ההסתדרות לחצה - וברוורמן מעכב רפורמה לפתיחת היבוא

יו"ר ועדת הכלכלה ביטל את הדיון המסכם ברפורמה שתוכנן לאתמול, בשל מחלוקת בין עובדי המכון לממשלה ■ לפי הרפורמה שמקדם השר בנט, התקנים בישראל יותאמו לתקינה הבינלאומית והמדינה תסתפק בהצהרת יבואן או יצרן - מה שיאפשר יבוא המוני ויוביל לירידות מחירים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

הרפורמה בתקינה תידחה ולא תחוקק בחוק ההסדרים, לאחר שיו"ר ועדת הכלכלה, ח"כ אבישי ברוורמן ‏(העבודה‏), נכנע ללחצי העובדים וההסתדרות ומעכב את הרפורמה שנועדה להקל על היבוא - וכתוצאה מכך להוריד מחירים.

במוצאי שבת ביטל ברוורמן דיון מסכם בעניין הרפורמה שנועד להיערך אתמול בבוקר בוועדת הכלכלה. הוועדה התבקשה להשלים עד אתמול את אישור הרפורמה, כדי שניתן יהיה לכלול אותה בחוק ההסדרים שיונח מחר על שולחן הכנסת. ההצבעה בקריאה שנייה ושלישית צפויה להיערך בשבוע הבא.

על פי המלצותיה של ועדת טרכטנברג, שאושרו בממשלה, כל תקינה חדשה שמתוכננת בישראל תצטרך להתאים עצמה לתקינה הבינלאומית, לצד המשך התאמת התקנים הישראליים לתקינה הבינלאומית. המדינה תסתפק בהצהרת יבואן או יצרן שהמוצר עומד בתקינה ישראלית, למעט מוצרים מסוכנים. ההכרה בבדיקת מעבדות בחו"ל אמורה לאפשר יבוא המוני של מוצרים.

כתבות נוספות באתר TheMarker

ב-2 באוגוסט: המטרונית מתחילה הרצה בחיפה - הנסיעה תהיה בחינם

כיצד תקצר רפורמת הפרגולות את הליכי ההיתרים לבנייה?

גורמים בקואליציה איימו אתמול כי אם הרפורמה בתקינה תיכנס לחוק ההסדרים, אזי חוק המזון - שנועד להוזיל את המזון לפי המלצות ועדת קדמי - יועבר מוועדת הכלכלה לוועדת הכספים. חוק זה מתוכנן להיות מטופל בוועדה משותפת לשתי הוועדות, בראשות ברוורמן, והדיונים ייפתחו בפגרת הקיץ עם סיום הדיונים בתקציב.

בשבוע שעבר הודיע ברוורמן על הוצאת הרפורמה מחוק ההסדרים, בנימוק כי זהו נושא שראוי לדיון מעמיק בגלל היבטיו הבריאותיים. בשבת הודיע כי לא יקיים דיון ברפורמה מכיוון שהממשלה לא הגיעה להבנות עם עובדי המכון וההסתדרות.

בליל יום רביעי לא היה לקואליציה רוב בעד אחד מסעיפי החוק, ועל כן הופסקה הישיבה. במהלך הישיבה ביקשה ח"כ איילת שקד ‏(הבית היהודי‏) התייעצות סיעתית. בשל לחץ זמן שנוצר לגבי נושאים אחרים וההתנגדויות בוועדה לרפורמה, הודיע ברוורמן על הפסקת הישיבה. בעקבות זאת, בא אליו לפגישה שר הכלכלה, נפתלי בנט, ודרש ממנו לקיים ישיבה ולאשר את הרפורמה. כך נקבעה הישיבה לאתמול בבוקר.

אלא שברוורמן מצדו דרש כי הצדדים - נציגים של משרדי האוצר והכלכלה, ההסתדרות ומכון התקנים - יגיעו לפשרה. במוצאי שבת התברר לו כי כלל לא היו דיונים בין הצדדים, ולכן החליט לבטל את הדיון.

נציגי העובדים, ההסתדרות ופעילים מפלגתיים הפעילו לחצים על חברי כנסת להתנגד לרפורמה. בהסתדרות הביעו חשש מפיטורי עובדים במכון התקנים, ואילו באוצר דרשו לאשר סעיף שלפיו רק במקרים של סכנה לבריאות תידרש בדיקת התקן במכון. ההסתדרות ועובדי המכון מתנגדים לדרישה זו. ח"כ אורלי לוי אבקסיס ‏(ישראל ביתנו‏) הביעה חשש מיבוא של צעצועים מסוכנים.

לאחר שברוורמן הודיע לבנט על ביטול הישיבה, התנהלה שיחה טלפונית בין ראש המטה של בנט, שלום שלמה, לבין ראש המטה של ברוורמן, מרב דוד. לדברי דוד, שלמה אמר לו: "אני אחסל את אבישי. אם זה תלוי בי, ועדת הכלכלה תדון רק במצב הצפרדעים בנגב".

ברוורמן אמר בתגובה כי "ביום רביעי לא הצליחה הקואליציה לייצר רוב לרפורמת התקינה, בשל התנגדויות של חברים בקואליציה, ולאחר שאיפשרתי לקואליציה זמן מספיק כדי להביא חברי כנסת לדיון. לכן, הודעתי למשרדי הכלכלה והאוצר כי אקיים דיון ברפורמה רק אם יגיעו להסכמה עם העובדים. קבעתי דיון ליום ראשון, כדי להבהיר שאני מעוניין בפשרה ואף ניסיתי בעצמי לפשר בין ההסתדרות לממשלה. ההסתדרות חוששת מפיטורי מאות עובדים ומסכנה ממשית לציבור בהיעדר בדיקה מספקת למוצרים".

ברוורמן הוסיף כי "משרדי האוצר והכלכלה באו לא מוכנים לדיון, ולכן כשלו בהצבעה. אני לא משוכנע שהרפורמה המוצעת תוריד מחירים, וברור שגם חברי כנסת מהקואליציה חושבים שאינה בשלה לאישור. לכן, מאחר שלא התקיים מו"מ בין הצדדים והם סירבו להיפגש, לא מצאתי לנכון לקיים את הדיון. הבהרתי לשר הכלכלה כי על אף שיש מבוי סתום ניתן עוד להביא לפתרון, אך בנט בחר שלא לעשות כן. ההתנהלות של אנשי לשכתו פסולה, לא צריך להיות לה מקום בשיח הפוליטי, והיא בוודאי לא תסייע לרפורמה להיות מקודמת".

התקן האירופי 
טוב מספיק?

כ–90% מהתקנים הישראליים תואמים כיום את התקינה הבינלאומית, והרפורמה מבקשת להגיע ל–100%. משמעות המהלך היא שאם יהיה צורך בתקנים חדשים, יבחנו קודם אם קיימת תקינה בינלאומית מתאימה - ואם יש יאמצו אותה. כך לא יתאפשר לתעשייה הישראלית ללחוץ לתקינה שתגן על מוצר מקומי ותמנע יבוא מתחרה.

בנוסף כוללת הרפורמה הקלה על מנגנון היבוא, בדומה למצב באירופה. הכלל בישראל הוא שכל יבוא נדרש לעבור את בדיקת מכון תקנים בשלב אישור הדגם. למשל, אם יבואן LG מעוניין לייבא מקרר מתוצרת החברה, עובדי המכון צריכים לבדוק כי המקרר עומד בתקן בישראל. בנמל שמקבל את הסחורה נדרשת בדיקה נוספת, שתוודא כי זהו המוצר שאושר. החוק המוצע הופך היוצרות: המדינה תסתפק בהצהרת יבואן או יצרן שהמוצר עומד בתקינה ישראלית, למעט מוצרים מסוכנים, ומשרד הכלכלה יקבל סמכויות ענישה ואכיפה לצד 30 תקנים לעובדים שיבדקו את המוצרים בחנויות, ולא בנמל.

בנוסף, לפי הרפורמה, תאושר הכנסת מוצר לישראל על סמך אישור שקיבל ממעבדות בחו"ל. זה המרכיב המרכזי ברפורמה, שמאשר הלכה למעשה את אימוץ התקנים הבינלאומים. ההנחה היא שאם למקרר ניתן אישור אירופי, אין סיבה לבדוק אותו שוב בישראל. ברוב המוצרים הכוונה היא לוותר לחלוטין על בדיקה בישראל, למעט מוצרים מסוכנים כמו מוצרי חשמל ואלה המיועדים לתינוקות, מה שאמור לאפשר יבוא המוני של מוצרים. כבר כיום יש הסכם עם מעבדת תקנים גדולה בבריטניה, שממתין לאישור החקיקה בישראל כדי שניתן יהיה לבצע ניסוי מולה.

מלשכת בנט נמסר: "מומלץ לברוורמן, שביטל דיון חשוב בנוגע להורדת מחירים תוך כניעה לוועדי עובדים, למצוא תירוץ אחר מאשר ריב של פקידי משרדים. התנהלות זו מטילה ספק ביכולתו לקדם רפורמות ולהביא לשינוי אמיתי. חבל שהוא לא רגיש ליוקר המחיה כמו שהוא רגיש לוויכוחים בלשכתו".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

שר האוצר בצלאל סמוטריץ'

צעד בדרך למיסוי השכרת דירות והמס שבעלי מכוניות חשמליות חששו ממנו

ראש הממשלה בנימין נתניהו במסיבת העיתונאים, אתמול

הכל אפשרי בחסות עריצות הרוב - חוץ מדבר אחד. זה מה שמדיר שינה מעיני נתניהו