9 מיתוסים שגויים על נטוורקינג

מיתוסים רבים כמו "מי שמכיר אותי, יפנה אלי עסקים", או "נטוורקינג היא הזדמנות טובה למכירה", רווחים בקרב בעלי עסקם קטנים ומקשים עליהם להפנים את חשיבותה של הפנייה עסקית טובה

ירדן נוי
ירדן נוי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ירדן נוי
ירדן נוי

1. אנשים המכירים אותי ומכבדים אותי יפנו אלי עסקים – כנראה שלא. מתי אמא שלך הפנתה אליך עסקים? ואחיך? או הדודה? חלקם עדיין זוכרים את הילד שהפריע בשיעורים בבית הספר. אם לא נלמד לדבר על העסק שלנו ולבקש בלי חשש הפניות עסקיות, גם מהקרובים לנו ביותר – פשוט לא נקבל אותן.

2. מקור ההפניות הטוב ביותר הוא הלקוח שלי – זה נכון רק חלקית ובדרך כלל לא ממש מספיק. לקוח ממליץ הוא אמנם מקור להפניה נהדרת, אך בדרך כלל לקוח יספר ליותר אנשים אם קיבל שירות רע. הפעילות עצמה היא פאסיבית ויוצרת תלות בלקוח ללא יכולת להשפיע עליו. מי שרק ישען על לקוחות מרוצים שיביאו לו לקוחות נוספים סופו שיישאר לבד.

3. מפגשי נטוורקינג הם הזדמנות מצוינת לייצר מכירות – טעות. המטרה במפגשי נטוורקינג היא ליצור קשרים ולהגדיל את רשת הקשרים העסקיים שלך. זו טעות לחשוב שיש במפגשים מסוג זה הזדמנות למכור לנוכחים (שאינם מכירים אותך) את המוצרים או השירותים שלך. חשוב לזכור שאם נעזור לאנשים לקבל את מבוקשם – הם יסייעו לנו בחזרה.

4. ככל שאשתתף ביותר מפגשי נטוורקינג זה יקדם את העסק שלי – עוד אשליה נפוצה. עדיף להיות חקלאי מאשר צייד כאשר מדובר ביצירת קשרים. לרוץ מאירוע לאירוע זה בזבוז זמן, אנרגיה וכסף שיכולים להיות מושקעים בקשרים שכבר החלו להירקם. חשוב לבדוק מה כבר יש לנו ביד, לארגן את הקשרים לפי סדרי עדיפות, להעמיק אותם ולהשקיע ביצירת האמון בין הצדדים.

5. מה שחשוב הוא לא מה אני יודע אלא את מי אני מכיר – נכון חלקית. המשך המשפט אפילו יותר חשוב - "זה לא מה אני יודע ולא את מי אני מכיר אלא עד כמה אני באמת מכיר אותם והם אותי". פתח את תיבת הדואר האלקטרוני שלך וספור כמה אנשי קשר רשומים שם. סביר להניח שאתה מכיר את כולם. עכשיו ענה לעצמך בכנות - לכמה מהם תהיה מוכן לתת את מפתחות הרכב שלך או הבית? ועד כמה הם ישמחו לעזור לך כשתרים להם טלפון ותבקש בקשה?

6. אם אני מקבל את כל ההפניות שאני צריך, אין לי צורך למכור – לא נכון. כל מי שמבין בשיווק ובנטוורקינג יודע שכישורי מכירה הינם הכרחיים. כדי לקבל פגישה אנחנו מוכרים את עצמנו, גם בפגישה אנו מוכרים את עצמנו וכדי לסגור עסקה צריך כישורי מכירה.

7. כדי להבטיח רצף של הפניות, התייחס ל"ספק" ההפניות שלך כפי שהיית רוצה שיתייחסו אליך – האמנם? כלל הזהב אומר: התייחס לאחרים כפי שהם היו רוצים שיתייחסו אליהם. בכל הפנייה מעורבים שלושה אנשים: מקבל ההפניה, נותן השרות ואתה, וחשוב להכיר מה מניע כל אחד מהם ואיך הוא רוצה שיתייחסו אליו.

8. הפוליטיקה והרכילויות במשרד לא מעניינות אותי – טעות נפוצה. רכילות היא הדרך העתיקה ביותר להעביר מידע, ומי שבידו הכי הרבה מידע – מחזיק בכוח. "אני מעורב – משמע אני נשמע", מי שמוציא עצמו ממעגל האנשים המחזיקים במידע פוגע באפשרויות פיתוח היחסים והקידום בעבודה.

9. אם אעבוד קשה יקדמו אותי – המציאות מראה שלא כך. מעניין שדווקא נשים, בדרך כלל אימהות, שמגיעות מוקדם לעבודה, יושבות כל היום מול המחשב - גם בהפסקת הצהריים ורצות הביתה לילדים, נשארות במקומן. מקבילן הגברי, שעסוק כל יום בשיחות מסדרון, בונה את רשת הקשרים שלו על חשבונן.

הכותבת היא מנכ"ל BNI - ארגון בינלאומי לפיתוח קשרים עסקיים ונטוורקינג

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

עובדי בניין מסייעים בהכוונת התנועה במנהטן, ניו יורק, בתחילת החודש

האם הראלי בשווקים מסמן את התחתית — או שהגרוע מכל עוד לפנינו?

מבט משטח המריבה אל הים. כל דונם שווה מיליונים, ומחירי הבתים בסביבה מגיעים לעשרות מיליוני שקלים

"פתאום הבנו שיש בעיות עם הקיבוץ": השקיעו 30 מיליון שקל בשכונה חדשה ליד שפיים, אבל אז הכל השתבש

אם אחת הסיבות לתוספות השכר המתכוננות למגזר הציבורי היא העלייה החדה בשכר בהיי־טק, הגיע הרגע להכניס להסכמי השכר במגזר הציבורי עוד אלמנטים היי־טקיים

העובדים שהמשכורות שלהם זינקו - ומה אפשר ללמוד מהסכמי השכר בהיי-טק

סופיה, בירת בולגריה. לגור באחת הערים העתיקות באירופה עבור 3,200 שקל בחודש

עשר ערים בעולם שאפשר לחיות בהן בפחות מ-4,000 שקל בחודש – כולל שכר דירה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אישה בטלפון

מטעינים את הטלפון כשהסוללה כמעט גמורה? תשכחו מהלוואה

שיעור באוניברסיטה. באקדמיה מצופה מהסטודנטים להתמודד עם בעיות שלא ראו קודם

הסטודנטים באקדמיה נדרשים לראשונה לחשיבה מעמיקה - והתוצאות עגומות