פיצויי פיטורין לעצמאיים: גם למדינה זה כדאי

מצבו של עצמאי שפושט רגל גרוע ממצבם של עובדיו

יהודה טלמון
יהודה טלמון
יהודה טלמון
יהודה טלמון

חוק פיצויי פיטורין לשכירים הוא חוק סוציאלי אלמנטרי שאין עובד שכיר בישראל, שמהרהר בו פעמיים, לא כל שכן המדינה עצמה. כל השכירים יודעים, כי אם יבוא יום ויפוטרו ממקום עבודתם - יעמוד לזכותם הסכום שהופרש עבורם. רבים הם מקומות העבודה, אשר מעניקים את אותו הסכום לעובד, כמחווה של רצון טוב, גם כאשר הוא עצמו מתפטר מעבודתו.

לצערנו, הדבר אינו כך במגזר נותני השירותים בישראל, קרי, העצמאיים ובעלי העסקים הקטנים והבינוניים. העצמאיים במדינת ישראל, שבמהותם הם קודם כל אדם עובד, עובדים ונאבקים כל שנות עבודתם למען קיומם היומיומי. אם יצליחו - יעמידו בצד סכום, אשר ישמש אותם לאחר פרישתם או במקרה ויזדקקו לו. רובם לא יוכלו לעשות זאת על בסיס קבוע, עקב קשיים כלכליים. האבסורד הוא, שהעצמאי מחויב על פי חוק להפריש פיצויי פיטורין עבור עובדיו, כך שבמקרה ויפשוט את הרגל, או ייקלע לקשיים כלכליים ויאלץ לסגור את העסק - מצבם של עובדיו יהיה טוב בהרבה ממצבו שלו.

את העיוות הזה נלחמת להב, לשכת ארגוני העצמאיים בישראל, להביא לתיקון. לא ייתכן כי מדינת ישראל תראה חובה מוסרית בדאגה לעובד השכיר, אך תפקיר את העצמאי במערכה, מתוך הנחת היסוד שהוא יודע להסתדר לבד. אין מקום לתפיסה האנכרוניסטית של המדינה, כי העצמאי הוא עשיר, שיכול לעמוד על רגליו בעצמו והמדינה אינה צריכה לעמוד לצידו בשום מקרה. האפליה בין השכירים לעצמאיים צריכה להיפסק - וטוב מאוחר מאשר אף פעם לא.

בחודשים האחרונים הונחה על שולחן הכנסת הצעת "חוק חלף פיצויי פיטורין", ביוזמת להב ומספר חברי כנסת, בהובלת חברת הכנסת שלי יחימוביץ', אשר מטרתה להסדיר את נושא חוק פיצויי הפיטורין לעצמאים. מדובר בהצעת חוק היסטורית, אשר תעשה צדק ותשווה, סוף כל סוף, בין זכויות העובדים השכירים והעצמאיים בישראל, העצמאיים יוכלו לקבל מענק פרישה פטור ממס בדיוק כפי שמקבל השכיר במועד פרישתו. מענק זה יותיר בידי העצמאי סכום כספי למחייתו שלו ושל משפחתו ויאפשר לו להמשיך את דרכו המקצועית בדרך שיבחר או לנוח על זרי הדפנה אם פרש לגמלאות.

הרציונל הוא, כי העצמאי יוכל להפריש עבור עצמו לקרן, אשר תעמוד לזכותו בעת צרה, או בגיל הפרישה והפקדותיו לקרן יוכרו על ידי המדינה כהוצאה מוכרת. את הסכום הנ"ל העצמאי יכול לחסוך במשך שנות פעילותו, בדומה למעביד שחוסך את כספי הפיצויים בקופות הגמל של העובדים.

מיותר לציין, כי שני הצדדים, הן העצמאי והן המדינה עצמה, ייצאו נשכרים ומרווחים אם תתקבל הצעת החוק הזו: העצמאי יוכל לחסוך ולהתקיים בכבוד גם במקרה ועסקיו נכשלו, המדינה מונעת מעצמה נטל כלכלי נוסף על צווארה - מגזר עובד, מתקיים ומפרנס, אשר נשאר לעתים חסר כל ופושט יד, כאשר הכתובת היא מדינת ישראל.

אנחנו, העצמאיים במדינת ישראל, לא מבקשים מתנות מאף אחד ולא חסדים ממדינת ישראל. כל מה שאנחנו רוצים, היא אפשרות שתוסדר בחוק לחסוך עבור עצמנו, להתקיים בכבוד ולקיים בכבוד את משפחותינו, גם בימים קשים. בידי המדינה האפשרות הכל כך פשוטה לפתור את העניין אחת ולתמיד, לעזור לעצמאי הבודד - ולעצמה. זה כדאי למדינה, זה כדאי לעצמאים. נותר רק לקוות שהמחוקק יידע לעשות את המעשה הנכון עבור כל הצדדים.

הכותב הוא נשיא להב, לשכת ארגוני העצמאיים בישראל

עוד חדשות, סיפורים, מדריכים וכלים לעסק שלך - במדור עסקים קטנים ובינוניים

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בתביעה נכתב כי הראיון כולו "התנהל בצורה שאינה מכבדת או רצינית״ כלפיה

המועמדת התחברה לראיון עבודה בזום - וקיבלה מהמראיין מייל שהדהים אותה

ריי דליו

מייסד קרן הגידור הגדולה בתבל: מזומן הוא זבל - ממשלות יחסלו את ביטקוין

ישראל פישר

יוקרה זה רע? כך נראים החיים במגדל חדש בתל אביב

מפגינים נגד יוקר המחיה מול בית הנשיא בסרי לנקה

קו השבר שעלול לקחת את הכלכלה העולמית למקום אחר, אפל יותר

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן