העובדים רימו? בעל העסק זכאי לפיצוי

בעלי עסקים שחשים כי הולכו שולל או נפגעו מפעולת עובד מקבלים הגנה מביהמ"ש

שוקי שטאובר, פרשנות
שוקי שטאובר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שוקי שטאובר, פרשנות
שוקי שטאובר

בעלי עסקים שנפגעו מעובדיהם חשים כי לא תמיד יש להם למי לפנות, וזאת מאחר קיימת תחושה כי לבתי הדין לעבודה יש הטיה מובנית לטובת העובדים. הנחה זו יש לה על מה לסמוך שכן מערכת זו יוצאת מנקודת הנחה כי המעסיק כמעט תמיד חזק מהעובד הבודד ולכן עליהם מופקדת מלאכת האיזון ההוגן, וזו אחת הסיבות שבעטיין הם מתקיימים כמערכת נפרדת מבתי המשפט ה"רגילים". היא אומנם אמורים לפעול על פי העקרון של "ודל לא תהדר בריבו" הפסוק מספר "שמות" המדגיש שאין להיטיב עם החלש בדין רק משום שהוא חלש, אולם בפועל זה לא תמיד מיושם.

אין הדבר אומר שעובד בודד רשאי לנצל לרעה נטייה זו, ובמקרים לא מעטים בתי הדין לעבודה לא מהססים לפסוק לזכות המעביד. להלן שלושה מקרים, כולם מהשנה האחרונה, בהם פסקו שופטי בתי הדין לעבודה לטובת מעבידים או דחו תביעות של עובדים.

במקרה הראשון נקבע כי על עובד לפצות את מעבידו על שהציג בפניו מצג שווא בקורות חיים שלו. דבר שגרם למעביד נזקים ותקלות. העובד שהתקבל לעבודה בחברה המתמחה בהתקנה ובתחזוקה של מערכות אבטחה הציג עצמו כטכנאי התקנות למרות שניסיונו התמצה בכך שהיה טכנאי שירות. הוא נשלח לבצע עבודות התקנה אצל לקוחות החברה וביצע עבודה רשלנית ולקויה. החברה נאלצה לשגר טכנאים אחרים כדי שיבצעו את התיקונים הנדרשים.

שמונה פסקי דין בבית הדין האזורי לעבודה ושני פסקי דין בבית הדין הארצי ניתנו בעניינו של העובדצילום: סי די בנק

במקרים רבים, יש להניח, שהמעסיק היה נפטר מאותו עובד, וממשיך את חייו העסקיים מבלי להקדיש לכך זמן נוסף. אבל במקרה זה מן הסתם תחושות הכעס והעלבון הובילו אותו להגיש תביעה כנגד העובד. ואכן, בית הדין פסק כי העובד הטעה במכוון את המעביד, הפר את חובות תום הלב, הנאמנות וההגינות וגרם לו נזקים ניכרים. נפסק כי העובד ישלם פיצויים בגובה של כ-30 אלף שקל על עלויות הטכנאים שנאלצו לתקן את תוצרי עבודתו הלקויה, עוד כ-9,000 שקל על הפסדים נוספים שנגרמו למעביד ועוד 4,000 שקל הוצאות משפט.

שני המקרים הבאים מתארים ניסיונות של עובדות לתבוע פיצויי פיטורין בשל התפטרות שמקורה פגיעה בפרטיות. במקרה הראשון גרפיקאית שעבדה בחברת 'עיצובים גרפיקה ותקשורת' הפסיקה להגיע לעבודה ושלחה אישורי מחלה המציינים כי שברה צלע. המעביד חשד כי אישורי המחלה אינם אמיתיים ופנה למשרד חקירות כדי שיבדוק את אמיתות חשדו. תוצאות הבדיקה הוצגו בפני העובדת וזו בתגובה שלחה למעביד מאוחר יותר הודעת התפטרות משום שנערך אחריה מעקב. היא תבעה פיצויי פיטורין, דמי מחלה ופיצויי הלנה. לאלו הוסיפה דרישה לפיצויי על עוגמת נפש ועל פגיעה בפרטיות.

השופטת קבעה כי העילה להתפטרות לא הייתה המעקב, כי העובדת ממילא רצתה לעזוב את עבודתה זו. ולעניין המעקב קבעה השופטת כי היה ברשות רבים ולא היווה הטרדה על פי חוק הגנת הפרטיות ולכן לא מהווה הפרה של חוק הגנת הפרטיות. המעביד, סיכמה השופטת, פעל בתום לב כשביקש לברר את מצבה של העובדת בעת מחלתה.

מקרה נוסף של התפטרות בטענה של הפרת חוק הגנת הפרטיות היה של מנהלת חשבונות שעבדה במשרד המעניק ללקוחותיו שירותי הנהלת חשבונות. בשלב מסוים הותקנו במשרד מצלמות אבטחה. העילה לכך הייתה שאחד השותפים במשרד הסתבך ולמשרד החלו להגיע אנשים שהשמיעו איומים. לכן הותקנו מצלמות מתוך דאגה לביטחון העובדים. המצלמות הותקנו רק בשטחים ציבוריים - מבואה מרכזית, פתח המסדרון ופתח המטבחון; ולא בחדרי העובדים.

העובדת, שעבדה בחברה 8 שנים, הביעה את חוסר שביעות רצונה מהסידור החדש, ומשום שהמנהל לא נעתר לבקשתה להסיר את המצלמות מסרה לו מכתב התפטרות שעילתה הרעת תנאי עבודה. עילה שמזכה בפיצויי פיטורין. תביעה זו נדונה בבית הדין לעבודה. השופטת דחתה אותה בטענה כי המצלמות הוצבו, בידיעת העובדים, באזורים ציבוריים שאינם סביבת עבודה פרטית. אילו היו מוצבות מצלמות, אמרה השופטת, בחדרי העובדים, הייתה זו נחשבת לפגיעה לא סבירה ולא מידתית בפרטיותם.

לסיכום נראה כי בית הדין לעבודה נוטה לטובת העובד באותם מקרים גבוליים בהם ניתן לפסוק לכאן או לכאן. אבל כאשר עובד מבקש לנצל את החוק לטובתו, ומפרש את נטיית ליבו של בית דין לעשות גם צדק סוציאלי (בגבולות החוק), כמתן חופש לעשות שימוש לרעה בזכויות המוקנות לו בחוק, או אז בית הדין נוטה שלא להסס ופוסק לטובת המעביד.

ספרו החדש של שוקי שטאובר, "דרושים" – על תהליכי גיוס ומיון של עובדים בישראל, יוצא בימים אלו לאור - www.shukistauber.co.il

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

Doctor illustration.

סוף לחותמת גומי של רופאים: אישורי מחלה יעברו לקופות החולים

סוכני הכאוס שיתוף

זה לא התחיל בבחירות: סוכני הכאוס שסללו את הדרך להפיכה המשטרית