"סגרתם? שילמתם! שר האוצר מתעלם מקיומם של 200 אלף איש בתעשייה"

עובדי תעשיית האירועים והתרבות מוחים מול משרד ראש הממשלה על מתווה פתיחת הסגר שהציעה הממשלה, שהותיר רבים מהם מחוסרי עבודה וללא שום פיצוי או סיוע ■ במהלך המחאה יותר מ-100 מפגינים חסמו את הגישה לבניין משרד האוצר

סיון קלינגבייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
המפגינים חוסמים את הכניסה למשרד האוצר, היום
המפגינים חוסמים את הכניסה למשרד האוצר, היום

עובדי תעשיית האירועים והתרבות מוחים מול משרד ראש הממשלה. "סגרתם?שילמתם! לא ייתכן שתעשייה שלמה נשארת מושבתת ארבעה חודשים כשהעתיד עדיין לא ברור ושר האוצר מתעלם מקיומם של 200 אלף איש!". במהלך המחאה יותר מ-100 מפגינים חסמו את הגישה לבניין משרד האוצר.

עובדי תעשיית האירועים והתרבות מוחים על כך שמתווה הפתיחה שהציע ראש הממשלה משאיר חלקים נרחבים בתעשייה סגורים ועמם מאות אלפי אנשים שנותרים ללא עבודה. לטענתם, עד כה לא פנה אף גורם ממשלתי למטה המאבק עם תשובות ברורות בנוגע לעתיד התעשייה. מטה המאבק דורש חזרה מיידית לעבודה וסיוע ופיצוי לכל מרכיבי התעשייה, בהם עצמאים, פרילנסרים, עסקים קטנים ועסקים בינוניים עבור מאי-יוני.

מחאת עובדי תעשיית האירועים והתרבות

מאיר חיון, תאורן, אמר כי "היום אני מוצא את עצמי מובטל, בגללכם, בגלל מה שאתם אמרתם, בגלל מה שאתם הבטחתם כשהמדינה עודדה אותי ללכת להיות עצמאי, ולא קיבלתי מכם שום תמיכה, לא ראיתי שקל שיעזור לי לעבור את המשבר הזה. אני כבר ארבעה חודשים שורף את כל החסכונות שלי, יש לי חברים בתחום שאומרים שאין להם אוכל להביא הביתה לילדים!".

ערן פישר, מנכ"ל ובעלים קבוצת ראש חוצות, פנה לישראל כ"ץ ואמר "שר האוצר, תקשיב לי, אני יושב בבית כבר שלושה חודשים לא כי אני לא טוב בעבודתי אלא כי אתם לא טובים בעבודתכם! אנחנו מרוויחים את לחמנו בדם ויזע אבל אתם דנתם אותנו לשבת בבית, אז לפחות תנו לנו לעשות את זה בכבוד".  

גם לינדה אביטן, בעלת חברת הגברה ותאורה התייחסה לכ"ץ ואמרה: "שר האוצר, אתה לא נותן לנו את מה שאפילו ראש הממשלה אמר לך לתת לנו -חמצן! ואנחנו נמשיך להילחם על מה שמגיע לנו כל יום! אתה לא תזרוק אנשים עם מצוקה אמיתית לרחוב, השטח בוער וימשיך לבעור!".

מחאת עובדי תעשיית האירועים והתרבות

בתחילת יוני הודיע שר האוצר על הארכת הזכאות לדמי אבטלה לשכירים ב-35 ימים נוספים. הארכת דמי האבטלה נועדה לתת מענה לצעירים שהחלו לקבל דמי אבטלה בהתאם לתנאי הזכאות. צעירים רבים שהחלו לקבל דמי אבטלה בתחילת אפריל לאור משבר הקורונה, היו צפויים לסיים את זכאותם ביוני. צעירים עד גיל 25 זכאים לדמי אבטלה לתקופה של עד 50 יום, וצעירים בגילים 28-25 זכאים לדמי אבטלה לתקופה מקסימלית של 67 יום.

לפי הערכות הביטוח הלאומי, מספר המובטלים בקבוצת גיל זו שזכאותם לדמי אבטלה צפויה היתה להסתיים ביוני היא 300 אלף. לפי הערכת מרכז מאקרו, בראשותו של ד"ר רובי נתנזון, היועץ כלכלי של להב, תשלומי דמי האבטלה הממוצעים צפויים להסתכם ב-4,200 שקל בחודש – כלומר עלות הארכת הזכאות לדמי אבטלה מגיעה לכ-1.26 מיליארד שקל.

בלהב מוחים על כך שבעוד לשכירים נמצא פתרון, אין מענה לעצמאים שלא פתחו את עסקיהם, בין אם לאור ההגבלות הקיימות ובין אם לאור קשיים כלכליים אליהם נקלעו כתוצאה ממשבר הקורונה. בלהב מעריכים שכ-100 אלף עצמאים בענפי האמנות הבידור והפנאי, התיירות, האירוח והאוכל, כמו גם במסחר ובבינוי, לא חזרו לפעילות בשלב זה. חלקם אף מעסיקים שכירים ולא יכולים להחזירם לעבודה בשלב הנוכחי.

המשבר משאיר

בלהב דורשים כי המדינה תעניק מענקים לעצמאים אלה ולעצמאים שנפגעו באופן קשה גם אם פתחו את עסקיהם בהתאם להנחיות, בגלל הירידה בביקושים. נתנזון טוען כי "כדי להשוות את מצבם של קבוצת העצמאים לזו של השכירים, שתקופת הזכאות שלהם לדמי אבטלה הוארכה, נדרש לספק מענקים לאותה קבוצה בעלות תקציבית של לא פחות מ-420 מיליון שקל".  

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker