מיוחד בסורוקה: עסקים קטנים יהפכו לספקים של בית החולים

כנס שייערך מחר בבית החולים בנגב יסייע להנגיש בקשות להצעות מחיר בהיקף של עד 600 אלף שקל לעסקים קטנים, במטרה להגביר את הפעילות הכלכלית המקומית ■ "אם נגדיל ולו ב-10% את היקף הזכייה של עסקים מהאזור, נייצר עוד עשרות מיליוני שקלים לעסקים בנגב"

אורן מג'ר
אורן מג'ר
אורן מג'ר
אורן מג'ר

עסקים קטנים ובינוניים בנגב מתקשים להגדיל את מחזורי הפעילות שלהם, בין השאר בשל תחרות מעסקים צפוניים יותר, וגם בשל היעדר מידע על הזדמנויות עסקיות מקומיות. אולם מציאות זו עומדת בפני שינוי: המרכז הרפואי האוניברסיטאי סורוקה יקיים מחר (ד') כנס ספקים, שבו ייחשפו בעלי עסקים לאגף הרכש, הבינוי ומערכות המידע של סורוקה, יכירו את מערך הרכש של בית החולים ויוצגו בו הדרישות והקריטריונים להסמכת ספקים לבית החולים. כמו כן יתקיים דיון פתוח עם הקניינים של מחלקת הרכש.

הכנס הינו חלק מפעילות מיזם י.ה.ב (יוזמת העסקים בנגב) - מוסדות העוגן, אשר שם דגש על מינוף תקציבי הרכש של הפרויקטים הגדולים והמוסדות המרכזיים (המכונים מוסדות העוגן), לטובת פיתוח הכלכלה המקומית וטיפוח מצוינות בקרב עסקים קטנים ובינוניים מהאזור.

סורוקה

מטרת המיזם להנגיש את המוסדות הגדולים של הנגב לעסקים המקומיים ולאפשר להם להצטרף כספקים מוסמכים של בית החולים ובכך להגביר את הפעילות הכלכלית המקומית. הכנס הוא ראשון מסוגו בארץ ועתיד להתקיים בשיתוף עם מוסדות מרכזיים נוספים בנגב בשנה הקרובה, ואף להיות מועתק למקומות אחרים בארץ.

מנהלת מיזם י.ה.ב - מוסדות העוגן, פלורין גדלבסקי, מעריכה כי היקף הקניינות והרכש שמבצעים מדי שנה מפעלים גדולים וחברות היי-טק בדרום, רשויות מקומיות, פארקים תעשייתיים, חברות ממשלתיות ומנהלת מעבר צה"ל לנגב, מסתכם במעל 10 מיליארד שקל, אולם רוב הכסף לא נשאר בדרום: "זיהינו כי הרבה פרויקטים נכנסים לנגב אבל האימפקט הכלכלי שלהם לא נשאר כאן. סורוקה לקח על עצמו לקיים את הכנס הראשון כדי לחולל מפנה בתחום. אנחנו נבצע כנסים נוספים ובקרוב צפוי כנס דומה של עיריית דימונה שקוראת גם היא לעסקים להפוך לספקים מורשים".

לדברי גדלבסקי, הרכש של גופים שמחויבים בהליך מכרזי מתחלק לשניים: "רכש מכרזי, שהוא רכש של מעל 50 אלף שקל שמחויב בחוק לצאת במכרז, ואילו רכש בהיקף נמוך יותר יכול לצאת בהליך פשוט יותר שנקרא 'הצעות מחיר'. במכרזים על פי חוק אסור לתת העדפה גיאוגרפית או העדפה לעסקים קטנים ובינוניים\ וזאת למרות שלעסקים קטנים קשה להתמודד במכרזים כיוון שהם נדרשים לדרישות סף גבוהות. זו בעיה שהממשלה צריכה להתמודד איתה.

"לעומת זאת, בתחום בקשות להצעות מחיר יש לעסקים קטנים מאזור הדרום הזדמנות טובה יותר לזכות בעסקה. אולם מניתוח שערכנו עולה כי בפועל מעל 40% מהרכש בהליכי הצעות מחיר לא מתבצע כלל בנגב, אלא על ידי עסקים מחוצה לו. השאיפה שלנו היא שכמה שיותר ספקים מקומיים ישתלבו בפעילות הזו - שרק ברשויות מקומיות בנגב, בתי ספר בדרום ובסורוקה מוערכת ב 495 מיליון שקל בשנה. אם נגדיל ולו ב-10% את היקף הזכייה של עסקים מהאזור בבקשות להצעות מחיר, נייצר עוד עשרות מיליוני שקלים בהכנסות, שיכולים לתמוך בעסקים קטנים מקומיים בנגב".

בית החולים סורוקהצילום: אילן אסייג

כדי לייעל את התהליך אף יותר, המיזם השיק לפני חודשיים מערכת ממוחשבת שבאמצעותה קניינים מהדרום יכולים לשלוח בקשת להצעות מחיר לספקים רשומים מהנגב. כך ספקים מקומיים יכולים להיחשף לבקשות להצעות מחיר מרוב הרשויות המקומיות, בית החולים סורוקה, ואוניברסיטת בן גוריון. "המשמעות היא שקרוב ל-1,500 העסקים שכבר רשומים במערכת מקבלים ישירות לתיבת הדואר האלקטרוני שלהם בקשה להצעת מחיר ויכולים להגיש הצעות. ספק שלא עבד מעולם עם עיריית באר שבע למשל מתחיל לקבל בקשות להצעות מחיר ויכול לגשת אליהן. אני מכירה עסקים קטנים שהחלו לצמוח מאז שהם נחשפו לבקשות מגופים שלא עבדו איתם בעבר".

לדברי גדלבסקי, מאז שבית החולים סורוקה נכנס לעבוד במערכת, בעלי העסקים יכולים להיחשף להצעות מאוד משמעותיות, שכן הליך הצעות המחיר של בית החולים סורוקה גבוה יחסית ועומד על עד 600 אלף שקל.

את המיזם מובילים המשרד לפיתוח הפריפריה, הנגב והגליל, באמצעות הרשות לפיתוח הנגב, והסוכנות לעסקים קטנים ובינוניים במשרד הכלכלה והתעשייה באמצעות מעוף דרום. זהו המשך ישיר של יריד "ביזבנגב" שהתקיים בינואר האחרון בבאר שבע, בו עשרות ספקים מקומיים הציגו את מוצריהם למנהלי הרכש של המפעלים והמוסדות הגדולים בנגב.

לדברי ציון ביטון, מנהל פרויקט מעבר צה"ל דרומה ופיתוח אזורי במערך המעוף, "זוהי הזדמנות פז לעסקים להיחשף למוסד הענק הזה סורוקה, מרכז רפואי מוביל בישראל, שהינו, לפי ההערכות, המעסיק הגדול ביותר בדרום. באמצעות רישום כספק מורשה הם יוכלו להכניס יותר עבודה לעסק, לגדול ולהתפתח ובכך גם ליצור מקומות עבודה חדשים".

ד"ר אהוד דודסון, מנהל סורוקה, אמר כי "כבר כיום אנו מבצעים התקשרויות עם ספקים מקומיים ושאיפתנו היא לפתוח את הדלת ולהרחיב את מעגל הספקים מאזור הדרום, בכפוף לחוק חובת המכרזים והנהלים. אנו פונים לספקי הנגב בתחומים הרלוונטיים שיגישו הצעות ויתמודדו".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בתביעה נכתב כי הראיון כולו "התנהל בצורה שאינה מכבדת או רצינית״ כלפיה

המועמדת התחברה לראיון עבודה בזום - וקיבלה מהמראיין מייל שהדהים אותה

ריי דליו

מייסד קרן הגידור הגדולה בתבל: מזומן הוא זבל - ממשלות יחסלו את ביטקוין

ישראל פישר

יוקרה זה רע? כך נראים החיים במגדל חדש בתל אביב

מפגינים נגד יוקר המחיה מול בית הנשיא בסרי לנקה

קו השבר שעלול לקחת את הכלכלה העולמית למקום אחר, אפל יותר

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן