עסקים חברתיים הם רווח כפול - גם חברתית וגם עסקית

בארץ ובעולם קיימים רבבות עסקים כאלה. להלן מספר צעדים שיוכלו לקדם עסקים חברתיים באופן משמעותי

ניר גורדון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ניר גורדון

כבוד שר הכלכלה והמסחר, נפתלי בנט, איך ניתן להפיל שתי ציפורים במכה אחת? גם לקדם עסקים קטנים שמהווים השדרה המרכזית של העסקים במדינה ושמאפשרים למאות אלפי אזרחים במדינה להתפרנס בכבוד, וגם לקדם פתרונות לבעיות הכי קשות בחברה: עוני, בריאות, זיהום סביבה, הדרת אוכלוסיות מוחלשות בתעסוקה - התשובה היא עסקים חברתיים.

עסקים חברתיים מנהלים שורת רווח כפולה - גם חברתית וגם עסקית. עסקים כאלה בונים מוצרים ושירותים שפותרים בעיות חברתיות וסביבתיות, משלבים אוכלוסיות מודרות ממעגל התעסוקה, מבססים מערכת שכר הוגנת בין כל העובדים בארגון, מפעילים מערכת יחסים מוסרית והוגנת עם הספקים והלקוחות ונמצאים בקשר מיטיב עם הקהילה בתוכה הם פועלים.

יו"ר הבית היהודי נפתלי בנט צילום: ניר קידר

הדרך לעשות את זה היא לא שחיקת הרווחים של בעל העסק, שבמקרה של עסקים קטנים בקושי שורדים את החודש. אלא מתוך חשיבה יצירתית ושבירת קיבעונות חשיבה שלא כל מה שהוא חברתי הוא אנטי עסקי ולהיפך. בארץ ובעולם קיימים רבבות עסקים כאלה שלא רק שלא פגעו בשורת הרווח הכלכלית שלהם אלא אף הגדילו אותה מתוך הסינרגיה עם קידום שורת הרווח החברתית.

למרות הפוטנציאל הגדול של עסקים חברתיים לכלכלה חברתית צודקת יותר הם נתקלים בבעיות רבות. להלן מספר צעדים שיוכלו לקדם עסקים חברתיים באופן משמעותי:

■ הנגשת הון - עידוד השקעות ,קרנות הון "סיכוי", הלוואות ומתן ערבויות מדינה.

■ תמריצי WIN-WIN - עסקים חברתיים שעוסקים במניעה וטיפול בבעיות שהחלופה שלהן עולה למדינה כסף רב יותר, צריכים לקבל חלוקת רווחים עם המדינה מהכסף שנחסך.

■ חינוך שוק - עידוד ליצירת תקינה חברתית בדומה ל- ISOשתעודד צרכנים פרטיים להעדיף עסקים חברתיים על פני המקבילים להם שאינם חברתיים.

■ הקטנת חסמים רגולטריים - לייצר חקיקה מודרנית ומתאימה, הגדרות והטבות מס שיאפשרו לעודד יצירה של עסקים כאלה, כמו איגודי אשראי, קואופרטיבי צרכנים ועובדים, ועוד.

■ עידוד מכרזים חברתיים - המדינה, בתור הלקוח הגדול ביותר של עבודות בעלות צרכים חברתיים וסביבתיים, צריכה לתת העדפות במכרזים לעסקים המקדמים ערכים אלו.

יישום צעדים אלו ואחרים יוכל להניע את הכלכלה, לתרום לפתרון בעיות חברתיות ולפרנס בכבוד את בעלי העסקים הקטנים. כבוד השר, תוכל לעזור לנו ביצירה של תרבות עסקית כזו?

הכותב הוא מנכ"ל אסקו- מרכז והכשרה לעסקים חברתיים

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

שיעור באוניברסיטה. באקדמיה מצופה מהסטודנטים להתמודד עם בעיות שלא ראו קודם

הסטודנטים באקדמיה נדרשים לראשונה לחשיבה מעמיקה - והתוצאות עגומות

דירה בהנחה

6,269 משקי בית זכו בהגרלה. אבל האם בכלל כדאי לקנות דירה בהנחה?

לחוסכים הסולידיים יש אלטרנטיבה

שעתו היפה של החוסך הסולידי: יש חלופה טובה יותר לפיקדון בבנק

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט