אחד מכל חמישה עסקים קטנים בישראל מוכר באינטרנט יותר מאשר בחנות

סקר ברומטר שערכה חברת האשראי אמריקן אקספרס: עסקים בישראל מובילים בפער ניכר על עמיתיהם באירופה בשימוש באינטרנט ככלי להשגת צמיחה ■ "העסקים הקטנים מדווחים על צמיחה משמעותית אולם חשים כי אינם זוכים להערכה הראויה"

אורן מג'ר
אורן מג'ר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אורן מג'ר
אורן מג'ר

העסקים הקטנים בישראל מנצלים את האינטרנט לטובתם ומשיגים אחוזי צמיחה נאים בהשוואה למקביליהם באירופה: כמעט רבע מהעסקים (24 אחוז) דיווחו כי בחצי השנה האחרונה השיגו צמיחה בשיעור של למעלה מ-20%, וסך הכל - 46% דיווחו כי השיגו צמיחה של מעל 10%.

סך הכל 75% מהעסקים הקטנים בישראל דיווחו בסקר כי צמחו בפעילותם ברשת בחצי השנה האחרונה. מדובר בנתון גבוה משמעותית ביחס לעסקים במדינות אירופאיות שם אחוז העסקים שהשיגו צמיחה משמעותית באינטרנט (מעל 10%) הנו נמוך משמעותית: בצרפת 24%, בבריטניה 14.8%, באיטליה 14.4% וכ-13.6% בגרמניה.

כך עולה מנתונים שאסף סקר "ברומטר העסקים הקטנים", יוזמה של חברת כרטיסי האשראי אמריקן אקספרס העולמית הבודק מגמות ומאפיינים בסקטור העסקים הקטנים בחמישה שווקים: בריטניה, צרפת, גרמניה, איטליה וישראל והקיף 1,250 מרואיינים המוגדרים כמנהלים או בעלי תפקידים בכירים בעסקים של אחד עד מאה עובדים. הנתונים נאספו באוקטובר-נובמבר 2013.

מהנתונים עולה כי בישראל הצמיחה באינטרנט משמעותית יותר לצמיחת העסקים, בעוד שלמקביליהם באירופה הצמיחה בעסקים הלא מקוונים משמעותית לא פחות: לשם השוואה בישראל השיגו 36% מהעסקים צמיחה משמעותית של מעל 10%, בבריטניה 13.2%, בצרפת 24%, בגרמניה 20%, ובאיטליה 10%.

עסק קטן, אילוסטרציה

בישראל גם בולט לטובה מספרם אל העסקים שפעילים באינטרנט: מהסקר עולה כי 85% מהעסקים הקטנים בישראל פעילים באינטרנט. בבריטניה ל-80% מהעסקים יש פעילות באינטרנט, ובאיטליה לכ-75% יש פעילות כזו. לעומת זאת בצרפת לכמעט שליש מהעסקים אין כלל פעילות באינטרנט כלל, ובגרמניה המספר גבוה עוד יותר: כמעט 40% מהעסקים מדווחים שאין להם כלל פעילות באינטרנט. גם היקף המכירות באינטרנט בולט לטובה בישראל: ברבע מהעסקים הקטנים בישראל היקף המכירות באינטרנט גבוה מהיקף המכירות הלא מקוונות זאת לעומת 15% מהעסקים בבריטניה, ורק 7%-8% בצרפת, איטליה ובגרמניה - שמוכרים יותר באינטרנט מאשר מחוצה לו.

הנתונים עליהם מדווח הסקר מפתיעים לטובה אך גם מעוררים סימני שאלה. נתונים אחרים בנושא מלמדים אחר: כך למשל חקר של מקינזי שבוצע בשנת 2012 וסקר את כלכלת האינטרנט בישראל הצביע כל כך כי היקף העסקים הקטנים בישראל שממנפים באופן פעיל את האינטרנט לשיווק ומכירה אינו חוצה את רף ה-50%, המסחר האלקטרוני מפגר אחר הנעשה במדינות מערביות אחרות ואחוזים בודדים בלבד מהעסקים מקבלים תשלום בצורה מקוונת.

באמריקן אקספרס מסבירים כי הכוונה במונח צמיחה הוא גידול כללי של העסק, המתייחס בין השאר למכירות ופעולות אחרות להקטנת הוצאות. ממצא שיכול לתמוך בנתונים אודות הצמיחה המהירה מופיע אף הוא במחקר של מקינזי שמצא כי מחזור העסקים של עסקים הפעילים ברשת גדל ב-33 אחוז יותר מהר מאשר עסקים שאינם פעילים ברשת.

ביניים: לא יודעים כמה ריבית הם משלמים על משיכת יתר

הסקר בדק אספקטים נוספים בשגרת הפעילות של העסקים הקטנים. מהסקר עולה כי עסקים קטנים בישראל מתמקדים בהשגת צמיחה באמצעות ביצוע פעולות מכירות ושיווק (67%), משיכת לקוחות חדשים (57%), ושימור לקוחות קיימים (41%). לשם השוואה, בבריטניה מתמקדים העסקים קודם כל במשיכת לקוחות חדשים (67%) ובשימור לקוחות קיימים (48%) ומכירות ושיווק במקום השלישי (44%). בגרמניה העסקים מתמקדים בעיקר במשיכת לקוחות חדשים (70%), שימור לקוחות קיימים (53%). באיטליה הגורם המוביל הוא משיכת לקוחות חדשים (60%), אולם ולאחריו גיוון המוצרים והשירותים (37%).

עסקים קטנים בישראלצילום: עדיה פיטרמן

עוד עולה בסקר כי יותר מרבע ממנהלי העסקים הקטנים בישראל אינם יודעים מה שיעור הריבית שהם משלמים עבור משיכת יתר בעסק שלהם (27%), ולחמישית אין מסגרת למשיכת יתר. לשם השוואה, בגרמניה רק שישית מהעסקים אינם מודעים לנתון זה (17%), ובבריטניה רק שמינית (15%). בצרפת לעומת זאת למעלה משליש אינם מודעים לנתון זה.

עוד עולה מהסקר כי בעלי עסקים במדינות הנסקרות חשים כי תרומתם לכלכלת המדינה אינה מוערכת דיה: באיטליה ובצרפת למעלה מ-60% חשים כי מקבלים הערכה פחותה מדי, בישראל 50% חשים כי הם מקבלים הערכה פחותה מדי, בבריטניה 41%. גרמניה בכי מעט בעלי עסקים חשו כי הם נהנים מהערכה פחותה מדי: רק 31%.

לדברי אלכס פרבר, סגן נשיא באמריקן אקספרס האחראי על אירופה, המזרח התיכון ואפריקה סבור כי נתון זה מרמז על הצורך הגובר שלהם בתמיכה: "אנו רואים כי העסקים הקטנים מדווחים על צמיחה משמעותית אולם חשים כי אינם זוכים להערכה הראויה. דבר הרומז כי הם זקוקים ליותר סיוע מצד הממשלה, ארגוני סנגור ומוסדות פיננסים".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

גילעד אלטשולר

אלטשולר שחם חזר להוביל - ומי בתחתית? תשואות קרנות ההשתלמות לחודש יולי

סוחר בוול סטריט. יכול להיות שזעזוע האינפלציה הנוכחי הוא רק ראשון מני רבים

מציאות חדשה או תקלה היסטורית? אסטרטגיית השקעות בת 20 שנה בסכנה

יש ענפים שבהם עליית השכר מחווירה בהשוואה לביקוש

לזה אתם קוראים העלאת שכר? המעסיקים שימשיכו לרעוב לעובדים

יהונתן כהן

פי 150 צ'קים חוזרים: הנורות האדומות שלא נדלקו בגיבוי, ואיך איבד יהונתן כהן את רוב ההשקעה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

נעה ברויאר. "שתיתי יין עם חברות, וחברה אחת הציעה לי להתמחות בלחם. כעבור חודשיים מצאתי עבודה במאפייה"

"אני חיה קצת כמו אזרח ותיק. ויתרתי על חופשות וכסף, אבל אני שמחה יותר"

פרייבט אקוויטי

התעשייה שמוצצת את לשד הכלכלה האמריקאית גדלה ללא מעצורים