרעאל, עמק חפר, מטה יהודה, חוף השרון, באר טוביה ודרום השרון.

שר הכלכלה והתעשייה אלי כהן: "מדד הרשויות המקומיות של הסוכנות לעסקים קטנים ובינוניים במשרד הכלכלה והתעשייה נועד לעודד רשויות מקומיות להקל על עסקים קטנים ובינוניים במועד פתיחת העסק וכל בהתנהלות השוטפת מול הרשויות. העסקים הקטנים והבינוניים מהווים מנוע צמיחה משמעותי למשק הישראלי. הם אחראים לכ-50% מהתוצר העסקי ולכ-60% מהמועסקים במשק. פיתוח העסקים הקטנים הוא אינטרס ציבורי של כולנו. לאחרונה קידמנו את חוק הפנסיה לעצמאים שנכנס לתוקף בתחילת השנה, הורדנו מסים, עשינו רפורמה בבנקאות וכן הקמנו קרנות מימון לעסקים קטנים ובינוניים. משרדי יפעל כדי שלא תעבור חקיקה שתכביד על העסקים, אלא להיפך שתסייע להם להתפתח ולצמוח".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

יש ענפים שבהם עליית השכר מחווירה בהשוואה לביקוש

לזה אתם קוראים העלאת שכר? המעסיקים שימשיכו לרעוב לעובדים

יהונתן כהן

פי 150 צ'קים חוזרים: הנורות האדומות שלא נדלקו בגיבוי, ואיך איבד יהונתן כהן את רוב ההשקעה

נעה ברויאר. "שתיתי יין עם חברות, וחברה אחת הציעה לי להתמחות בלחם. כעבור חודשיים מצאתי עבודה במאפייה"

"אני חיה קצת כמו אזרח ותיק. ויתרתי על חופשות וכסף, אבל אני שמחה יותר"

פרייבט אקוויטי

התעשייה שמוצצת את לשד הכלכלה האמריקאית גדלה ללא מעצורים

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

עובדי בניין מסייעים בהכוונת התנועה במנהטן, ניו יורק, בתחילת החודש

האם הראלי בשווקים מסמן את התחתית — או שהגרוע מכל עוד לפנינו?

מבט משטח המריבה אל הים. כל דונם שווה מיליונים, ומחירי הבתים בסביבה מגיעים לעשרות מיליוני שקלים

"פתאום הבנו שיש בעיות עם הקיבוץ": השקיעו 30 מיליון שקל בשכונה חדשה ליד שפיים, אבל אז הכל השתבש