כיצד ניתן לשווק את העסק באינטרנט מבלי לעבור על חוק הספאם

בעלי עסקים רבים עושים שימוש באינטרנט ככלי שיווקי עיקרי &#9632 רבים מהם אינם מודעים לכך ששימוש זה מוגבל על ידי חוק דואר הזבל שנחקק לפני שנתיים, המגביל פעילויות פרסום ושיווק באמצעות האינטרנט, פקסים, שיחות אוטומטיות ומסרונים &#9632 בטרם התחלת פעילות פרסומית ברשת, על בעלי העסקים לבחון את הכללים החדשים שיש לעמוד בהם

נועם קוריס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נועם קוריס

עסקים קטנים ובינוניים רבים מבססים את פעילות השיווק והמכירה שלהם ברשת האינטרנט. רבים מהם אינם מודעים למגבלות הקיימות בחוק וממשיכים בפעולות שיווקיות ופרסומיות באינטרנט, בדרך שעלולה להוביל לתביעות צרכניות. סעיף 30א לחוק התקשורת 2008, המוכר יותר כחוק דואר הזבל או חוק הספאם, נכנס לתוקפו לפני שנתיים. החוק מגביל את פעילויות הפרסום והשיווק באמצעות האינטרנט, פקסים, שיחות אוטומטיות ומסרונים.

מחקרים שנעשו מצביעים על כך שטרם כניסת החוק הוגדרה למעלה מ- 80% מתעבורת הדואר האלקטרוני כדואר זבל בלתי רצוי. בעקבות כך הוסדרו דרכי הפרסום באמצעות דואר אלקטרוני בארה"ב ובאירופה, וגם המחוקק הישראלי הסדיר את המותר והאסור בשיווק אל תיבות המייל בישראל. המנגנון שנקבע בישראל דומה יותר לחקיקה באירופה אך משלב גם אלמנטים מהחקיקה בארה"ב.

מאז כניסת חוק דואר הזבל הוגשו בישראל מספר לא מבוטל של תביעות אזרחיות פרטיות לבתי המשפט ובמספר מקרים אף הוגשו לפי אותו החוק, גם תביעות ייצוגיות. החוק קובע פיצוי של עד 1,000 שקל ללא הוכחת נזק לכל נמען שקיבל הודעה אלקטרונית שלא לפי הכללים. החוק מעודד אכיפה אזרחית ולפיו ביקשו התובעים בתביעות הייצוגיות לייצג את כלל נמעני הדואר הפרסומי האסור לטענתם, כך שדרשו מהעסקים ששלחו את ההודעות הפרסומיות סכומים של מיליוני שקלים כפיצוי ללא הוכחת נזק, עבור כלל נמעני הדיוור.

התביעות הייצוגיות שהוגשו טרם הוכרעו בטווח הזמן הקצר יחסית מאז כניסת החוק, אך ניכר שבבתי המשפט בערכאות הנמוכות החלה מגמה של עליה בסכומים הנפסקים. בבתי המשפט נרשמות לאחרונה פסיקות רבות והולכות של הסכומים המקסימאליים לפיצוי בגין כל הודעה, כאשר התובעים שכנעו שההודעות הפרסומיות נשלחו ללא הסכמתם ושלא לפי החוק.

החוק בישראל הפריד בין פרסום באמצעות עלוני נייר אל תיבות הדואר הקונבנציונאליות ובחר להתיר ולא להגביל את הפרסומות בדרך זו, כך שהתמקד רק בפרסומות שנשלחות באמצעים אלקטרוניים. ההגבלה שנקבעה בישראל על הפרסום באמצעים האלקטרוניים נבעה מהרצון לרסן את היכולות הטכנולוגית שהתפתחו ושאפשרו לשלוח בקלות ובעלויות נמוכות, פרסומים לא רצויים ובלתי מבוקרים, שעמדו לדעת המחוקק, להציף מיליוני תיבות מייל אישיות, פקסים וטלפונים סלולאריים.

גם במקרים בהם הותר לפרסם על ידי משלוח הודעות פרסומיות נקבעו כללים רגולאטורים שנועדו להגן על מקבלי ההודעות הפוטנציאלים. רצוי שעסקים יבחנו את הכללים החדשים שיש לעמוד בהם בטרם יתחילו בפעילות פרסום, כדי שפרסום העסק יתקיים בהתאם לכללים ויביא לקוחות חדשים וחוזרים לעסק, ללא תביעות אזרחיות, כפי שהחוק מעודד.

באילו אמצעים טכנולוגיים מותר לפרסם?

מלבד עלוני הנייר עודד המחוקק את העסקים לפרסם באינטרנט באמצעות באנרים (פס פרסום), או מאמרים שיווקים שמפורסמים על גבי אתרי האינטרנט ומוצגים לעיני כל אך אינם פולשים אל תיבות המייל הפרטיות, בצורה בלתי מוזמנת.

מטרת החוק הינה למנוע את משלוח ההודעות הפרסומיות אל המתחם הפרטי של מי שאינו מעוניין בהן. לכן מותר לשלוח בישראל הודעות פרסומיות לרשימות תפוצה שנמעניהן אישרו מראש ובצורה אקטיבית ומפורשת את קבלת דברי פרסומות מהשולח. בכך הכוונה למשל ללקוחות או מתעניינים שנרשמו בצורה אקטיבית כמנויים לניוזלטר בקשר למוצר או לשירות שרוצים לשווק.

קיים רצון לעודד גם פנייה אל לקוחות קיימים או לקוחות פוטנציאליים שקיימו מגע כלשהו עם העסק בעבר והשאירו את פרטיהם מרצונם. לכן, מותר לשלוח הודעות פרסומיות לאלו שמסרו את פרטיהם, אפילו אם לא אישרו בצורה אקטיבית את צירופם לרשימת התפוצה. זאת בתנאי שניתנה הודעה לנמענים על הכוונה לשלוח להם פרסומות, ניתנה להם הזדמנות לסרב לקבלן, והפרסומות הן בקשר למוצר או לשירות דומים לאלו שלגביהם הנמענים התעניינו מלכתחילה.

במקרים שהלקוחות עצמם הם בתי עסק, מתיר החוק לפנות גם בפנייה חד פעמית בתנאי שפניה יחידה זו לא תהיה בעצמה פניה פרסומית, אלא תהיה פניה לקבלת הסכמת הנמען לכך שישלחו לו על ידי העסק בעתיד, הודעות פרסומיות.

על מה חשוב להקפיד

בכל מקרה בו נחליט לפרסם באמצעים האלקטרוניים המנויים בחוק, עדיין חשוב להקפיד תמיד לאפשר לנמענים להסיר את עצמם מרשימת התפוצה שלנו בכל עת ובדרך פשוטה, קלה וללא עלויות מיוחדות. ניכר שבתי המשפט החמירו במיוחד עד כה עם עסקים שהמשיכו לשלוח הודעות פרסומיות לנמענים גם לאחר שהתבקשו להפסיק לשלוח פרסומים לאותם הנמענים.

המחוקק קבע כללים מיוחדים לגבי דרך ההודעה לנמענים על זכותם לדרוש את הפסקת שליחת הפרסומות אליהם ונקבעו גם רגולציות להגנה על הנמנעים כמו חובת המפרסם לציין שת שמו וזהותו ואף לציין בשורת הכותרת של הודעת המייל הפרסומי, שמדובר בפרסומות.

הכותב הנו עו"ד, מייסד משרד נ.קוריס ושות' העוסק בדיני אינטרנט

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

הפגנות בוורשה, בירת פולין, נגד חוק ההפלות

התקדים הפולני: האם כך ייראה העתיד של ישראל?

הוצאת החשבון מהקפאה היא הליך שעשוי להימשך גם חודשים

אחד השותפים בחשבון הבנק מת? אתם עלולים להיחסם לחודשים