שינוי כללי החשבונאות יגרום לאי הבנות

הדוחות הכספיים יהפכו מובנים פחות לבעלי העסקים

יואב קרמזין
יואב קרמזין

דוחות כספיים של עסקים נערכים על פי כללי חשבונאות הנקבעים על ידי המוסד הישראלי לתקינה חשבונאית. כללי החשבונאות מגדירים גם את מבנה הדוחות הכספיים וגם את דרך ההצגה של כל סעיף בדוחות. חלק ניכר מהמנהלים החותמים על הדוחות הכספיים אינם מודעים עד הסוף לנאמר בדוחות אלה למרות שהאחריות הראשונית לדוחות הכספיים חלה עליהם.

העסקים קטנים והבינוניים מאובחנים מהעסקים הגדולים בכמה מובנים- אין להם ועדים מנהלים או דירקטוריונים, מבנה הארגון הוא לרוב יעיל ומצומצם ואין בעל שליטה הבקיא בתחומי הדיווח והחשבונאות. היועץ האינטימי והראשוני לתחומים העסקיים הוא לרוב רואה החשבון החיצוני.

לאחרונה החליט המוסד הישראלי לתקינה חשבונאית לשנות את כללי החשבונאות המתייחסים לעסקים הקטנים והבינוניים, באופן מחייב משנת 2015, אך ניתן ליישום החל משנת 2011. עד עתה נרשמו הנכסים וההתחייבויות במאזן הכספי לפי ערכי עלות היסטורית בניכוי פחת והפחתות ובתיאום לערכי שוק, אם הם נמצאו נמוכים יותר מערכי העלות ההיסטורית. החשבונאות סגדה לכללי השמרנות לפיהם לעולם יוצג נכס לפי מחיר העלות שלו, או מחיר המימוש הסביר שלו הנמוך שביניהם, ואילו התחייבויות יוצגו תמיד בערכם המלא.

כללים אלה עומדים להשתנות כך שניתן יהיה בתנאים מסוימים להציג נכסים בשווי המימוש הסביר שלהם אף אם הוא עולה על מחיר הרכישה, ואף אם אין ודאות שעליית הערך היא בת קיימא. בנוסף לזה הכללים קובעים אבחנה בין מקרים בהם תוספת השערוך תוצג כחלק מדו"ח רווח והפסד (גידול ברווחי השנה) ומקרים בהם התוספת תצטרף ישירות להון העצמי.

בעולם העסקים קטנים והבינוניים חלק גדול מהמנהלים חותמים על הדוחות הכספיים מתוך אמון מלא ברואה החשבון, תוך הבנה בסיסית בלבד של מבנה הדוחות והתוצאות שהוא מציג. השאלה המרכזית שלהן היא כמה הרוויחו או הפסידו, איפה הכסף, או כמה מס עליהם לשלם.

הדבר שונה באופן מהותי מעולם העסקים הגדולים בהם הדוח הכספי נערך על ידי העסק עצמו ומועבר לביקורת לרואה החשבון. במקרה זה הדוחות עוברים בקרות נוספות כמו ביקורת צולבת של משרד רואי חשבון נוסף ובדיקות הרשות לניירות ערך, ולארגונים אלה יש גם יחידת ביקורת פנים וועדות ביקורת.

שינוי כללי החשבונאות עלול להפוך את הדוחות הכספיים למובנים פחות עבור המנהלים. בנוסף, הצגת נכסים בשווי המימוש הסביר מחייבת העסקת מומחים שעלותם יקרה, והפער בתוצאות בין בעלי המקצוע השונים עלול להיות משמעותי ובלתי ניתן לבחינה על ידי המנהלים או רואי החשבון. יש חשש שמנהלים בעולם העסקים קטנים והבינוניים יתקשו להבחין בין ההתייחסות השונה לשינויי ההערכה בדוחות הכספיים ויקבלו החלטות על סמך נתונים שמשמעותם לא ברורה להם די הצורך.

מהצד השני ניתן לומר כי כל עוד רואה החשבון הוא היועץ העסקי הראשוני והאינטימי של העסק הקטן, היכולת של קוראי הדוחות לקרוא אותם כאובייקטיביים ובלתי תלויים יורדת משמעותית. רואי החשבון של העסקים הקטנים נמצאים כבר היום בין פטיש האי תלות לבין סדן השירות ללקוח. אימוץ כללי חשבונאות המבוססים על הערכות שווי, המסתמכות על חוות דעת מומחים, לא יאפשר לרואי החשבון לשמור על חזקת האי תלות.

בקיעים בחזקת האי תלות קיימים כבר כיום. יותר ויותר התקשרויות עם עסקים קטנים ובינוניים מותנות בעריכת בדיקת נאותות, ביקורת וסקירה על ידי אחד מארבעת המשרדים הגדולים - מעין הבעת אי אימון סמויה בחזקת האי תלות של רואי החשבון. האם אימוץ כללי החשבונאות החדשים יאפשר לרואי החשבון הקטנים והבינוניים לשמור על מעמדם העדין בתחום הדמדומים שבין האי תלות לבין השירות ללקוח?

הכותב הנו רו"ח, בעלים של חברת י. קרמזין ושות'

עוד חדשות, סיפורים, מדריכים וכלים לעסק שלך - במדור עסקים קטנים ובינוניים

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

גילה פימה. "בשיא הקושי שלי ראיתי שאני יכולה להעלות חיוך למישהו אחר שקשה לו"

"לעבודה שלי יש סטיגמות, היא לא נחשקת. אבל לא אכפת לי מה חושבים"

אילו מניות עשויות לשרוד טלטלות קשות?

"שגר ושכח": האם יש מניה ששווה להשקיע בה ל-20 שנה?

ארוחה של מקדונלד'ס. המגמה הכללית של השמנה לא יכולה להיות מיוחסת רק להתנהגות של הפרט, אלא גם לסביבה שבה כולנו חיים

בשקט בשקט, העלימה מקדונלד'ס אופציה מהתפריט – והיא יודעת בדיוק למה

כספומט ביטקוין ברומניה. רשתות בלוקצ'יין שיצליחו לשרוד את התקופה הנוכחית - ייתכן שיזכו בכל הקופה

המשבר בקריפטו נכנס לשלב הבא: מלחמת כל בכל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

האי סנטוריני ביוון.
גלויות הכתובות כאגדות
עם מודרניות

"פעם, בקיץ עוד אפשר היה למצוא טיסה ליוון ב–150 דולר. היום, זה כבר 450"

כרם התימנים. "נהייתה שכונה של אנשים מפונפנים"

"יש מיליונרים מכל העולם שהוקסמו מהשכונה, רוצים כאן נכס - ולא מעניין אותם המחיר"