חדשות טובות עם סימני שאלה

מה תביא בעקבותיה הקמת הסוכנות החדשה לעסקים קטנים?

אורי שרף
אורי שרף
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אורי שרף
אורי שרף

החלטתה של ועדת המכרזים של משרד האוצר מסוף השבוע שעבר למנות את רן קויתי למנהל סוכנות הביצוע לעסקים קטנים ובינוניים היא אירוע רב חשיבות לעולם העסקים הקטנים והבינוניים בישראל. המינוי הוא גם אות הזינוק לתחילת ההקמה וההפעלה של היחידה החדשה, שתפעל בתוך משרד התמ"ת ותחליף בהדרגה את פעילויות הרשות לעסקים קטנים.

הרשות הייתה במשך 16 שנים זרוע הביצוע של הממשלה בנושא העסקים הקטנים. אגף התקציבים במשרד האוצר כבר החליט לפני כשלוש שנים על סגירת הרשות והקמת גוף חלופי שיהיה יחידה פנימית במשרד התמ"ת, אך ביצוע המהלך נדחה שוב ושוב. מדי כמה חודשים הוארך קיומה של הרשות לתקופה קצרה נוספת. המינוי שם קץ לתקופת המתנה ממושכת מאד. יש לציין בהערכה רבה שלמרות חרב הפיטורין שהיתה מונחת על צווארם, המשיכו מנכ"ל הרשות דני מצליח ועובדיו לתפקד במשך תקופה זו באורח מעורר התפעלות, תוך התעלמות מוחלטת מהעובדה שתוך זמן קצר ייאלצו לחפש לעצמם מקומות עבודה חדשים.

הקמת היחידה החדשה מבשרת שיפור משמעותי שצפוי בהשקעות הממשלה בנושא התמיכה בעסקים קטנים ובינוניים. בכירי אגף התקציבים הבטיחו לפני מספר חודשים בפגישה עם נציגות המ.ט.ים (מרכזי טיפוח היזמות), שעם הקמת היחידה יזרים האוצר למערכת 60 מיליון שקלים בקצב של 20 מיליון שקל כל שנה, וסכום זה יהיה חסין מפני כל קיצוץ תקציבים רוחבי, אם יתרחש. צפוי שהמנהל החדש יפעל, במקביל להתבססותו בתפקיד, להבטחת הגדלה נוספת של הסכומים שהמדינה משקיעה בתחום זה, סכום מגוחך לעומת הנעשה ברוב ארצות העולם המערבי.

חדשה טובה נוספת היא שמנהל הסוכנות, רן קויתי (38) לא יזדקק כמעט לתקופת למידה, כי הוא כיהן בשנים האחרונות כנציג משרד התמ"ת בוועד המנהל של הרשות לעסקים קטנים ובינוניים. הוא מכיר את התקציבים, הנהלים, אופן פעילות המ.ט.ים ויש לו גם היכרות אישית עם כל מנהלי המ.ט.י.

בצד החדשות הטובות, שוררת בקרב מנהלי המ.ט.י דאגה מהתפתחות זו של מעבר מפעילות מול עמותה (הרשות פועלת כעמותה) לפעילות מול משרד ממשלתי. אמנם הובטח בשעתו שסוכנות הביצוע לא תהיה סתם יחידה במשרד התמ"ת אלא גוף בעל אוטונומיה מסוימת, אבל ניסיון מנהלי המ.ט.י עם משרד התמ"ת בשנים האחרונות היה קשה ומתסכל.

פרויקט החונכות העסקית, שממומנת על ידי משרד התמ"ת, היא אחד הכלים העיקריים בהם משתמשים מנהלי המ.ט.י כדי לסייע ליזמים ולבעלי עסקים. פרויקט זה פעל באופן מקרטע בחמש השנים האחרונות. מדי כמה חודשים נקלע הפרויקט לתקלה חדשה, פעם חוסר תקציב, פעם צורך במינוי מפעילים אזוריים חדשים, פעם היעדר ערבויות מתאימות ופעם חוזה שטרם נחתם. מצב זה גרם לתסכול וכעס בקרב אלפי בעלי עסקים אשר במ.ט.י הובטחה להם עזרה מסובסדת על ידי חונך עסקי מקצועי, ונאלצו להמתין חודשים עד למימוש ההבטחה. בטעות מופנה, על פי רוב, כעסם של הלקוחות כלפי המ.ט.ים, לא כלפי הממשלה.

מקור נוסף לדאגה הוא השאלה שבודאי תעלה במהלך השנתיים הקרובות: כיצד תוכל הממשלה להזרים כסף לתקציבי 25 מרכזי טיפוח היזמות ללא פרסום מכרז. אם וכאשר יפורסם מכרז, הוא יגרום, כנראה, לשינויים במערכת התמיכה בעסקים קטנים ובינוניים.

המנהל החדש של סוכנות הביצוע הביע את כוונתו לבצע את המעבר ללא זעזועים העלולים, חלילה, לפגוע ב-420,000 בעלי העסקים הקטנים והבינוניים במדינה ובמיליון ורבע מועסקיהם. ואמנם התבשרנו השבוע שבניגוד לתאריך המתוכנן של סגירת הרשות לעסקים ב-31 לדצמבר 2009, הממשלה החליטה על הארכת פעילותה למשך 4-6 חודשים נוספים בשנת 2010. בתקופה זו תהיה לרן קויתי השהות הדרושה למנות, ללא לחץ זמן, את הצוות שעמו יפעל ולגבש את תחילת פעילותה של סוכנות הביצוע. מדובר, כנראה, בצוות קטן בן חמישה-שישה עובדים. יתר הפעילויות יבוצעו בידי קבלני חוץ. לשם השבחת עבודת היחידה החדשה עומד משרד התמ"ת למנות ליד הרשות מעין ועדת היגוי חיצונית, המורכבת מאנשי אקדמיה בכירים ומומחים בתחום העסקי והפיננסי.

אורי שרף הוא מנכ"ל מ.ט.י ירושלים ויו"ר המרכז לקידום זכיינות בישראל

כתבות מומלצות

נתניה פרוייקט גינדי

חשבתם שהדירות בישראל יקרות? חכו ל"מס מגדלים" של 20 אלף שקל לדירה

שכונת הדר בחיפה

"אפסיד 400 שקל בחודש למשך עשור, אבל זה יתאזן": המשקיעים החדשים בנדל"ן

RUSSIA EV CHARGERS

שוד הנחושת: מה קרה ל-7,000 טונות של המתכת - ולמה זה צריך להדאיג אותנו

ג'ניפר דודנה

התגלית שלה שינתה את העולם. איך צריך להשתמש בה?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אילוסטרציה קולג' סטודנטים

מה היא הדרך להשיג חיים טובים? הנוסחה שמזעזעת את הצעירים

בית למכירה

המתווכת מצאה קונה שמוכן לשלם יותר - והרגיזה את בעלת הדירה: "קילקלתי לה את התוכניות"