מכינים מצגת? היזהרו מהפרת זכויות יוצרים

אופיר גוטלזון
אופיר גוטלזון

>> הקלות של הורדת תמונות מהאינטרנט הובילה להאצה בהפרת זכויות יוצרים. זאת כנראה אחת הסיבות שמסבירות מדוע יותר מ-85% מהשימושים בתמונות באתרים מסחריים נעשים תוך הפרה של זכויות יוצרים. אז איך ניתן לעשות שימוש נכון ולהימנע מהפרת זכויות יוצרים בארגון?

אל תשתמש בתמונות אקראיות מהאינטרנט למצגות או לשימוש מסחרי אחר - החיפוש בגוגל תמונות קל ופשוט לשימוש, אך זה לא אומר שהתמונות שם חופשיות לשימוש. זכויות היוצרים על התמונות שייכות כמעט תמיד ליוצר התמונה, בין אם מופיע על התמונה סימון זכויות יוצרים או לא.

אל תחשוב שלא ימצאו את התמונה שבה עשית שימוש - גם אם אף אחד מלבדך לא נכנס לאתר שלך, עליך לקחת אחריות על השימוש בתמונה ולוודא שקיבלת או רכשת את זכויות היוצרים.

אם אתה לא בטוח, שאל - במידה ובנו לך אתר חדש ואתה לא בטוח לגבי התמונות שבהן השתמש מעצב האתר, שאל אותו. אם הוא התרשל בשמירה על זכויות היוצרים בזמן בניית האתר, האחריות תיפול עליך. אישור זכויות יוצרים נדרש גם כדי לחלק צילומים במסגרת פגישה עסקית.

רכישת תמונה ממאגר תמונות אינה חופשית לכל שימוש וזמן - רכישת תמונה מבנק תמונות מותנית לשימוש למטרה ייעודית ולזמן מוגבל. לדוגמה, יכול להיות שבעל הזכויות לא יאשר שימוש בתמונה כלוגו חברה. בכל אתר שבו נמכרים רישיונות לתמונות מצויינים תנאי הרישיון. דאג להבין את המשמעות של כל סוג רישיון. לא כל אתר שמציע לרכוש תמונה מאפשר שימוש מסחרי בתמונה או שימוש לצורכי שיווק. למשל, במידה ונתקלתם בתמונה באתר שמציע אותה כ-Wallpaper, לא תוכלו להשתמש בה לשימוש שיווקי או מסחרי.

לא ניתן לעשות שימוש חופשי בתמונה ברישיון Royalty Free - השימוש ברישיון RF דורש רכישה של רישיון מתאים. המשמעות של הרישיון היא שניתן להשתמש פעמים רבות בתמונה לשימוש שעבורו היא נרכשה, בלי צורך לרכוש רישיון נוסף. למשל, ניתן להשתמש באותה תמונה גם לאתר, גם למצגת וגם לתוכן שיווקי.

יש אפשרות להשתמש בתמונה מאתר אינטרנט או גוגל תמונות ללא הפרת זכויות יוצרים - אפליקציות ייעודיות, שניתנות להתקנה ללא עלות בדפדפן, יסייעו לך באיתור בעל זכויות היוצרים לתמונות בגלישה חופשית ברשת.

קבלת זכויות יוצרים על תמונה אינה כרוכה תמיד בעלויות לארגון - קיימים מאגרי תמונות רבים באינטרנט המאפשרים שימוש חופשי בתמונותיהם, אך לעתים עם הגבלות אחרות, כמו מתן קרדיט לתמונות.

צור חומר מקורי - עודד את העובדים בארגון להשתמש בתמונות ובעיצובים מקוריים וכך תמנע הפרת זכויות יוצרים.

הגדר נהלים ברורים לשימוש בתמונות בארגון - לדוגמה, במצגות, בחומרים שיווקיים או בניוזלטר. חובה לעדכן את העובדים בכל דרגי הארגון לגבי שימוש נכון בזכויות יוצרים כדי להימנע מהפרתן ומחשיפה לתביעות.

-

הכותב הוא, מנכ"ל חברת PicScout וסמנכ"ל פיתוח עסקי ב-Getty images. מאמר זה אינו תחליף לייעוץ מעו"ד המתמחה בזכויות יוצרים

כתבות מומלצות

בתביעה נכתב כי הראיון כולו "התנהל בצורה שאינה מכבדת או רצינית״ כלפיה

המועמדת התחברה לראיון עבודה בזום - וקיבלה מהמראיין מייל שהדהים אותה

ריי דליו

מייסד קרן הגידור הגדולה בתבל: מזומן הוא זבל - ממשלות יחסלו את ביטקוין

ישראל פישר

יוקרה זה רע? כך נראים החיים במגדל חדש בתל אביב

מפגינים נגד יוקר המחיה מול בית הנשיא בסרי לנקה

קו השבר שעלול לקחת את הכלכלה העולמית למקום אחר, אפל יותר

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן