העצמאים על תוכנית כחלון-נתניהו: "זה אפילו לא פלסטר אלא בדיחה עצובה"

לשכת ארגוני העצמאים: "התוכנית הייתה צריכה לכלול את עקרון השוויון - דמי אבטלה לעצמאים כמו לשכירים. לא טובות, לא נדבות" ■ יו"ר נשיאות המגזר העסקי אמר כי המדינה היתה צריכה להכניס את ידה עמוק יותר לכיס, ואולם נגיד בנק ישראל בירך: רק כך נאפשר פגיעה מינימלית בציבור

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עסקים סגורים בירושלים
עסקים סגורים בירושליםצילום: אמיל סלמן

"התוכנית הזאת אפילו לא פלסטר, אלא בדיחה עצובה", כך הגיב עו"ד רועי כהן, נשיא לה"ב, לשכת ארגוני העצמאים והעסקים בישראל, כשתקף את התוכנית הכלכלית שהציגו ראש הממשלה ושר האוצר. התוכנית, ב-80 מיליארד שקל, צפויה להזניק את הגירעון לכ-10% ואת יחס החוב תוצר לכ-75%. השר משה כחלון הסביר כי התוכנית כוללת רשת ביטחון סוציאלית לעצמאים, לשכירים ולגיל השלישי בסדר גודל של כ-20 מיליארד שקל. כמו כן פירט סעיף של סיוע לעסקים קטנים, בינוניים וגדולים.

כהן תקף את התוכנית: "התוכנית הכלכלית פורסמה הערב באיחור של שבוע, ולאחר שנאלצנו לצאת לרחוב ולסכן את בריאותם של אלפי עצמאים ועצמאיות המרגישים מופקרים לגורלם. התכנית לייצוב המשק מעידה שמדינת ישראל לא הייתה ערוכה כלל למצב שבו המשק נכנס לסגר כמעט מוחלט וסגירה של כל העסקים ועצירת הפעילות של המשק".

נשיא להב, רועי כהן
נשיא לה"ב, רועי כהןצילום: תומר אפלבאום

הוא הסביר כי "בתוכנית הזאת אין שום בשורה לעצמאים ולעסקים הקטנים. שוב הם מוצאים את עצמם בסוף שרשרת המזון ובלי מענה אמיתי לצרכים האמיתיים שלהם .מדינת ישראל מתחלקת לשני עמים-  שכירים עם פתרונות ובטחון כלכלי ועצמאים שמופקרים לגורלם.  

"התוכנית הייתה צריכה לכלול את עקרון השוויון - דמי אבטלה לעצמאים כמו לשכירים. לא טובות, לא נדבות. אנחנו לא אזרחים סוג ב'. דבר שני, התכנית הייתה צריכה לכלול מתן פיצוי לעסקים שהמחזור שלהם נפגע ביותר מ25%, בדיוק כמו אחרי מלחמת לבנון השנייה ולא הסדר עמום ובלתי מסודר שרב הנסתר מהגלוי בו , חובה ליישם הקפאת כל התשלומים במשק למשך 3 חודשים כולל הלוואות בנקאיות והחלת מדיניות של קיזוז הפסדים לאחור -  כשהמטרה להעניק יכולת השרדות לעסקים ליום שאחרי.

לדבריו, לפי התוכנית "מרבית העצמאים יקבלו 3,000 שקל לפני ניכוי הוצאות ומהם יישאר להם 1,000-2,000 שקל למחיה. המדינה סגרה לעצמאים את העסק, אך היא גם סגרה בפניהם את התקווה ליום שאחרי. אנו קוראים לוועדת הכספים להכין תוכנית חליפית המבוססת על הפתרונות שיציג המגזר העסקי בפניה, מתוך אחריות לכלל המשק ורצון לקלוט ביום שאחרי את כל מפוטרי החל"ת. בכוונתנו להציג תוכנית אלטרנטיבית ולהביא אותה לריבון, כנסת ישראל, שבניגוד לממשלה תהיה מחויבת לקחת אחריות על כלל אזרחי ישראל ולא להפקיר את העצמאים ובעלי העסקים הקטנים לגורלם".

דובי אמיתי
דובי אמיתי, יו"ר נשיאות המגזר העסקיצילום: התאחדות האיכרים והחקלאים

לדבריו הצטרף יו"ר נשיאות המגזר העסקי, דובי אמיתי, וטען כי התוכנית עדיין לא ממצה. "הממשלה צריכה להכניס יותר את היד לכיס ולהפעיל את מנגנון מס רכוש במסלול פיצוי לעסקים. עסק שקורס, לא יתאושש. ללא מכונת הנשמה למשק, ייפגע החוסן שלנו כמדינה - חייבים לעבור מדיבורים למעשים כפי שעשו בהרבה מדינות לפנינו. המגזר העסקי חייב לקבל ודאות כאן ועכשיו, על מנת לדאוג להישרדות ובשלב הבא - לצמיחה ולהאצה שתחזיר את המשק לשגרה".

עו"ד אוריאל לין נשיא איגוד לשכות המסחר מסר בתגובה: "התכנית מורכבת מאד עם סכומי כסף מרשימים אך היא לא מפרטת על פי איזה קריטריונים יחולקו כספים אלה. השאלה המרכזית בה צריך להתמקד היא כיצד שומרים על המגזר העסקי, ללא כל הבחנה בסדרי הגודל".

לדברי לין, התכנית מציעה תמיכה חשובה  לשכירים, עצמאים וציבור הגיל השלישי, אך מבחינת המגזר העסקי בכלל היא מאכזבת. "התכנית מחמיצה את העיקר וזה פתרון אמת לבעיות התזרימיות וההפסדים של עסקים פעילים, והעדר נוסחת פיצוי הולמת, על פי מודל פיצוי מוגדר שנוסה בעבר בהצלחה, המבוסס על השוואת הירידה במחזור ובהכנסות העסק".

שוק מחנה יהודה בירושלים, בשבוע שעבר. לפי הערכות, 175 אלף עצמאים יהיו זכאים למענק של 4,300 שקל בממוצע
שוק מחנה יהודה בירושליםצילום: אוהד צויגנברג

"התוכנית תאפשר פגיעה מינימלית בציבור"

ואולם נגיד בנק ישראל, פרופ׳ אמיר ירון, הסביר כי "חבילת הצעדים הפיסקליים שפורסמה הערב וגובשה תוך שיתוף פעולה מלא של צוותי משרד האוצר, המועצה הלאומית לכלכלה ובנק ישראל, נועדה לאפשר למשק לצלוח את תקופת המשבר תוך פגיעה כלכלית מינימלית ככל שניתן בציבור השכירים והעצמאים ויצירת תנאים להתאוששות המגזר העסקי כאשר המגבלות הבריאותיות יאפשרו זאת".

פרופ' אמיר ירון, נגיד בנק ישראלצילום: דוברות בנק ישראל

לדברי ירון, התוכנית חשובה מכמה היבטים: היא נותנת מענה לסוגיות הכלכליות השונות שעל הפרק - תמיכה בצרכים הנוכחיים של משקי הבית, סיוע לשרידות המגזר העסקי כדי לצמצם את הנזקים תחת המגבלות, ויצירת התנאים להזנקת הפעילות במשק "ליום שאחרי". לדבריו, "התמיכה בשרידות העסקים בעת הנוכחית חשובה שכן מידת ההתאוששות ויכולת העסקים לקלוט חזרה את מרבית העובדים בתקופה שאחרי ההגבלות על הפעילות המשקית, תיקבע רבות ממידת השמירה על הרציפות הכלכלית הנוכחית". הוא הדגיש כי "התוכנית מפחיתה את האי ודאות לתקופת הזמן הקרובה. גודל התכנית עד כה מותיר גם מרחב פעולה תקציבי עתידי במידה וזה יידרש, שכן אנו עדיין מצויים בעיצומן של ההתפתחויות הבריאותיות והכלכליות".

ירון אמר כי הגדלת הגירעון היא כורח - מהלך שעושות ממשלות בכל העולם ובהיקפים עצומים - "וזו העת לעשות זאת גם כאן. כנגיד בנק ישראל, כמי שקרא לריסון תקציבי בתקופה שלפני המשבר, אני תומך באופן מלא בצעדים הללו. לשמחתי, המצב המאקרו-כלכלי הטוב יחסית בו נכנסנו אל המשבר עומד לזכות המשק ומאפשר זאת".

הוא הדגיש כי חייבים למקד את הסיוע הכלכלי באלו שנפגעו ישירות מהמשבר. "עלינו לסייע למי שפוטר או יצא לחל"ת והכנסתו נפגעה כתוצאה מכך ובמי שהעסק שלו נסגר כתוצאה מהמגבלות והשלכותיהן. המיקוד הזה יאפשר למקסם את התועלת מהקצאת המשאבים. אני סמוך ובטוח שמשרד האוצר הפעיל את הכלים החיוניים לעשות זאת".

הנגיד ציין כי בנק ישראל נקט צעדים משמעותיים בתחומי המדיניות, כשהזרים מיליארדים רבים של נזילות לשווקים כדי להוריד את הריביות לעסקים ולמשקי הבית, ופעל בשוק המט"ח כדי למתן את התנודתיות העזה בשער החליפין.  "נקטנו בצעדים רבים מול מערכת הבנקאות כדי לאפשר לה להמשיך ולהציע אשראי, ולפרוס הלוואות לעסקים ומשקי הבית שזקוקים לכך".

השילוב של התוכנית שהציגו נתניהו וכחלון, ומדיניות של בנק ישראל עד כה, לדבריו, תגביר את יכולתם של משקי הבית והעסקים לעבור בהצלחה את תקופת המשבר ולהחזיר את המשק לפעילות.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker