"חושבים שעצמאים הם מיליונרים אבל רובם מרוויחים 10,000-6,000 שקל בחודש"

חברי תנועת "עצמאים עושים שינוי" דורשים להשוות בין התנאים הסוציאליים של השכירים והעצמאים, ומתכוונים לקדם חקיקה שתקל על בעלי עסקים לקבל תשלום בזמן סביר: "אם נושא החקיקה למען העצמאים יירד מסדר היום נוציא אלפים לרחוב"

אורן מג'ר
אורן מג'ר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אורן מג'ר
אורן מג'ר

ההפגנה הסוערת שקיימו באחרונה בעלי עסקים הנמצאים בתוואי הרכבת הקלה בתל אביב לאחרונה, מתחת לגשר מעריב, הייתה הביטוי האחרון למאבק שזה עתה נולד. בעוד שמספר הנפגעים הישירים מהעבודות צפוי להסתכם במאות, בישראל עוד חצי מיליון עסקים קטנים ועצמאים שמתמודדים עם קשיים שמערערים את היסודות שלהם באופן קבוע.

את ההפגנה הזו אירגנה תנועת "עצמאים עושים שינוי", שלפני חצי שנה הצטרפה למאבק לשיפור התנאים של עצמאים ובעלי עסקים קטנים. התנועה הוקמה בעקבות שידור כתבתה של גל גבאי בערוץ 2, שהציגה כמה מהחרדות המדירות שינה מעיניהם של עצמאים - למשל סיפורו של בעל עסק ירושלמי שהתאבד לאחר שתש כוחו לאחר שהעסק שלו נקלע שוב לקשיים בשל עבודות הרכבת הקלה בירושלים, לאחר שכבר קרס במהלך האינתיפאדה כמה שנים קודם לכן.

בעקבות התוכנית הוקמו מספר קבוצות פייסבוק שאיחדו כוחות והקימו את "עצמאים עושים שינוי". בין הפעילויות שלהם מאז הוקמו ניתן למנות קבוצת פייסבוק בת עשרות אלפי חברים, עצומה להשוואת החקיקה עליה חתמו אלפי אנשים ורשימת מתנדבים של יותר מ-1,000בעלי עסקים ועצמאים שהביעו נכונות להתנדב לפעול במאבק לשיפור התנאים.

כיעד לפעילות הם מתמקדים בעיקר באפליה שחווים עצמאים לעומת השכירים. דוגמאות הם לא מתקשים לספק: ״בתור שכירה, כאשר הייתי בהריון קיבלתי תשלום מביטוח לאומי עבור שמירת הריון. כשהייתי בהריון כעצמאית גיליתי שלא מגיע לי תשלום ב-30 הימים הראשונים. זה המשיך גם במענק הלידה שקיבלתי: החישוב של ביטוח לאומי גילה, באורח פלא, שהשכר שלי בתור עצמאית ירד מכיוון שלא עבדתי, כך שנדרשתי להחזיר שליש מדמי הביטוח הלאומי שקיבלתי עבור חופשת הלידה.

"יש לנו פעילה שפוטרה מהעבודה, ניסתה שנה להיות עצמאית ואחרי שנה נכשלה ורצתה לקבל דמי אבטלה וגילתה שהיא לא זכאית״ מספרת ענבר בזק, דוברת התנועה וממייסדיה. אפליה נוספת עליה התנועה מצביעה היא בהכרה להפרשות פנסיוניות וסוציאליות: בעוד שאצל שכיר הן מוכרות עד לסכום של 36 אלף שקל בחודש, לעצמאי שמכירים בהפרשות עד סכום של 16 אלף שקל בחודש.

הפגנת בעלי העסקים בצומת מעריבצילום: מוטי מילרוד

בזק סבורה כי התיקונים בחקיקה חשובים במיוחד לאור העובדה כי לא תמיד עצמאים הופכים לכאלו מבחירה: "בפריפריה יש הרבה עצמאים לא מבחירה. גם הרבה אמהות מתקשות למצוא עבודה כשכירות. שוק התעסוקה מצטמצם, יש פחות משרות והכלכלה לא מפרגנת ומעודדת אנשים להתפרנס בכבוד כשכירים, כי המחוקק מקשה על העסקת שכירים וכך דוחף עוד ועוד אנשים לסטטוס של עצמאים. לי למשל כבעלת עסק עדיף לעבוד עם פרילנסרים ולא עם שכירים כי זה יותר זול ונוח".

לא להנציח את האפליה

לכאורה התנועה נהנית מרוח גבית בכל הקשור לדמי האבטלה, לאחר שהצעת החוק של ח"כ אלי כהן וח"כ רועי פולקמן מכולנו אושרה פה אחד בקריאה טרומית, ואף הממשלה הודיעה כי תעסוק בנושא. גם מירב מיכאלי מתכוונת לקדם הצעת חוק שתאפשר לעצמאי להוציא לעצמו תלוש שכר ולהשוות את התנאים לשכירים.

ענבר בזק. נדרשת חקיקה מתקנת על מנת לתקן את האפליה כלפי מגזר העסקים הקטנים והעצמאים

ואולם לדעת בזק החוק שמקודם בברכת להב - לשכת ארגוני העצמאים והעסקים הוותיקה אינו מטפל טיפול שורש באפליה: "אנחנו נגד ההצעה של להב לעניין דמי האבטלה שכן במקום להשוות תנאים היא מנציחה את האפליה. הם אומרים ניתן דמי אבטלה לעצמאים בתמורה לכך שיפרישו יותר ביטוח לאומי, והעצמאים יהיו זכאים רק 3 פעמים לאבטלה בחיים, ויצטרכו להראות שעבדו 18 חודשים במקום 12 כמו שכירים".

התנועה תומכת בהצעת חוק אחרת שהגישו חברי הכנסת עפר שלח, מירב מיכאלי ומשה גפני שנוסחה וגובשה על ידם ולשכת יועצי המס המשווה באופן מלא את הזכויות הסוציאליות ואת ההפקדות הסוציאליות של העצמאים לאלו של השכירים באמצעות הוצאת תלוש משכורת לעצמאי.

"בעל עסק לא חייב להגיע לפשיטת רגל כדי לקבל דמי אבטלה. מספיק שהוא סוגר את העסק ומחפש עבודה כדי שיהיה זכאי לקבל דמי אבטלה. זה נושא מורכב, ואנחנו מציעים פתרונות כמו הצעת החוק של מיכאלי. כולם חושבים שעצמאים הם מיליונרים אבל רוב העצמאים נמצאים ברמה הנמוכה של השכר, בין 6,000 ל-10,000 שקל ברוטו - והם מתקשים לשרוד במיוחד לאחר שהם סוגרים את העסק. הבעיה היא שהמערכת רואה בכולם רמאים, אנחנו אומרים: "תתפסו את הרמאים אבל אל תפלו עצמאים מול שכירים".

לסייע לעסקים שנפגעו מכוח עליון

צילום: מוטי מילרוד

נושא מרכזי נוסף שבו מתכננת לטפל התנועה הוא לחייב את הממשלה והרשויות המקומיות לשלם לעסקים ב"שוטף פלוס שלושים יום", בהתאם לנוסח הצעת החוק של חבר הכנסת רועי פולקמן מכולנו, שאושרה בקריאה טרומית ברוב של 75 מצביעים ללא כל מתנגדים (נוסח דומה הוצג כטיוטא על ידי שר הכלכלה ח"כ אריה מכלוף דרעי).

הארגון גם פועל לסיוע לעסקים נפגעי הרכבת הקלה. כמענה ראשוני הם שוקדים על הקמת אתר אינטרנט לרכישה מבעלי העסקים ומקיימים את יריד מכירות "חולץ פקקים" – מדי יום חמישי בקרליבך, בו יוכלו בעלי העסקים להציע מרכולתם לעוברים ושבים. בנוסף, הם יזמו קמפיין תקשורתי החושף את העסקים שנפגעו מהעבודות בכלי תקשורת שונים.

בזק מאמינה כי לפניהם שעת כושר להשיג שינוי: "תסתכל מה קרה בכנסת ב-3 חודשים האחרונים. יש המון עיסוק של חברי הכנסת בנושא, בין השאר בזכות גל תקשורתי שנובע מהפעילות שלנו. אנחנו נדאג שהנושא יישאר בתקשורת ושחברי הכנסת ימשיכו לקדם את החקיקה. לדעתי גם לאנשי התקשורת יש עניין לקדם את זה כי הם בעצמם פרילנסרים".

לצד "עצמאים עושים שינוי", פועל ארגון חדש נוסף - "התאגדות העסקים הקטנים", ושניהם פועלים לצד להב לשכת המסחר, ולשכת יועצי המס הוותיקות שמייצגות את המגזר."״כל הארגונים לגיטימיים בעינינו כל עוד הם מקדמים את השורה התחתונה של שוויון בין עצמאים לשכירים. בהתחלה לא רצינו להתעסק בפוליטיקה. רצינו להושיב את כל האיגודים שיבנו תוכנית משותפת. אבל לא הצלחנו, כי הם לא הסכימו לשבת סביב שולחן אחד. לכן החלטנו להיות ראש חץ למאבק", אומרת בזק.

ריבוי הארגונים מעלה תהייה האם קיימים אינטרסים חבויים. חברי התנועה מכחישים מכל וכל: "המניע לפעילות הוא הרצון לעשות שינוי. במחאה החברתית לא הייתי פעילה, ועכשיו זה התיקון שלי. אמנם חלק מאיתנו בעלי עסקים שפועלים בתחום המומחיות, כמו תקשורת או שיווק דיגיטלי, אבל זה טבעי ואם נרוויח מכך זו תהיה רק תוצאת לוואי של הפעילות ולא הסיבה לכך", מסבירה בזק.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

שיעור באוניברסיטה. באקדמיה מצופה מהסטודנטים להתמודד עם בעיות שלא ראו קודם

הסטודנטים באקדמיה נדרשים לראשונה לחשיבה מעמיקה - והתוצאות עגומות

דירה בהנחה

6,269 משקי בית זכו בהגרלה. אבל האם בכלל כדאי לקנות דירה בהנחה?

לחוסכים הסולידיים יש אלטרנטיבה

שעתו היפה של החוסך הסולידי: יש חלופה טובה יותר לפיקדון בבנק

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט