הצילו, ההלוואה התכווצה: מדוע השתנו התנאים להלוואות לעסקים?

אתמול שונו התנאים של ההלוואות בערבות המדינה, והסכום המרבי שעסק יכול לקבל הוא 8% מהמחזור ולא עד חצי מיליון שקל ■ בעל עסק קטן: "אחרי שהוגשו אלפי בקשות, המדינה החליטה בהיחבא לשנות את התנאים; אם הייתי יודע מראש - לא הייתי משלם 8,000 שקל על הטיפול בבקשה"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שוק הפשפשים יפו קורונה
ימי הקורונה, שוק הפשפשים ביפו סגורצילום: מוטי מילרוד

בעוד בנק ישראל מציע מימון לבנקים לטובת הלוואות לעסקים קטנים, מי שניסו לקבל הלוואה דרך קרן ההלוואות בערבות מדינה, גילו כי התנאים השתנו. בעלי עסקים שניסו לקבל הלוואה מהמדינה כדי להתמודד עם נזקי משבר מגיפת הקורונה, טוענים כי התנאים השתנו בן לילה וללא הודעה מוקדמת.

"המדינה יצאה לפני שלושה שבועות בהתחייבות שתאפשר מתן הלוואות לעסקים שנפגעו ישירות ממשבר הקורונה", אומר אורי, מנהל עסק סיטוני של מזון לענף המסעדות. "אחרי שהוגשו אלפי בקשות, הוחלט היום בהיחבא, ובלי להוציא הודעה - לתת רק 8% מהמחזור".

מתברר שמאז אתמול החליטו במשרד האוצר לשנות את הסכום המקסימלי של ההלוואה, שעד כה היה 500 אלף שקל או 8% מהמחזור - לפי הגבוה מבין השניים. גורמים שמכירים את הנושא מציינים כי אחרי שראו את אלפי הבקשות שהגיעו, ובהם גם עסקים עם מחזור קטן של כמה מאות אלפי שקלים, שביקשו הלוואה של חצי מיליון שקל, החליטו להגביל את הסכום המקסימלי ל-8% מהמחזור. הסיבות לשינוי לא ברורות. שכן, לבנקים יש שיקול דעת מלא לגבי סכום ההלוואה שיינתן לעסק. כך, גם אם העסק הגיש בקשה להלוואה בסכום גבוה יותר, הבנק יכול היה לאשר הלוואה של כל סכום אחר.    

אורי מתרעם על כך שההנחיה החדשה חלה רטרואקטיבית. "כבר שלושה שבועות, אז הגשתי את הבקשה להלוואה של 500 אלף שקל, אני בונה על זה מבחינת תזרים, וכעת לפי ההגבלה החדשה, עם מחזור שנתי של 2 מיליון שקל, אני יכול לקבל עד כ-150 אלף שקל. מילא היו אומרים את זה מההתחלה, אבל לשנות את זה בדיעבד - ועוד אחרי שהמדינה יוצאת בהצהרות של סיוע לעסקים הקטנים".

אורי הוא סיטונאי ולדבריו יש עסקים גדולים שחייבים לו עוד מינואר סכומים של כמה מאות אלפי שקלים. "מאז פברואר אף אחד לא הוציא צ'קים, והעסק שלי הוא רווחי - אבל אין ממי לגבות, כל המסעדות סגורות, כך שהלוואה שביקשתי היתה פותרת לי את הבעיה של החודשיים האלה. הגשתי את הבקשה כבר לפני שלושה שבועות ושילמתי לחברה 8,000 שקל לסיוע בהגשת הבקשה. אם זו היתה הלוואה של 150 אלף שקל, לא הייתי משלם את זה - ואולי הייתי שוקל את ההלוואה".

לדבריו, התחושה היא של כאוס ואנרכיה, שבה ההחלטות משתנות באופן שרירותי. "הרי ממילא בהלוואות בערבות המדינה לא מאשרים הלוואה אם העסק  לא בריא, וגם יש שיקול דעת לבנק כמה לתת מתוך הסכום שמבקשים. לי הבנק אמר עוד אתמול שאם אביא את כל המסמכים, הוא יאשר לי את ההלוואה - ואז היום פתאום שלחו לי הודעה מהבנק שהתנאים השתנו ולא אוכל לקבל את הסכום שביקשתי".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker