זעם על תוכנית הסיוע של הממשלה: "יש עסקים שעדיין לא קיבלו פיצוי על מאי ויוני"

נשיא להב אמר בתגובה לתוכנית של ראש הממשלה ושר האוצר לחלק כסף לאזרחים: "צריך לקחת אחריות על העצמאים. 150 אלף איש קיבלו היום פחות מ-2,000 שקל ועשרות אלפי עצמאים לא קיבלו שקל אחד" ■ איציק שמולי: "עדיף שהמסוקים עם המזומנים יפזרו את הכסף איפה שבאמת צריכים"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הפגנת עצמאים בתל אביב
הפגנת עצמאים בתל אביבצילום: תומר אפלבאום

התוכנית של ראש הממשלה, בנימין נתניהו, ושר האוצר, ישראל כ"ץ, לחלק כסף לאזרחים מייצרת כעס רב. רועי כהן, נשיא להב, אמר כי "אני דורש מרה"מ ושר האוצר, לפני שהם מפזרים כסף לכל עבר, שיקחו אחריות על ציבור העצמאים. 150 אלף עצמאים קיבלו היום פחות מ-2,000 שקל ועשרות אלפי עצמאים לא קיבלו שקל אחד, מכיוון שנפלו בין הכיסאות. 

"עסקים שהוקמו באוקטובר 2019 ועשרות אלפי עצמאים שחוו ירידה של בין 25% ל-40% בפעילות עדיין לא קיבלו פיצוי על מאי ויוני. לא ברורה כיצד התקבלה ההחלטה ההזויה לתת כסף לאנשים עובדים ולמי שלא צריך, במקום לאלה שזועקים בעקבות החלטת הממשלה לסגור להם את העסק".

כהן הוסיף כי "ציבור העצמאים מדמם. מספיק עם הפופוליזם הזול והשליפות מהמותן. צריך עבודת מטה מעמיקה ורצינית שתוציא את המשק מהבוץ. השטח בוער וצריך תשובות מקצועיות פעם אחת ולתמיד".

רועי כהן, נשיא להבצילום: תומר אפלבאום

שר העבודה והרווחה, איציק שמולי, כתב בחשבון הטוויטר שלו כי "עדיף שהמסוקים עם המזומנים יפזרו את הכסף איפה שבאמת צריכים במקום מעל לעננים. 80 אלף בעלי עסקים נותרו בינתיים מחוץ למערך הפיצויים, וחסרים תקציבי חירום למתווה הנכים, ילדים בסיכון וקשישים בודדים. העובדים הסוציאליים שובתים כבר עשרה ימים. צריך להנחית את המסוקים על קרקע המציאות לפני שכל אלה מתרסקים".

בקרן רש״י, הפועלת לצמצום פערים חברתיים, מביעים דאגה מתכנית המענקים החדשה של רה״מ ושר האוצר ומזהירים מהיעדר מבחן הכנסה ודיפרנסיאציה. מנכ״לית קרן רש״י, מיכל כהן: ״יש לברך על כל סיוע לאזרחים אשר נפגעו בשל המשבר או איבדו לחלוטין את פרנסתם. יחד עם זאת, אין שום היגיון מסדר בהענקת מענק קבוע ללא שום מבחן הכנסה - יש לתת יותר לאלו שיש להם פחות. התכנית המסתמנת לא תצמצם את הפערים החברתיים בישראל, אלא רק תנציח אותם. לא דומה מצבם של מובטלים ושל מרוויחי שכר מינימום למצבם של העשירונים העליונים״.

נשיא איגוד לשכות המסחר, אוריאל לין, אמר כי "אין ספק שהזרמת כספים למגזר העסקי באמצעות הגברת הצריכה המקומית תחזק אותו ותיצור מקומות עבודה. אך לא ברור כיצד בונים תוכנית להזרמת כספים כדי לעודד את הצריכה הפרטית, ויחד עם זאת מעודדים את הציבור שלא לרכוש מוצרים בישראל ומפנים את הצריכה הפרטית לחו"ל.

"אם הוחלט להזרים כספים לשוק המקומי, יש לבצע צעד משלים שיחזק את המוטיבציה בקרב הציבור לרכוש מעסקים מקומיים, ולבטל את הפטור ממע"מ ביבוא אישי. אם יש כספים כדי לתת פטור ממע"מ על רכישת מוצרים ושירותים, מוטב להפנותם לפטור ממע"מ על מים, חשמל, מזון ותרופות - דבר שיסייע בוודאות לשכבות החלשות".

נשיא התאחדות התעשיינים, ד"ר רון תומר אמר: "טוב שראש הממשלה מבין את חשיבות העדפת התוצרת המקומית, כפי שמבינים מנהיגי המדינות המתקדמות ואנו מודים לו על כך. אנו מקווים רק שחוץ מלקרוא לציבור לנהוג כך, הוא גם דאג לומר זאת לפקידי הממשלה שבמקום לתמוך ולייצר עבודה בטורקיה ובסין, יעדיפו רכש מקומי".

שר הכלכלה והתעשייה, עמיר פרץ, כתב בחשבון הטוויטר שלו כי "אני מברך את המצטרפים החדשים למחנה הסוציאליסטי.  אכן הכלכלה נעה מלמטה, כמו שעליית שכר המינימום שנלחמנו עליה הביאה לצמיחה המשמעותית ביותר. עכשיו לפני הכל צריך להרים את אלה שנמצאים למטה בשגרה, ואלו שהצטרפו אליהם בגלל המשבר. קודם כל דמי אבטלה לעצמאיים, עובדים סוציאליים, נכים וקשישים, אחים ואחיות. את מה שישאר נחלק בצורה אוניברסלית".

הממשלה דנה בשתי החלטות. ההחלטה הראשונה, שאותה מקדם ראש המועצה הלאומית לכלכלה, אבי שמחון, היא לתת מענק לכל אזרח בישראל, ללא קשר למצבו וללא קשר לשאלה אם הוא עובד או מובטל. המענק יהיה בגובה של מאות שקלים לכל פרט, ושל אלפי שקלים במצטבר למשפחה. סך הסכום הוא של 6 מיליארד שקל. לפי ההערכות, אם יאושר המענק, יקבל כל אזרח 750 שקל; משפחה עם ילד אחד תקבל 2,000 שקל; משפחה עם שני ילדים תקבל 2,500 שקל; ומשפחה עם שלושה ילדים תקבל 3,000 שקל.

ההחלטה השנייה שמקדמת הממשלה היא חלוקה של תלושי מזון, בסכום של 700 מיליון שקל, למשפחות המקבלות הנחה בארנונה. 

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker