עושים עסק |

הכסף נמצא בפרטים הקטנים: טיפים שיעזרו לכל פרילנסר

את מצבם של העצמאים בישראל צריך לשפר - החל ממצב מוסר התשלומים ועד מצב האין-זכויות-סוציאליות ■ חלק מהדברים ניתן לבצע בחקיקה מתאימה, אך יש מכשולים שעצמאים יכולים לצלוח גם בלי עזרה חיצונית

רויטל סלומון
רויטל סלומון

אין ספק שחייהם של העצמאים, הפרילנסרים והעסקים הקטנים בישראל, אינם קלים. טוב, בואו לא נשקר לעצמנו - הם די קשים ומסובכים. מצד אחד, יש יתרונות רבים בניהול עסק עצמאי, שרובם נובעים מהמילה הזו, "עצמאי", ומצד שני זה אומר שאנחנו גם עובדים לבד בשטח, לעתים מופקרים על ידי המדינה ומוסדותיה, וצריכים להתמודד עם הרבה צרות ששכירים לא מכירים בכלל.

את מצבם של העצמאים בישראל צריך לשפר - החל ממצב מוסר התשלומים ועד מצב האין-זכויות-סוציאליות. חלק מהדברים ניתן לבצע בחקיקה מתאימה, אבל יש מכשולים רבים שעצמאים ופרילנסרים יכולים לצלוח גם בלי עזרה חיצונית.

דרימסטיים

עם זאת, נראה שהרבה עצמאים מתחילים את דרכם בלי להבין את המשמעויות של ניהול עסק, החל מדברים בסיסיים כמו "איך כותבים חשבונית" וכלה בדברים מורכבים יותר כמו "איך מתמודדים עם לקוח שמסרב לשלם". אין ספק שהרבה מהלקחים נלמדים בדרך הקשה, לאורך חיי העסק. למעשה, כל יום לומדים משהו חדש. הרשו לי לחלוק עמכם כמה טיפים שיעזרו לכם לבכות פחות ולהתנהל נכון יותר.

אל תעבדו בחינם

זה אולי נשמע מופרך ולא לגמרי נורמלי שצריך בכלל לציין כזו עובדת חיים, אבל המציאות הלא פשוטה בעולם העצמאים והעסקים הקטנים גורמת לכך שפרילנסרים בתחילת דרכם חושבים שביצוע פרויקטים בחינם היא שיטה טובה להתניע את תיק העבודות וליצור קשרים עסקיים. האמת המרה היא שמי שמתחיל את דרכו בביצוע עבודה ללא תמורה ממתג את עצמו כבעל מקצוע שחושב שהמיומנויות שלו לא שוות הרבה. עבודה בחינם, תמורת קרדיט או כ"טובה", לא תקדם אתכם בשום צורה. למדו לדרוש תמורה הולמת עבור הכישורים והזמן שלכם.

למדו לבצע תמחיר הזמנה

אחד הבורות העמוקים שבהם נופלים פרילנסרים ובעלי עסקים קטנים הוא חוסר ההבנה והיכולת לתמחר בצורה נכונה את העבודה שהם מבצעים. קביעת מחיר היא לא תורה שאפשר להסביר על רגל טור אחד, אבל באופן כללי, בעל עסק צריך לקחת בחשבון מספר אלמנטים: שעות נדרשות לביצוע הפרויקט, הוצאות משתנות הכרוכות בפרויקט (למשל פגישות, נסיעות, חומרים), הוצאות קבועות (חשמל, טלפון, אינטרנט), המחירים המוצעים על ידי המתחרים וגם מה יעד ההכנסות שהוא קבע לעצמו. אם תתמחרו נמוך מדי - תעבדו מאוד קשה אבל לא תצליחו לכסות את ההוצאות שלכם. אם תתמחרו גבוה מדי - תמצאו את עצמכם בלי עבודה בכלל.

אין עבודה ללא מקדמה

בלי תירוצים. בלי סיפורים. בלי החלקות. לקוח שלא מוכן לשלם מקדמה (בין אם מדובר ב-20% מסך הפרויקט או 40%), הוא לקוח שיעשה גם בעיות בהמשך. עדיף לכם לוותר עליו מראש.

אלוהים (והכסף) נמצאים בפרטים הקטנים

כשאתם שולחים הצעות מחיר, אל תחסכו בפרטים, גם אם זה אומר שבסופו של דבר תשלחו מסמך בן 4 עמודים. ודאו כי אתם מפרטים את כל הדרוש בנוגע לעסקה הצפויה: מה בדיוק אתם מספקים ומתי, כמה הלקוח משלם ומתי, האם ואיך נכנסות לתוקף שעות נוספות, מה קורה אם הלקוח לא משלם בזמן וכל אלמנט אחר שנראה לכם חשוב.

חברים יש רק באגד

ומכיוון שכך, אסור לעבוד ללא חוזה או הצעת מחיר חתומה - לא משנה עד כמה הלקוח נראה לכם נחמד, ידידותי או סקסי. במידת האפשר, הקפידו כי הקשר עם הלקוח יהיה מתועד כמה שיותר - במיילים, מכתבים ואפילו הודעות SMS.

עמדו על שלכם!

נכון שהשוק קשה. נכון שלא קל למצוא לקוחות חדשים ולשמור על לקוחות קיימים. נכון שהמצב הכלכלי של כולם לא יציב ואנשים פחות נכונים להוציא את ממונם מכיסם, אבל כל זה לא אומר שאתם צריכים להתכופף בכל פעם שלקוח (פוטנציאלי או קיים) מנסה לקפל אתכם.

אם תנאי התשלום המוצעים לא נראים לכם - התמקחו או סרבו לבצע את הפרויקט; אם הלקוח לא משלם בזמן - התקשרו והציקו על בסיס יומיומי, ואל תתביישו לדרוש את המגיע לכם, כולל שימוש בכל אמצעי משפטי שעומד לרשותכם; ואם הלקוח מנסה להוציא מכם יותר עבודה בלי תמורה - הכווינו אותו לחוזה או הזמנת העבודה והסבירו לו כי בעולם העסקים הוא יכול לקבל רק מה ששילם עבורו, ולא שום דבר מעבר לכך. למדו לומר "לא", אבל בנימוס.

התייחסו ללקוחות בכבוד

יש הבדל בין התנהלות עסקית קורקטית וחכמה, עם קורטוב של ידידות, ובין זלזול מופגן בלקוחות. לאורך השנים, הגיעו אליי לא מעט לקוחות כועסים וממורמרים שמצאו את עצמם בציפורניו של פרילנסר שמוציא שם רע לכל עצמאי באשר הוא, ונמלטו בעור שיניהם. מדובר על מקרים של חוסר מקצועיות, חוסר שירותיות או סתם גסות רוח והתנהגות בוטה.

אם אתם רוצים להיות אנשי עסקים, כדאי שתתנהגו בהתאם - עמדו בלוחות הזמנים שקבעתם עם הלקוח, תנו מענה מהיר ואדיב לבקשות (הלגיטימיות) שלו, אל תבטיחו הבטחות שאתם לא יכולים לקיים ובוודאי אל תקחו כסף על שירות שאין בכוונתכם לספק.

תפסיקו לבזבז כסף

פרילנסרים ועסקים קטנים חיים על פי מודל Feast or Famine - סעודה חגיגית או בצורת, בתרגום חופשי. זה אומר שלא נכנסת משכורת סדירה כל 10 בחודש, וזה אומר שייתכן שתמצאו את עצמכם במצב שבו לא נכנס כסף או פרויקט חדש במשך כמה חודשים. למרות זאת, מונה ההוצאות ימשיך לדפוק - את השכירות, החשמל והאוכל תצטרכו להמשיך לממן.

איך תעשו זאת אם אין הכנסות? קודם כל, הכניסו עצמכם למשטר קצת יותר מוקפד וחסכני של כסף. מעבר לכך, חשבו את ההוצאות החודשיות שלכם (לא, סמארטפון חדש כל חצי שנה זה לא נחשב) ודאגו שבחשבון הבנק שלכם יהיה, באופן קבוע, סכום כסף השווה לחצי שנה של הוצאות. כן, שמעתם נכון - בחשבון שלכם צריכה להיות "כרית" של כסף נזיל לשישה חודשים. זוהי נקודת האפס שלכם, ורק כשתעברו אותה תוכלו להתחיל לחשוב על השקעות, חסכונות או טאבלט 7 אינץ' מהמם שאתם ממש צריכים.

הוצאה מוכרת היא עדיין הוצאה

הסברתי זאת לאחותי הקטנה לפני זמן מה, אבל נראה שיש גם עסקים קטנים שעדיין לא הפנימו את הכלל הפשוט הזה.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

הכותבת הקימה ומנהלת את The Shark Lady - חברה המתמחה בפיתוח אתרי אינטרנט ותוכן

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

קציר חיטה בסוריה, יוני 2022. הקציר מגדיל את היצע החיטה, אבל החשש ממיתון מקטין את הביקוש

פתאום ההשקעות הכי חמות צונחות: נפט, סחורות, תשואות – למה זה קורה?

העיר לא זולה, אבל זה היה משתלם מכל בחינה אחרת

"הבית שלי בגד בי": תל אביבית שעוזבת אחרי שלושה עשורים מגלה מה שבר אותה

שי שרון. "הרגשתי שאני מתאמץ בעיקר בשביל שהבעלים של חברת האופנה ירוויחו יותר"

"חייתי במסיבה תמידית, אבל זה היה כלוב מזהב. עבודה חסרת משמעות"

נמל חיפה. הפקק בשנה וחצי האחרונות גרם למשק הישראלי נזק של עשרות מיליוני שקלים ביום, לפי משרד האוצר

פקק האוניות מול נמלי ישראל דועך והולך, ולא מהסיבות הנכונות

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

"מבחוץ זה נראה סקסי ומגניב, אבל כשנכנסים פנימה מתברר שזאת עבודה קשה והיא חייבת להיות מדויקת"

"אפשר להרוויח 30-20 אלף שקל בחודש מעבר למשכורת": איזה עסק הכי רווחי - פלאפל, פיצה, סושי או שווארמה?

עורכי דין שפרשו מהמקצוע. ״הדור שלנו מחפש מהר, קצר, ענייני, ומבקש שיהיו לו דברים נוספים בחיים, לא רק עבודה"

"הדור הזה עובר בקלות בין עבודות - ומשאיר מאחור את משרדי עריכת הדין"