75% מהעסקים הקטנים נסגרים בחמש השנים הראשונות

המשק משלם מחיר גבוה לשיעורי פתיחה גבוהים של עסקים

בני פפרמן
בני פפרמן
בני פפרמן
בני פפרמן

>> ההאטה הכלכלית בישראל העלתה לדיון ציבורי את סוגיית סגירת העסקים. בעוד שבעת האטה קמה צעקה בעניין, בעת צמיחה התקשורת, הציבור ומקבלי ההחלטות כמעט שאינם מתעניינים בעסקים שנסגרים. הם מסרבים להאמין שמתוך פחות מכ-50 אלף עסקים הנסגרים מדי שנה בתקופת האטה, כ-40 אלף היו נסגרים גם בעת צמיחה.

בעשור האחרון נסגרו כ-400 אלף עסקים בישראל, מספר הדומה לממוצע השנתי של מספר העסקים שהיו פעילים בעשור האחרון. לעומתם, נולדו בתקופה זו כ-475 אלף עסקים. במובנים רבים נכון לומר שעוד בטרם נולדו העסקים, כבר נקבע מה יעלה בגורלם: שחלק מכריע מתוכם יידון למיתה. ואכן, נתוני שרידותם של עסקים, מראים כי 75% מהעסקים שייוולדו בשנה מסוימת עתידים להיסגר בחמש השנים הראשונות לחייהם.

בהשוואה למדינות ה-OECD, בישראל עסקים רבים יחסית נסגרים, ואל מותם הם מגיעים צעירים יותר מעמיתיהם בחו"ל. שיעורי הסגירה הגבוהים בישראל הם חלק מהמחיר הגבוה שמשלם המשק על שיעורי הפתיחה הגבוהים של עסקים בו, הנובעים כנראה משיעורי יזמות גבוהים באוכלוסייה, יועצים שלא בולמים שגיאות של רעיונאים ושיקול דעת מוטעה של יזמים.

החשב הכללי במשרד האוצר בוחן כיום אם יש צורך להמשיך בהקמת קרנות אשראי בשוק ההון לסיוע לעסקים בקשיים לנוכח סימני ההתאוששות בכלכלה. ל-47 אלף עסקים הצפויים להיסגר השנה אין שמץ של מושג לגבי קרנות מינוף וקרנות סיוע לעסקים קטנים ובינוניים שאותן בוחן החשב, מפני שהן אינן נמצאות בארגז כלי הסיוע המיועדים להם. קרוב ל-90% מהעסקים שנסגרים בישראל מעסיקים עובד אחד או שניים, ונמצאים מחוץ לטווח הסיוע של אותם כלים. רוב הציבור אינו מודע לכך שכאשר הוא מפעיל את לחציו, המדינה בונה ומחזקת את כלי הסיוע דווקא לעסקים גדולים יחסית, כדי להבטיח ששיעורי הסגירה שלהם ימשיכו להיות נמוכים גם אם תעמיק ההאטה, ואפילו במחיר של הגדלת הפיטורים, שהם אחד מבולמי הזעזועים העיקריים של עסק גדול הנקלע לקשיים - אפשרות שאינה עומדת בפני עצמאים ועסקים קטנים הנאלצים לא אחת להיסגר.

הקמת קרן הסיוע מתוך שכר השכירים במשק שיזמה ההסתדרות ושתופעל בקרוב, תאפשר לראשונה לרבים מהעצמאים ומהעסקים הקטנים שאינם יכולים לעשות שימוש בקרנות הסיוע הקיימות ליהנות מסיוע שכזה. אם נשכיל להפוך את הקרן החדשה לקרן שתעניק לעסקים קטנים וראויים הזדמנות שלא היתה להם עד כה לשגשג ולהתפתח, נציב לראשונה נייר לקמוס מול אותן קרנות ממשלתיות המופעלות כיום על ידי הבנקים, שאינם ששים לסייע לעסקים קטנים.

הכותב הוא ראש מינהל מחקר וכלכלה במשרד התמ"ת

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

מטוס של וויז אייר. החברה הציעה פיצוי של 600 יורו

אל על מובילה בביטולים, המטוס של וויז אייר "קיבל מכת ברק": קיץ כאוטי בנתב"ג

רכבת תחתית בספרד. הקמת המטרו בישראל מוערכת בעלות של 150 מיליארד שקל

מיליארדים מהפקעות קרקע, סמכויות אגרסיביות, ופוליטיקה קטנה: המלחמה על חוק המטרו

סטודנטים באוניברסיטה העברית בירושלים. שיעורי התעסוקה עולים בהתמדה עם העלייה ברמת ההשכלה

איך מטפסים לעשירון השכר העליון — ומי מצא דרך עקיפה כדי להגיע אליו

גמר אקס פקטור. הוחלט שלא תשמש יותר לבחירת הנציג לאירוויזיון

"הכל זה הוא": שורת עזיבות ורייטינג צונח - למה רשת מובסת בקרב מול קשת?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

כספומט ביטקוין ברומניה. רשתות בלוקצ'יין שיצליחו לשרוד את התקופה הנוכחית - ייתכן שיזכו בכל הקופה

המשבר בקריפטו נכנס לשלב הבא: מלחמת כל בכל

עומסים בנתב"ג

מבחינת חברות התעופה, השאלה אם תגיעו ליעד עם המזוודה היא "בעדיפות אחרונה"