משרד הכלכלה מאשים: במכון התקנים לוחצים כדי לעקר הרפורמה מתוכן

ועדת הכלכלה מנסה לגבש פשרה, שתחייב שימוע ציבורי על הקלות ביבוא; מקורבים לוועדה: "השימוע לא יעצור את התהליך, רק יהפוך אותו ליותר מאוזן" ■ עובדי המכון חוששים שהשינוי יוביל לפיטורים המוניים

אורה קורן
אורה קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אורה קורן
אורה קורן

ועדת הכלכלה, בראשות אבישי ברוורמן, מנסה לגבש פשרה בין ההסתדרות ועובדי מכון התקנים למשרד הכלכלה, בעניין הרפורמה במכון שתידון מחר (ג') בוועדה. הצעת הפשרה תחייב את הממונה על התקינה במשרד הכלכלה לפתוח לשימוע ציבורי את החלטותיו על הקלות היבוא - במקום לקבל אותן בעצמו. במשרד הכלכלה רואים בכך ניסיון של עובדי מכון התקנים להפעיל לחצים כדי לעקר את הרפורמה מתוכן אמיתי, ומתנגדים להצעות.

הרפורמה, המבוססת על המלצות ועדת טרכטנברג, נועדה להקל על היבוא ולהגדיל את היצע המוצרים לצרכן - ובדרך זו להוריד מחירים. בדיקות מכון התקנים נחשבות לא פעם כדרך להגן על התעשייה המקומית מפני יבוא. ועדת טרכטנברג קבעה כי מכון התקנים מהווה צוואר בקבוק ביבוא, ותורם לעליות מחירים במשק. בדיקות מכון התקנים עולות אלפי שקלים, ובכך מונעות מיבואנים קטנים להיכנס לשוק ומנציחות את כוחם של היבואנים הגדולים והתעשיינים המקומיים. עם זאת, לבדיקות יש חשיבות בכל הנוגע לבטיחות של מוצרים, בייחוד מוצרים לילדים.

כתבות נוספות באתר TheMarker:

הסוללה של הסמארטפון מתרוקנת? בניו יורק כבר דאגו לכם

משרה בשירות המדינה דורשת 12 שנות לימוד מעובד מדינה - ותואר ממועמד חיצוני

הנושא המרכזי ברפורמה המוצעת הוא מעבר מחובת בדיקה של כל יבוא על ידי מכון התקנים ליבוא חופשי, על בסיס הצהרת יבואן שהמוצר עומד בתקן הישראלי. במסגרת הרפורמה, פקחי משרד הכלכלה יסתובבו בשווקים, וישלחו לבדיקת מכון התקנים מוצרים שיחשבו שאינם עומדים בתקן, חרף הצהרת היבואן. אם יתברר שהמוצר אינו תקני - היבואן ייקנס.

בנט בישיבת סיעה. האם החרדים יסגרו איתו את החשבון?

המעבר מחובת בדיקה ליבוא חופשי יחול על מוצרים שאינם מוגדרים בטיחותיים. במוצרים שמוגדרים בטיחותיים תימשך חובת הבדיקה לפני הכנסתם לשוק, ונטל הבדיקות יעבור ממכון התקנים לממונה על התקינה במשרד הכלכלה.

עובדי מכון התקנים חוששים שהשינוי יוביל לפיטורים המוניים או לפגיעה בהכנסתם.

בכיר במשרד הכלכלה הבהיר אתמול כי "לא צפויים פיטורים, למעט אולי בשוליים. זו דמגוגיה". מקורבים לוועדה אמרו כי "אנחנו מנסים להגיע להחלטה מוסכמת בין הצדדים, כי זה היה התנאי של ברוורמן לקידום הרפורמה. הצעת הפשרה כוללת איזונים ובלמים במעבר בין הבדיקות של מכון התקנים המחייבות כל יבוא כיום, לבין אישור יבוא על בסיס הצהרת יבואן. יצרנים וארגוני צרכנים צפויים לקחת חלק בשימוע".

לדברי המקורבים, משמעות הצעת הפשרה היא שהממונה על התקינה במשרד הכלכלה יצטרך לבצע שימוע ציבורי לגבי כל מוצר שירצה להכניס באופן חופשי על בסיס הצהרת יבואן. לטענתם, "לאף גורם לא תהיה זכות וטו, אבל אפשר יהיה להשפיע עליו ולהגיש לו מסמכים. זה לא יעצור את התהליך, רק יהפוך אותו ליותר מאוזן. לוח הזמנים לשימוע יהיה גמיש, לפי הרגישות של כל מוצר".

בכיר במשרד הכלכלה הבהיר כי המשרד אינו מוכן להתפשר. לדבריו, "היו המון לחצים על בכירים במשרדי האוצר והכלכלה בניסיון להציע הצעות, שמשמעותן שהממונה יודיע על צורך ביותר בדיקות במכון. אחר כך ניסו להביא להסכמות שירוקנו מתוכן את ברירת המחדל של הצהרת היבואן. לא ניתן לזה לקרות. ברירת המחדל תהיה תצהיר יבואן, וכשהממונה יחליט שצריכים בדיקה, תהיה בדיקה. אנחנו מצפים, שהנושא יידון בוועדה בצורה עניינית ונקיה מלחצים. יש פה רפורמה מאוזנת, שהולכת בדרך של מדינות מודרניות לאפשר יבוא בדרך נכונה לשוק ולאזרח".

הבכיר הוסיף כי בסמכותו של מנכ"ל משרד הכלכלה לפרסם צווים המאפשרים הכרה חד־ צדדית בבדיקות מעבדות בחו"ל. לדבריו, אם הרפורמה לא תעבור, יינקט צעד זה כחלופה שתאפשר הקלות ביבוא.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

יאיר לפידות

"ל-95% מהציבור אין מספיק הון עצמי כדי לרכוש דירה בישראל"

ראם רייזנר ומשפחתו

"עברנו לאחד המקומות היפים בארץ — ולרגע לא הסתכלנו לאחור"