סקר חדש מעלה: רק 14% מהארגונים בישראל מבצעים תהליכי שינוי אסטרטגיים בלי לעגל פינות

טלי חרותי-סובר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
טלי חרותי-סובר

>> 72% מהארגונים הגדולים בישראל עברו שינוי משמעותי בשנתיים האחרונות - כך עולה מסקר שערכה לאחרונה חברת רותם TRI מחקרים אסטרטגיים מקבוצת TACK. הסקר נערך בקרב 145 מנהלים בכירים בחברות המובילות במשק, בהן קוקה קולה, פריגת, אמדוקס, נייס, צ'ק פוינט ושירותי בריאות כללית.

במהלך הסקר נשאלו המנהלים על עמידה בשלושת השלבים של ניהול שינוי בארגון: הבנת הצורך, תכנון השינוי ויישומו. התשובות נותחו על פי מודל אבחון שפותח על ידי ד"ר איתן אור, מנכ"ל חברת TACK, וד"ר איתי שטרן מבית הספר למינהל עסקים קלוג של אוניברסיטת נורתווסטרן בשיקגו.

מהנתונים עלה כי כ-64% מהמנהלים מבינים את הצורך בשינוי הנובע מהשוק שבתוכו הם פועלים ואת היעדים שמבקש הארגון להשיג בשינוי. 70% מהמנהלים גם העידו על עצמם כי פעלו כראוי בשלב יישום השינוי. לעומת זאת, עלה כי כמעט 40% מהמנהלים כשלו בשלב התכנון, קרי: פנו לשלב היישום מבלי לתכנן את ההליך ואת המשאבים הנדרשים לביצועו, עד כדי חוסר יעילות ויצירת נזק לארגון.

עוד עלה מהסקר כי רק 14% מהארגונים עושים את התהליך כולו, על שלושת שלביו, ועל כן נחשבים ל"אלופי שינוי", בהם מירס, בזק בינלאומי ובנק הפועלים - ורוב הארגונים לוקים באחד משלבי התהליך. יותר מ-35% לוקים בשלב הבנת הצורך בשינוי: הם מניחים שהם מבינים היטב את השוק, אך לא משקיעים בהסבאת הצורך בשינוי ובגיבוש ההסכמה הנדרשת לביצועו בארגון. 39% מהארגונים לוקים בשלב התכנון. 30% מהארגונים נתקעים דווקא בשלב היישום - נטייה המאפיינת ארגונים גדולים, כמו השירות הציבורי, שבהם הפוליטיקה הפנימית והבירוקרטיה יוצרות עיכובים.

ד"ר אריה רותם, מייסד רותם TRI: "הנתון העיקרי שעולה מהסקר - שרק 14% מהארגונים עמדו במשימת השינוי על הצד הטוב ביותר - הוא נתון קשה, אך הוא מציג שיפור מסוים. ב-2006 רק 10% מכלל השינויים שבוצעו בארגונים בישראל יושמו במלואם. תוצאות הסקר העכשווי מצביעות על נטיית המנהלים בישראל לדלג על שלב התכנון ובכך לפגוע בצורה מהותית בהצלחת הארגון. נראה שהנטייה ל'יהיה בסדר' חילחלה גם לעסקים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker