ממטרת הכסף של כ"ץ: הכריז על מענק נוסף של 2 מיליארד שקל לעסקים

שר האוצר, ישראל כ"ץ, הודיע כי הוא מקדם תוכנית מענקים נוספת בסך 2 מיליארד שקל לעסקים שלא הצליחו לחזור לפעילות למרות הסרת מרבית ההגבלות על פעילות המשק, ונשארו סגורים לחלוטין או למחצה – ובהם מוסדות תרבות ופנאי, חברות תיירות ואולמות אירועים

אבי וקסמן
אבי וקסמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מחאת עצמאים, ירושלים
מחאת עצמאיםצילום: אוהד צויגנברג

שר האוצר ישראל כ"ץ וראש הממשלה בנימין נתניהו, הודיעו הערב (ב') כי הם מקדמים תוכנית מענקים חדשה בסך 2 מיליארד שקל לעסקים שנפגעו ממשבר הקורונה. המענק החדש מיועד לעסקים שלא הצליחו לחזור לפעילות עם הסרת מרבית ההגבלות על פעילות המשק, ונשארו סגורים לחלוטין או למחצה במאי וביוני - כגון מוסדות תרבות ופנאי, חברות תיירות ואולמות אירועים.

ההודעות שפירסמו נתניהו וכ"ץ על המענק החדש אינן מגלות הרבה על אופן חישובו - וניכר כי נוסחו בחופזה. בהודעות נכתב כי המענק יוגבל בתקרה של 400 אלף שקל לעסק; עסקים שהכנסותיהם השנתיות (לפני משבר הקורונה) היו עד 20 מיליון שקל, יהיו זכאים למענק אם הכנסותיהם במאי ויוני ירדו ה-60% לפחות, וכי עסקים כאלה יהיו זכאים למענק בסכום של עד 10%-15% מהמחזור שלהם; עסקים גדולים יותר, שהכנסותיהם השנתיות 100-20 מיליון שקל, יהיו זכאים למענק רק אם הכנסותיהם במאי ויוני צללו ב-80% לפחות. עוד הוכרז כי עצמאים שהכנסותיהם השנתיות עד 300 אלף שקל יקבלו מענק נוסף, "כפול בהיקפה ביחס לפעימה הקודמת", וכי המקדמות שיושלמו בגין המענקים יוגדלו מ-20% ל-40%. כ"ץ החליט כי עסקים שלא פיטרו עובדים או הוציאו עובדים לחל"ת יהיו זכאים למענק גדול יותר - כפי שהיה גם במענק ההשתתפות בהוצאות קבועות.

שר האוצר, ישראל כ"ץצילום: אוהד צויגנברג

בלשכת כ"ץ אומרים כי המענק ימומן באמצעות הסטה פנימית של כספים בתוך התוכנית הכלכלית להתמודדות עם משבר הקורונה, המסתכמת בכ-100 מיליארד שקל. בתוכנית זו שוריינו 16 מיליארד שקל למענקים וסיוע לעסקים ועצמאים. עדכון הסכום מחייב אישור של ועדת הכספים רק אם הוא עולה על 15% - ולכן הגדלתו ב-2 מיליארד שקל לא תחייב אישור מהוועדה, אם כי עשוי להידרש אישורה להקטנת הסכומים המוקצים לסעיפים אחרים בתוכנית.

שובה של הנוסחה המסובכת

המענק יינתן לפי אותם העקרונות של מענק ההשתתפות בהוצאות קבועות – המענק בסכום של עד 400 אלף שקל לעסק, שעליו החליטה הממשלה באפריל. בעוד תנאי סף לקבלת המענק ההוא היה ירידת הכנסות של 25% לפחות במארס ואפריל 2020, הרף במענק החדש יהיה ירידת הכנסות של 60% לפחות במאי ויוני 2020 בהשוואה להכנסות  בחודשים אלה ב-2019.

אופן החישוב של המענק יהיה תלוי בגודל העסק. עסקים (עצמאים או חברות) שהמחזור השנתי שלהם הוא 300-18 אלף שקל, ושהכנסותיהם במאי ויוני צללו ב-60% או יותר, יקבלו סכום קבוע, ללא צורך בחישובים מורכבים. שר האוצר הכריז כי סכום המענק לעסקים כאלה יהיה כפול מזה שנקבע בפעימה הקודמת. בפעימה ההיא ניתנו 700 שקל למי שהמחזור החודשי שלו 1,500-8,333 שקל; 1,875 שקל למי שהמחזור החודשי שלו 8,333-16,667 שקל; ו-3,025 שקל למי שהמחזור החודשי שלו 16,667-25,000 שקל. לפי ההצהרה של שר האוצר, אפשר יהיה לצפות כעת למענקים בסך 1,400 שקל, 3,750 שקל ו-6,050 שקל, בהתאמה.

עסקים שהמחזור השנתי שלהם נע בין 300 אלף שקל ל-20 מיליון שקל, ושהכנסותיהם במאי ויוני צללו ב-60% או יותר, יקבלו מענק שיחושב ברוח הנוסחה שאומצה במענק ההשתתפות בהוצאות קבועות. סכום המענק יהיה דומה לסכום המענק בהשתתפות קבועות – ויוגבל בתקרה של 400 אלף שקל. הנוסחה לחישוב המענק מביאה בחשבון משתנים כגון התשומות של העסק ב-2019, למעט תשומות ציוד. כמו כן, לפי הנוסחה, עסקים אמורים להיות זכאים למענק גדול יותר ככל שמיעטו לפטר עובדים או להוציא עובדים לחל"ת בעקבות משבר הקורונה.

עסקים שהמחזור השנתי שלהם הוא 20-100 מיליון שקל יידרשו להציג ירידה חדה יותר בהכנסותיהם – 80% או יותר – כדי להיות זכאים למענק. נוסחת החישוב תהיה דומה לזאת של העסקים שהמחזור שלהם בין 300 אלף שקל ל-20 מיליון שקל. גם במקרה זה יוגבל המענק בתקרה של 400 אלף שקל.

התקציב המיועד למענק החדש הוא 2 מיליארד שקל – לעומת 5.2 מיליארד שקל שהוקצו למענק ההשתתפות בהוצאות קבועות. הסכום הנמוך יותר נובע מההערכה שמרבית העסקים שהיו זכאים למענק ההשתתפות בהוצאות קבועות, לא יהיו זכאים למענק החדש – היות שהירידה בהכנסותיהם במאי ויוני אינה חדה מספיק.

במשרד האוצר שוקלים אם להתחשב בטענות שהועלו נגד הקריטריונים למענק ההשתתפות בהוצאות קבועות – למשל של עסקים חדשים, או של עסקים שהכנסותיהם ב-2019 היו נמוכות באופן חריג. כדי להאיץ את העברת המענקים לעסקים, הוחלט כי המקדמות שישולמו למי שהגיש בקשה המצויה בהליכי בדיקה יהיו בשיעור 40% מהמענק שביקש, במקום 20% כפי שנהוג במענק ההשתתפות בהוצאות קבועות.

כ"ץ: "התוכנית תצא לפועל בימים הקרובים"

שר האוצר מתכוון להגיש את המענק החדש יובא לאישור הממשלה בצורה של החלטה מינהלית, בלי לעבור הליך של חקיקה בכנסת – כפי שנעשה גם במענק ההשתתפות בהוצאות קבועות.

על פי ההודעה של כ"ץ ונתניהו, התוכנית לתשלום המענק "תצא לפועל בימים הקרובים". הזכאות למענק אינה קשורה לזכאות למענק לעידוד תעסוקה שחוקקה הכנסת, וגם לא למענק ההשתתפות בהוצאות קבועות, שגם הוא מוגבל בתקרה של 400 אלף שקל לעסק.

על פי הודעת כ"ץ, "מטרת התוכנית היא לאפשר הזרמה מיידית של סכומי כסף משמעותיים לעצמאים ולמגזר העסקי, ללא עיכובים וחסמים מיותרים, ובכך לסייע להם לעבור את תקופת המשבר. אנו מוודאים כי השכירים, העצמאים והמגזר העסקי יקבלו את הסיוע המתבקש".

נשיא התאחדות התעשיינים, ד"ר רון תומר, מסר בשם נשיאות המעסיקים והעסקים: "טוב שממשלת ישראל אימצה את עיקרון הפיצוי על ירידה במחזורים והצורך לתגמל עסקים שנלחמו על השארת עובדיהם על אף הפגיעה. עם זאת, יש להקל משמעותית את תנאי הזכאות כך שיכללו כל עסק בישראל, מכל ענף ובכל גודל, שנפגע ביותר מ-25% - במטרה להבטיח את המשך הפעילות העסקית ואת יכולת קליטת העובדים. החלטת שר האוצר מיישמת עקרונות נכונים. לאור נתוני האבטלה העדכניים והפגיעה המתמשכת בכלל ענפי המשק, יש להרחיב את העקרונות האלה לכל העסקים שנפגעו".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker