בניגוד להמלצות: שמחון מנע פירוק המונופול של מכון התקנים

ועדת טרכטנברג סימנה את מכון התקנים כאחת הסיבות לעלייה ביוקר המחיה - וקראה לפתיחת התחום לתחרות

מירב ארלוזורוב
מירב ארלוזורוב
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מירב ארלוזורוב
מירב ארלוזורוב

>> שנה של עבודה מקצועית של התמ"ת ירדה במפתיע לטמיון, כשלפני שבוע ביטל ברגע האחרון שר התמ"ת, שלום שמחון, את המלצותיו המקצועיות - ומנע את פתיחת המונופול של מכון התקנים על בדיקת יבוא לישראל לתחרות. ההחלטה של שמחון עומדת בניגוד לעמדתו של מנכ"ל התמ"ת, שרון קדמי, שחתום על ההמלצות לאפשר יבוא על סמך בדיקות של מעבדות מחו"ל.

ועדת טרכטנברג, שהוקמה כדי לבדוק בין השאר את שורשי יוקר המחיה בישראל, ציינה כאחת הסיבות לו את המונופול שיש למכון התקנים על אישור יבוא לישראל.

מנכ"ל התמ"ת שרון קדמי (מימין) והשר שלום שמחון

"מערך בדיקות התקינה ממשיך להיות חסם הפוגע ברווחת העוסקים והצרכנים במשק", כתבה הוועדה, "בעיקר כתוצאה מעיכוב שיווק של סחורות עד לקבלת האישור, בהתאם לתוצאות בדיקות המעבדה של מכון התקנים".

משום כך המליצה הוועדה לפעול כדי לאפשר למעבדות נוספות להנפיק אישורי יבוא לישראל, וכן ביטול כפל הבדיקות על מוצרי יבוא - מוצרים שמקבלים תו תקן מהמעבדות הגדולות ביותר בעולם, עדיין נדרשים לעבור שוב את הבדיקה של מכון התקנים.

בעקבות אימוץ המלצות טרכטנברג הקים התמ"ת צוות עבודה, בראשות המנכ"ל קדמי, שבחן את האפשרות להכרה בבדיקות במעבדות בחו"ל לצורך קבלת אישור יבוא לישראל. הצוות, שכלל נציגים ממשרד האוצר ורשות המסים, בחן את הסוגיה במשך יותר משנה. הוא המליץ על עריכת ניסוי (פיילוט) לשלוש שנים של אישורי יבוא (בדיקת עמידה בתו התקן הישראלי, באותם מקרים שבהם הוא זהה לתו התקן הבינלאומי), שיינתנו על ידי שתי מעבדות מובילות בחו"ל. עם אחת מהן, BSI הבריטית, שלה הסכמים עם מדינות רבות ומוכרת על ידי האיחוד האירופי - התנהל משא ומתן ונוסח הסכם סופי.

בשלב זה התעוררו התנגדויות גם של מכון התקנים ושל התאחדות התעשיינים, החוששת מפני חשיפת היצרנים המקומיים לגידול ביבוא המתחרה. קדמי דחה את ההתנגדויות.

במכתב ששלח קדמי לפני כשבועיים לצביקה אורן, נשיא התאחדות התעשיינים, הוא כתב כי בכוונת המשרד לקיים שימוע בנושא. לדבריו, "משרד התמ"ת והאוצר בוחנים אפשרות לתוכנית ניסיונית, מוגבלת בהיקפה, לאישור מעבדות. טרם התקבלה החלטה סופית בעניין. מכון התקנים, התאחדות התעשיינים וגורמים רלוונטיים יוזמנו להשמיע את עמדתם טרם קבלת ההחלטה".

קדמי דחה את הטענות של התעשיינים באופן עקרוני, וציין כי "משרדי הממשלה פועלים כבר יותר משנה להפחתת יוקר המחיה, בין היתר באמצעות הקלת תהליכי התקינה, המהווים חסם ליבוא. מטרתן של בדיקות עמידה בתקן הרשמי היא הגנה על בטיחות ובריאות הצרכנים ואיכות הסביבה, והן אינן כלי למניעת תחרות ולהעלאת מחירים לצרכנים".

האחריות: לשר הבא

במקביל, גם הצוות המקצועי של התמ"ת שכפוף למנכ"ל דחה את ההתנגדויות, בין השאר משום שלדבריהם לשם כך נקבע שימוע כבר בשבוע הבא. היועץ המשפטי של התמ"ת, מיכאל אטלן, קבע שאין כל פסול משפטי בהמלצות הצוות ובתוכניות ניסיונית של יבוא על סמך אישורי מעבדות מחו"ל. גם הממונה על התקינה, גרישה דייטש, אמר כי צוות מקצועי של התמ"ת נסע כדי לבחון את רמתה המקצועית של BSI, והתרשם עמוקות. "הממונה על התקינה התרשם כי המעבדה עומדת בקריטריונים שהגדיר הצוות, ואף מעבר לכך למד כי תעודות ההתאמה של המעבדה מוכרות בכמה מדינות בעולם והיא בעלת מוניטין", נכתב. דייטש ציין כי הקריטריונים של המעבדה הבריטית גבוהים משמעותית מתנאי הסף שקבע הצוות.

לאור ההמלצות המקצועיות החד-משמעיות של המשרד, התכוון התמ"ת לערוך בשבוע הבא שימועים למתנגדים, ולאחר מכן להתקדם לחתימת הסכם עם המעבדה הבריטית - וההסכם כבר היה מוכן לחתימה. אלא שאז החליט שמחון להקפיא את המהלך.

במכתב ששלח השר, בתגובה לפנייה אליו של אורן, כתב שמחון כי "אין לי כוונה לשנות מדיניות אם הדבר יעמיד בנחיתות יצואנים ישראלים לעומת יצואנים ממדינות אחרות, המבקשים לייצא את מוצריהם לישראל. אני סבור כי ללא הכרה ההדדית (חתימה על הסכם של הכרה הדדית בין מכון התקנים לבין מעבדות בחו"ל, מ"א) אין להסכים כי יצואנים ממדינות אחרות יוכלו לקבל תו תקן במדינתם, מבלי שיצואנים ישראלים יוכלו לקבל תו תקן בישראל - ולייצא את מוצריהם".

לאור זאת, שמחון החליט "לכלול בתיק החפיפה לשר הבא קיום דיון משותף עם התאחדות התעשיינים, טרם ייעשו צעדים אופרטיביים בעלי משמעות בלתי הפיכה". החלטתו של שמחון אינה לדחות את ההחלטה על פתיחת הפיילוט לשר הבא - אלא של הקפאת המהלך עד אז. משמע, צעדים מקצועיים שיכלו להיעשות, כמו למשך המשך שימועים, כדי שבפני השר יונח תיק מוכן להחלטה - בוטלו, וכך גם כל המגעים שהיו עם המעבדה הבריטית. ההחלטה תביא לדחייה משמעותית של חודשים ארוכים, אם לא לביטול המהלך כולו.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

דובי פרנסס בתוכנית "הכרישים". דמותו בתוכנית היא של משקיע מחושב ואנליטי

תמכור דובי, תמכור: אם פרנסס לא מאמין למנכ"לית - שייפרד מפאפאיה

רעות גדרון עטיה. "נבלתי בעבודה המשרדית"

"העבודה שלי כיום הכי רווחית. בהיי־טק הרווחתי יפה, אבל לא טעמתי מהזהב"