איך לפתוח עסק קטן ומוצלח: הפנטזיה על היום שבו תפסיקו להיות משועבדים לבוס

"הדרך הטובה ביותר להפוך לעצמאי, היא להיות גם וגם: גם שכיר וגם עצמאי, לפחות לתקופה מסוימת - וללמוד איך להתנהל בעסק, תוך שמירה על משכורת יציבה"

אורן מג'ר
אורן מג'ר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אורן מג'ר
אורן מג'ר

1. למי משתלם לפתוח עסק קטן?

הפנטזיה על היום שבו נפסיק להיות משועבדים לבוס, נקים עסק קטן ונתחיל להיות אדון לעצמנו היא נחלת רבים. אבל האמת היא שלא בטוח שתשיגו עצמאות פיננסית ממימוש החלום הזה: הסיכוי להצליח עם עסק קטן בחמש השנים הראשונות לקיומו הוא קטן, שלא לומר קטנצ'יק. למי בכל זאת כדאי לשקול את הצעד המסוכן הזה? אם אתם שכירים בעלי מיומנות ייחודית וניסיון מקצועי, כגון אופטומיטריסטים, מעצבים תעשייתיים, מודדים, טכנאים במגוון תחומים וכן הלאה, סביר להניח שאתם מתוגמלים כיום בחסר. כך שאם אכן קיים ביקוש למקצועיות שלכם, אפשר לקבוע בוודאות גבוהה יחסית שתוך כמה חודשים, ועד שנה מיום הקמת עסק עצמאי, תוכלו להכפיל ואפילו לשלש את המשכורת הנוכחית שלכם.

אמנם בתור יזמים תצטרכו להקדיש חלק ניכר מזמנכם לשיווק ולניהול, ולא רק לתחום ההתמחות המקצועית שלכם, אבל כיום קל מבעבר לגייס לקוחות ולבנות מותג שיפרנס אתכם. הקבוצה השנייה שמשתלם לה להקים עסק קטן היא האנשים שעומדים עם הגב לקיר: מובטלים מבוגרים יחסית, אמהות שמתקשות לחזור למעגל העבודה או למשרות מתגמלות, וכל מי שרוצה שינוי בחיים. אלו יגלו כי הקמת עסק - תוך נקיטת זהירות פיננסית מירבית - היא הדרך הטובה ביותר להתפרנס, וגם להחזיר לחייהם את ההנאה מהקריירה.

צילום: יחצ

2. איך להיות גם עצמאי וגם שכיר?

הדרך הטובה ביותר להפוך לראשונה לעצמאי, היא להיות גם וגם: גם שכיר וגם עצמאי, לפחות לתקופה מסוימת. כך ניתן ללמוד כיצד להתנהל כעצמאי, תוך שמירה על משכורת יציבה פחות או יותר. ברשות המיסוי רשומים כמה עשרות אלפי עצמאים בעלי מעמד כפול כזה, וסביר להניח שהדפוס הזה יילך ויגבר ככל ששוק העבודה ימשיך להתערער, וככל שיתפתחו כלכלת השיתוף והמיקרו־שירותים שמאפשרות לכולם להיות בחלק מזמנם מלונאים (Airbnb), נהגי מוניות (Uber), ספקי תוכן (fiver), או מטפלים סיעודיים (Honor). לפני שהולכים על מסלול כזה, מומלץ כמובן לוודא עם המעסיק שהוא מאפשר לכם זאת, מייעצת הדס גרון, יועצת עסקית ומרצה במט"י נתניה.

בנוסף, היא מזכירה כי האחריות להתנהלות מסודרת מול רשויות המס, גבייה מלקוחות, הוצאת חשבוניות וכן הלאה - מוטלת על העצמאי או העצמאית, ויש להפנים זאת. עוד היא מזכירה כי חשוב להימנע מלתת לעסק להשתלט על זמנכם, ולא לעסוק בו גם בשעות שבהן עובדים כשכירים. לשם כך נדרש לנהל רשימה מפורטת במיוחד של מטלות, להגדיר מראש כמה זמן יוקדש לכל אחת מהן, ולזכור כי מדובר במשרה חלקית.

3. מאיפה לגייס אשראי

התחנה הראשונה של כל עצמאי היא בדרך כלל הבנק - אמצעי המימון העיקרי לעסקים קטנים. אמנם בשנים האחרונות הבנקים קשובים יותר לצרכים של עסקים כאלה, ומעניקים ריביות אטרקטיביות יותר ומנגנון טיפול פשוט יותר בבקשותיהם, אבל כמעט תמיד הם זהירים ושמרנים, יעדיפו יזם עם יכולת פיננסית וידרשו ערבות וביטחונות מלאים. לצד הבנקים, יש כמה אפיקי מימון נוספים:

אל הקרן לעסקים קטנים ובינוניים בערבות המדינה תוכלו לפנות באמצעות כמה מהבנקים, ולקבל דרכה הלוואה לתקופה של עד חמש שנים. בעלי העסק נדרשים לתת ביטחונות רק על חלק מהסכום, בדרך כלל עד 25%, אבל הערבות של בעל העסק תהיה על מלוא הסכום. הקרן מציעה מסלולים מקוצרים לעסקים קטנים יחסית, וגם מסלול לעסקים בהקמה - והריבית משתנה בהתאם לסיכון ולמשך ההלוואה.

כמו כן קיימות קרנות ייחודיות המיועדות לעסקים קטנים במיוחד, שמומלץ מאוד להיעזר בהן, שכן התנאים שהן מציעות טובים בהרבה מכל הלוואה בנקאית שתקבלו:

* הקרן להלוואות ללא ריבית, למשל, מעניקה לעצמאים ובעלי עסקים זעירים הלוואות של עשרות אלפי שקלים ללא ריבית, ובמסלול אישור קצר במיוחד, שיאפשרו לכם להיחלץ ממצוקת אשראי זמנית או לשדרג את העסק.

* קרן שמפעיל משרד הקליטה, מסייעת לעולים חדשים בתנאים נוחים במיוחד.

* אם אתם צעירים אחרי צבא, נשים חד הוריות, ערבים, בדואים, או סתם מתגוררים בפריפריה - תוכלו לנסות להשיג אשראי מקרנות ייעודיות שונות ומשונות. קרן קורת, למשל, מסייעת לעסקים חסרי ביטחונות לקבל הלוואות באמצעות העמדת ערבויות בסכומים של 30–750 אלף שקל. לקרן מסלולים נוספים המיועדים ליזמות רגילה וליזמות זעירה.

* הקרן של ארגון לתת מציעה לבעלי יוזמה עסקית, החיים על גבול העוני, סיוע בהשגת עצמאות כלכלית - ומעניקה מעטפת תמיכה הכוללת אשראי זעיר של עד 40 אלף שקל, ליווי והכשרה עסקית.

* קרן מיראז' לא תיתן לכם כסף, אבל תסייע לעסקים הפועלים בנגב להציג את עצמם בפני משקיעים ולהשיג מקורות מימון. קרן נוספת היא הקרן להלוואות של מגבית ניו יורק והסוכנות היהודית לעסקים קטנים ובינוניים.

* אפשר לנסות לגייס גם באופן דיגיטלי: אתר BTB הישראלי רוכב על טרנד עולמי ענק - הלוואות חברתיות - ומאפשר לעסקים לקבל הלוואות מאנשים פרטיים. BTB, שהחל לפעול לפני כשנה, מציע לעסקים לקבל הלוואה של עד חצי מיליון שקל בריבית לא צמודה של 5%–12%, שאינה זולה משמעותית מזו של הבנקים, אבל חוסכת מבעל העסק את העומס של סך ההתחייבויות שלו (אובליגו) לבנק.

4. איך לבנות תדמית נוצצת במעט כסף

באתר Tailor Brands, תוכלו לקבל תמורת עשרות בודדות של דולרים שירות מתקדם של עיצוב לוגו, כרטיסי ביקור, עמודי פייסבוק, שלטים ואפילו חשבונית (דיגיטלית) וחתימה בדואר האלקטרוני. התוצאה תיראה כאילו שכרתם חברת עיצוב במיטב כספכם.
שירותים נוספים - החל מכתיבת תוכן מתוחכם, דרך תרגום עסקי מדויק לשפות שונות וכלה במצגות מקצועיות - תוכלו לחפש באתר הפרילנסרים Xplace (וגם ב–Odesk ורבים אחרים), שיצמיד לכם פרילנסר לפרויקט נקודתי או לתקופה ארוכה יותר. באתר fiverr מציעים מגוון שירותים, כמו עיצוב של כרטיסי ביקור, או הפקת סרטוני וידאו, במחיר התחלתי של 5 דולרים. באתר Veed.me (או veedit) תוכלו לקבל הצעה לסרטון וידאו מכל סוג שהוא, וכמעט בכל תקציב.

אפליקציותצילום: בלומברג

5. איך להרחיב את קהל הלקוחות

אחרי שפילחתם את קהל היעד שלכם והבנתם מי הם הלקוחות שלכם, העולם הדיגיטלי מלא באפליקציות ובשירותים שיכולים לסייע לכם להגיע אליהם. שירות smbig מאפשר לבעלי עסקים משיקים לפרסם האחד בדף הפייסבוק של השני, וכך ליהנות ביחד ממאגר לקוחות משותף. אפליקציית Atad Club מציעה שירות שונה מעט: היא מאפשרת לכל עסק קטן להקים מועדון לקוחות שכונתי באופן קל ופשוט, ולחשוף את המוצרים והמבצעים שלו לכל תושב בשכונה עד לרדיוס של 2 ק"מ - באופן עצמאי לחלוטין, ומהטלפון הנייד. ניתן לפרסם מבצעים בשעות מסוימות, עם או בלי קופונים, ועוד. למעשה, האפליקציה מייצרת מועדון צרכנות שכונתי, וכל לקוח שמתקין אותה חשוף לכל העסקים בסביבה - כך ששיתוף פעולה בין העסקים הקטנים בשכונה מעניק להם כוח וחשיפה גדולה יותר.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

לס נייט הכחדה אנושית מרצון

"נחיה חיים ארוכים ואז ניכחד": האיש שרוצה שלא יהיו יותר אנשים בעולם

FILE PHOTO: Twitter logo and a photo of Elon Musk are displayed through magnifier in this illustration taken October 27, 2022. REUTERS/Dado Ruvic/Illustration/File Photo

כיכר העיר המטורפת של אילון מאסק עוד עלולה להרוג אותנו