משה כחלון: "חבריי ואני מתכוונים להקים מסגרת פוליטית חדשה - לפני הבחירות"

בתום תקופה ארוכה של שמועות הודיע שר התקשורת לשעבר באופן רשמי כי יתמודד בבחירות הבאות בראשות מפלגה חדשה ■ כחלון: "זו תהיה מסגרת פוליטית חדשה שתטפל בנושאים הבוערים"

אורן מג'ר
אורן מג'ר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אורן מג'ר
אורן מג'ר

משה כחלון נאם הערב (ב') בוועידה של להב, לשכת ארגוני העצמאים והעסקים בישראל, והכריז באופן רשמי כי הוא מתכוון להקים מפלגה חדשה ולרוץ בבחירות הבאות. "חבריי ואני מתכוונים להקים מסגרת פוליטית חדשה שתטפל בנושאים הבוערים וזה יקרה לפני הבחירות", אמר.

כחלון, לשעבר שר התקשורת ושר הרווחה וכיום יו"ר המכון לרפורמה ומנהיגות במכללה האקדמית נתניה, התייחס גם לסוגיית יוקר המחיה. "יוקר המחיה הוא לא גזירת גורל", אמר. "ממשלת ישראל יכולה להוריד מכסים כדי ליצור תחרות. עליה לעשות זאת תוך שנה וחצי, ולקרוא לחברות המזון להתארגן לקראת פתיחת השוק. זה ייקח קצת זמן, הרי גם הרפורמה בסלולר לקחה שלוש שנים, אבל החגיגה הזאת חייבת להיגמר, בעקבות זאת הם יתייעלו והמחירים יהיו נורמליים".

כחלון הוסיף: "חלק מיוקר המחיה קשור גם להקצאות אשראי בבנק שלא מחולקות נכון. עסקים קטנים צריכים להיות בקדימות לקבלה של אשראי. לשם הדוגמה, עמלות הבנק הן 14 מיליארד בשנה, כאשר גם הבנקים הם חלק מרכזי מיוקר המחיה. הם צריכים להקצות את האשראי לעסקים קטנים ולא לכמה משפחות במשק. זה אולי לא נעים לחלק מהשרים כי היינו איתם אולי פעם בחוץ לארץ אבל חייבים לעשות את זה. הם יתגברו על זה, גם חברות הסלולר התגברו על הירידה ברווחיות והן מסתדרות יפה.

משה כחלוןצילום: אייל טואג

כחלון גם מתח ביקורת על הרגולציה הקיימת בישראל בתחום העסקים הקטנים. "הייתי מפשט אותה", אמר. "לפתוח חנות בישראל זה כמו לבנות כור. משרדי ממשלה ואגפים שכולם רוצים משהו אחר, ורבים אחד עם השני - חוץ מלעבוד ולהרוויח כסף. יש לאפשר להם להתחיל לעבוד ורק אחר כך להעמיס עליהם את הרגולציה".

"עסקים קטנים הם מחולל הצמיחה מספר אחד"

לדברי כחלון, "לעסקים קטנים אין סיכוי במכרזים. הממשלה צריכה להוות דוגמה כדי לעודד את מחצית המשק שהם עסקים קטנים. היא יודעת לעשות זאת, כמו שהממשלה ידעה להגן על שכר השומרים או העובדים הסוציאליים. ברגע שמדינת ישראל תפעל מול העסקים הקטנים בהבנה שהם מנוע צמיחה מספר אחד הבעיות של העסקים הקטנים ייפתרו.

״תפיסת העולם שלי היא שעסקים קטנים הם מחולל הצמיחה מספר אחד. כשנפתחת חנות או סופר או מפעל של 120 איש באשקלון זה ברכה, אבל לא הגיוני שנסגרים כל כך הרבה עסקים, וזה לא קורה בגלל בעיות ניהול אלא בגלל סיבות של רגולציה.

כחלון גם התייחס לעליית מחירי הדיור. "בנושא הקרקע יש מונופול בתחום התכנון, מונופול בתחום השיווק של המינהל ומונופול בעיריות", אמר. "מונופול הוא דבר רע ולמינהל מקרקעי ישראל אין יותר זכות קיום. אפילו בסין לא מחזיקים כל כך הרבה קרקעות במקום אחד, 94 אחוז מקרקעות המדינה בבעלות המינהל. המונופול מווסת את המחיר וחוגג על חשבון תושבי המדינה בחסות המדינה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלונה ודניאלה חברת SISTERS

שתי האחיות שהפכו חשבון אינסטגרם לאקזיט של מיליוני שקלים

אופן ספייס. היתרונות שלו ברורים, אבל העבודה ההיברידית מציפה את החסרונות

"כשאחפש עבודה עוד שנה־שנתיים, הדבר הראשון שאבדוק הוא שאני לא יושבת באופן ספייס"