תוקם ועדת הידברות בין נציגי המילואימניקים העצמאים, משרדי הממשלה וצה"ל

כך הוחלט אתמול בועדת המשנה לעסקים קטנים ובינוניים. ח"כ אלכס מילר קרא לגבש שיטת תגמול הוגנת יותר

TheMarker digital
TheMarker digital

ועדת המשנה לעסקים קטנים ובינוניים של הכנסת התכנסה אתמול לדון בקשיים בהם נתקלים עצמאיים המשרתים במילואים. בין הסוגיות שהועלו היו פערים בין התשלום שמעבירים המעסיקים לעובדיהם בגין ימי מילואים לבין ההחזר שקיבלו מביטוח לאומי, היעדר פיצוי על ביטוחים והפרשות לקופות גמל, וצבירת חופשה.

יו"ר הוועדה, ח"כ אלכס מילר קרא לגבש שיטה הוגנת ונכונה יותר שתיתן מענה הולם לבעיות ואמר כי "זהו מצב בלתי נסבל ואין להעמיד לבחירה את שירות המילואים אל מול הפרנסה". מילר החליט לאמץ את הצעתה של ח"כ רוחמה אברהם להקים ועדת הידברות בין נציגי המילואימניקים, משרדי הממשלה וצה"ל אשר תציג את מסקנותיה בתוך מספר חודשים ואולי אף תוביל ליוזמת חקיקה בעניין.

מסקירה שהוכנה על ידי מרכז המחקר והמידע של הכנסת לקראת הדיון עולה כי כעשירית ממשרתי המילואים הם עצמאים. עוד מצוין בסקירה כי ניתן להניח שההשפעה של יציאה לשרות מילואים תוך הינתקות ממהלך העסקים השוטף, תהיה גדולה יותר על עצמאים שאינם מעסיקים כלל עובדים או שמעסיקים רק מספר מצומצם של עובדים, ואלו מהווים כ-85% מכלל העסקים במשק.

טענת העצמאים היא שלהבדיל מאוכלוסיות שונות כמו הסטודנטים לא קיבלו הם את הטיפול ההולם להתמודדות עם קשייה הנובעים מהיציאה לשירות מילואים. בין הקשיים מצוינים פגיעה ברמת השרות ללקוחותיו ואיבוד לקוחות; קשיים בגביית חובות שהולכים וגדלים בתקופת השרות, דבר שמקשה עוד יותר על ניהול ההון החוזר של העסק; אי יכולת להשתתף במכרזים; ומחויבות לתשלומים הקבועים של העסק והוצאות שוטפות אחרות, בעוד שהתגמול למשרת העצמאי נקבע על פי גובה הכנסותיו בשנת המס הקודמת ללא קשר להוצאותיו.

נציגי פורום מג"דים מח"טים סיפרו בישיבה כי הם עובדים יחד עם ארגון לה"ב על גיבוש נוסחה הוגנת יותר שתתגמל עצמאים היוצאים למילואים, המתבססת על חישוב סך ההוצאות הקבועות של העסק והרווח בשנתיים האחרונות, כדי להצביע על ערך יום מילואים ממוצע. הצעה נוספת שהועלתה היתה לתעדף במכרזים עסקים וחברות המעסיקים מילואימניקים.

מלבד אלו מציעים נציגי העצמאים פתרונות כמו קביעת תגמול המילואים על-ידי בחינת הירידה במחזור הפעילות בתקופת המילואים, ביחס לתקופה המקבילה בשנה הקודמת; דחיית חובת הגשת דיווחים ומקדמות חודשיים לרשויות המס בתקופת שירות המילואים ובתקופה הסמוכה לה; אפשרות לפריסת חובות לרשויות השונות בגין תקופת השירות במילואים; תאום פעילות המילואים, במידת האפשר, יחד עם בעלי העסקים, פתרון המתאים לעסקים עונתיים כמו צימרים.

נציג רשות המיסים שהשתתף בישיבה טען כי כ- 60% מהעסקים בישראל נתונים להפסדים וקשה מאוד להצביע על גורם מסוים שמביא להם, דוגמת שירות מילואים, לכן הגדרת נוסחה לפיצוי בשל שירות תהיה משימה קשה ביותר. נציג הביטוח הלאומי ציין כי כדי לבצע שינוים יש לפנות לחקיקה מאחר והביטוח הלאומי הנו הגוף המבצע בלבד.

עוד חדשות, סיפורים, מדריכים וכלים לעסק שלך - במדור עסקים קטנים ובינוניים

TheMarker Online

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

כרם התימנים. "נהייתה שכונה של אנשים מפונפנים"

"יש מיליונרים מכל העולם שהוקסמו מהשכונה, רוצים כאן נכס - ולא מעניין אותם המחיר"

שיעור תכנות בבית ספר בנס ציונה. תפקידם של המורים נהפך לקשה מתמיד

עמדתי בשקט ליד הלוח וחיכיתי, ביקשתי שקט, ואז הרמתי את הקול. כך נראה הרגע בו הבנתי שאני צריך לקחת הפסקה מהוראה

אורית פנחס וטלי שילון. "אנחנו משלמות 16 אלף שקל, אבל זה שכר רעב"

"יש מיליון דירות שצריכות להיבנות ואין מי שיתכנן אותן - הצעירים רואים שבהיי-טק אפשר להתחיל עם משכורות של 30 אלף שקל בחודש ועוזבים"

ח"כ בנימין נתניהו. הסקרים נראים אופטימיים מתמיד מבחינת נתניהו

עדיין יש סיכוי טוב שנתניהו יגיע לאגף 10 בכלא מעשיהו - והוא יודע את זה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

משרדי גוגל במנהטן. מי שלא יסדיר את התשלום הזה עד 1 באוגוסט – חשבונו יושעה

"מאלצים אותנו לשלם אחרי שכבר התמכרנו": התכסיס של גוגל מכה שנית

קציר חיטה בסוריה, יוני 2022. הקציר מגדיל את היצע החיטה, אבל החשש ממיתון מקטין את הביקוש

פתאום ההשקעות הכי חמות צונחות: נפט, סחורות, תשואות – למה זה קורה?