כיצד יראה עולם הקמעונאות בשנת 2020?

השינוי המשמעותי ביותר בענף בעשור האחרון, בעולם וגם בישראל, הוא התפתחות הקמעונאות הרב-ערוצית

רו"ח גיל ברק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
רו"ח גיל ברק

ענף הקמעונאות שקט על שמריו במשך שנים והתמורות בו היו מועטות. עם זאת, בשני העשורים האחרונים התמונה השתנתה לחלוטין. שינויים חברתיים, כלכליים, טכנולוגיים ותרבותיים הביאו לתמורות רבות אשר שינו את טעמם והעדפותיהם של הצרכנים ואשר חייבו וימשיכו לחייב את הקמעונאים לבצע שינויים תפיסתיים רבים על מנת לעמוד בתחרות על ליבו וכיסו של הצרכן.

השינוי המשמעותי ביותר בענף בעשור האחרון, בעולם וגם בישראל, הוא התפתחות הקמעונאות הרב-ערוצית. השינויים הטכנולוגיים מאפשרים לקמעונאי לפנות ללקוח במספר ערוצי מכירה מקבילים, ומודעות הצרכנים - הדורשים לבחור בערוץ הנוח להם - מגדילה מדי שנה את היקף המסחר הרב-ערוצי. בהחלט ניתן לקבוע, כי בשנת 2020 הרב-ערוציות תהיה נרחבת אף יותר. הקמעונאים יצטרכו להתאים את עצמם לעולם זה, בעיקר בהיבטים של אופני התקשורת שהם מנהלים מול לקוחותיהם, בעיצוב שרשרת האספקה ובזיהוי הקהלים והשווקים שיובילו את השינוי.

צילום: בלומברג

במחקר שביצעה רשת PwC במהלך השנה האחרונה, נבדק תחום הקניות באינטרנט בכלל, והתפתחות הקמעונאות הרב-ערוצית בפרט. במסגרת המחקר בוצע סקר צרכנים בינלאומי אשר כלל למעלה מ-7,000 צרכנים מארה"ב, סין, הונג קונג, גרמניה, צרפת, בריטניה, שוויץ והולנד.

ממצאי המחקר מלמדים, כי ההתפתחות הכלכלית והטכנולוגית בעולם, בד בבד עם השינויים בהרגלי הצריכה וטעמי הצרכנים, יחייבו את הרשתות הקמעונאיות לבצע התאמות במודל הקמעונאות הרב-ערוצי לקראת שנת 2020.

• טכנולוגיה דיגיטלית חובקת כל. עד שנת 2020 יידרשו הסוחרים הקמעונאים לשימוש מלא בטכנולוגיה דיגיטלית, כולל תיעוד נתוני הלקוחות, לשם הבנה טובה יותר של התנהגויות הקנייה שלהם, שימוש מלא במדיה חברתית דיגיטלית ומינוף ערוצי תקשורת דו-צדדיים עם הצרכנים - בשטח, בחנויות ותוך כדי תנועה.

• השפעה גדולה יותר של מדיה חברתית. המדיה החברתית תשפיע על חלק גדול יותר של המכירות. השפעה זו תונע על ידי לקוחות ועל ידי טכנולוגיות חדשות כגון "מציאות מורחבת", אשר מאפשרת לצרכנים "לנסות" מוצרים ולחלוק עם אחרים את תוצאות ההתנסות שלהם ברשתות חברתיות, לשם קבלת משוב.

• שרשרות אספקה משתנות. שרשרות האספקה יידרשו לעבור שינוי מוחלט בצד הצרכני, דבר שיוביל ליותר משלוחים הביתה, מלאי קמעונאי קטן יותר ופחות עובדים. התוצאה תהיה יעילות רבה יותר ורווחיות גבוהה יותר לרשתות הקמעונאות.

• פורמטים קמעונאיים חדשים לרשתות השיווק הרב-ערוציות. המודל העסקי הנכון של רשתות השיווק ישים את הדגש על נוחות, מגוון מוצרים ויעילות. הוא יתבסס על שילוב של מתחמי נוחות קטנים בכל שוק, וחנויות ענקיות הממוקמות בריכוזי אוכלוסייה גדולים.

• המותג מעורר ההשראה. בשנת 2020 חנות הכל-בו הקונבנציונלית תתפתח לכדי מיזם שבחזיתו יעמדו מספר קטן של חדרי תצוגה הממוקמים באופן אסטרטגי. הללו יציגו רק פריטים מהסוג הטוב ביותר, וניתן יהיה לארגן בהם משלוח מהיר ויעיל באמצעות ערוצים אינטרנטיים לפי העדפת הלקוח.

• שווקים מתפתחים יובילו את הדרך. המעמד הבינוני המתקדם בשווקים המתפתחים יתמוך במפעילים הקמעונאיים הרב-ערוציים, במיוחד אלה הפועלים באינטרנט, ויניע חדשנות ומוצרים חדשים שיזרמו בחזרה לשווקים המפותחים. לפי המחקר, ההתנהגות החדשנית של הצרכנים הסיניים, עשויה בהחלט להיות אינדיקטור להתפתחותם הפוטנציאלית של שווקים אחרים ותאפשר להם לדלג על המודל המערבי המסורתי.

כיום, אין עוררין על הצורך של קמעונאים להיות בעלי יכולת הסתגלות ותגובה מהירה לטכנולוגיה הדיגיטלית, ועל הצורך לאמץ מבנים ארגוניים אשר תומכים במכירות רב-ערוציות שיציעו חוויית קנייה חלקה ורב-ערוצית. אנו עומדים בפני סביבה קמעונאית מרתקת שבישראל נמצאת בחיתוליה, עת מתחזקת התחרות על כיסו של הצרכן והתווספות שחקנים חדשים לענף.

רו"ח גיל ברק ראש מגזר הקמעונאות PwC Israel

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

לס נייט הכחדה אנושית מרצון

"נחיה חיים ארוכים ואז ניכחד": האיש שרוצה שלא יהיו יותר אנשים בעולם

FILE PHOTO: Twitter logo and a photo of Elon Musk are displayed through magnifier in this illustration taken October 27, 2022. REUTERS/Dado Ruvic/Illustration/File Photo

כיכר העיר המטורפת של אילון מאסק עוד עלולה להרוג אותנו