עלות הצעת החוק לעידוד עסקים קטנים ובינוניים - 2.5 מיליארד שקל - עסקים קטנים - TheMarker
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

עלות הצעת החוק לעידוד עסקים קטנים ובינוניים - 2.5 מיליארד שקל

ההצעה כוללת פטור ממס לכספים שיפרישו עצמאים כחיסכון למקרה של קריסת העסק, ותשלום מע"מ לאחר קבלת התשלום בגין העסקה; משרד האוצר מתנגד

תגובות

>> שר התמ"ת שלום שמחון צפוי להגיש היום לאישר הממשלה הצעת החלטה לרפורמה חלקית בהתייחסות לעסקים קטנים ובינוניים, חרף התנגדות משרד האוצר. העלות התקציבית של ההצעה מסתכמת בכ-2.5 מיליארד שקל. התנגדות משרד האוצר נובעת מהעדר מקורות למימון הרפורמה, ומסירובו להעביר חלק מסמכויות אגף התקציבים בנוגע לעסקים הקטנים למשרד התמ"ת, שבתחום אחריותו נמצאת הרשות לעסקים קטנים ובינוניים.

ההצעה קובעת כי על בסיס מדיניות הממשלה יש לפעול לעידוד עסקים קטנים ובינוניים באמצעות הגדלת היצע האשראי וזמינותו, הקטנת העומס הביורוקרטי, מימוש פוטנציאל החדשנות, הפריון והיצוא והגדלת ההשתתפות ברכש ממשלתי. פרטי ההצעה מתמקדים בשני עניינים שארגון העצמאים מנסה לקדם זה שנים ללא היענות ממשלתית: שינוי המועד של תשלום המע"מ מיום חתימת העסקה ליום קבלת התשלום בגינה, ופטור ממס להפרשה לטובת קרן שתשמש אותם למתן דמי אבטלה במקרה של כישלון עסקי וסגירת העסק.

בדברי ההסבר להצעה נכתב כי מגזר העסקים הקטנים והבינוניים כולל 464 אלף עסקים, שהם 99% מכלל העסקים בישראל ומעסיקים 55% מהעובדים במשק. עסקים רבים (51% מכלל העסקים במשק) מעסיקים עובד אחד בלבד - היזם שנחשב לעצמאי. במדינות המפותחות מכירים בחשיבות עסקים קטנים ובינוניים לצמיחת המשק ולהנעת הכלכלה. בישראל הצהירו ראשי ממשלות על מחויבות לקידום עסקים קטנים ובינוניים, אולם למעט הקמת הרשות כיחידה חזקה יחסית במשרד התמ"ת לא השיגו העצמאים שיפור מהותי במצבם.

מע"מ על בסיס מזומן

הצעת ההחלטה קובעת כי שר האוצר יוסמך לתקן את חוק מע"מ, כך שכל עוסק שמחזור מכירותיו עד 20 מיליון שקל בשנה יוכל לבחור לשלם את המס עם קבלת התמורה (הכסף), כלומר מע"מ על בסיס מזומן. כיום משלם העצמאי מע"מ במועד החתימה על העסקה. עסקים בענפי המסחר והשירותים נחתמים עם אשראי ספקים, שמשכו הוא 60 יום בממוצע. בעקבות המשבר הכלכלי הוחרגו ב-2008 חלק מנותני השירותים מהחוק, ונקבע כי יוכלו לשלם מע"מ במועד קבלת התמורה.

העלות התקציבית של דחיית התשלום מוערכת ב-2 מיליארד שקל על פי החישוב הבא: סך הפדיון החייב במע"מ במשק הוא 983 מיליארד שקל. הפדיון השנתי נטו במשק (לאחר ניכוי תשומות) מסתכם ב-332 מיליארד שקל. פדיון עסקים קטנים ובינוניים שמחזורם עד 20 מיליון שקל בשנה הוא 49.3% מסכום זה, ומגיע ל-168.5 מיליארד שקל. סכום המע"מ השנתי בגין פדיון זה הוא 26.9 מיליארד שקל. סכום המע"מ השנתי המשולם על בסיס מזומן כיום הוא 16 מיליארד שקל. סכום המע"מ השנתי מעסקים שייהנו מהשינוי המוצע הוא 10.9 מיליארד שקל. סכום המע"מ הנדחה בכ-75 יום בממוצע הוא 2 מיליארד שקל באופן חד-פעמי.

שמחון ציין בדברי ההסבר כי המהלך ישפר את תזרים המזומנים של העסקים הקטנים והבינוניים, שנתקלים בחסמים בתחום המימון והאשראי. בנוסף, השינוי ימנע מהם תשלום מס עודף בגין חובות אבודים במקרה שלא קיבלו את התמורה, ויחסוך את הנטל הביורוקרטי הנלווה בקבלת הזיכוי בשל כך.

עצמאי אינו זכאי לדמי אבטלה, אלא אם היה לפני כן שכיר שחסך למקרה של אבטלה. מצב זה מרתיע יזמים מפתיחת עסק חדש, מחשש להיעדר רשת ביטחון סבירה במקרה של כישלון. במשך שנים מנסים עצמאים לקבל הכרה במס להפרשה שתשמש עבורם כדמי אבטלה במקרה של קריסה עסקית, ללא הצלחה.

דמי אבטלה לעצמאים

הצעת ההחלטה קובעת שפקודת מס הכנסה תשונה, כך שעובד עצמאי אשר יפקיד בקרן חיסכון לטובת דמי אבטלה לעצמאים ייהנה מתנאים זהים לקרן השתלמות לעצמאים בהתאם לפקודת מס הכנסה - כך שההוצאה תוכר ולא ישולם עליה מס. משיכת כספים מהקרן תתאפשר במקרה של סגירת העסק תוך דיווח לרשויות מס הכנסה והמוסד לביטוח לאומי. משיכת דמי האבטלה לא תעלה על שישה חודשים, והיקפה יוגבל על פי תקרה הקבועה בפקודת מס הכנסה. בגיל פרישה יוכלו העובד או יורשו למשוך את היתרה בקרן.

הרפורמה כרוכה באובדן תקבולי מס המוערכים ב-214 מיליון שקל. הערכת העלות מבוססת על ההנחה שרק 25% מ-247 אלף העצמאים בישראל ירצו לממש את ההטבה.

בנוסף מבקשת ההצעה להסמיך את הרשות לעסקים קטנים ובינוניים לרכז את הטיפול הממשלתי בעניינם. שר האוצר יובל שטייניץ נימק את התנגדותו להצעה בכך שהיא מבקשת לקבוע שינויים בתחום שבאחריות משרד האוצר. השינויים מרחיקי לכת, ולטענת משרד האוצר לא קדמה להם עבודת מטה מסודרת, ולכן הם עומדים בסתירה למדיניות הפיסקלית, לתקציב המדינה ולמערכת המס.

לטענת משרד האוצר, בהעדר מקורות מימון יביא השינוי לפריצת המסגרת הפיסקלית ולחריגה חמורה ממדיניות הממשלה, וכן יסרבל את עבודת רשות המסים. בנוסף, הרפורמה בהטבות מס לחיסכון פנסיוני היא חלק מעבודה רחבה יותר שמבצע משרד האוצר בעניין מודל הטבות המס לחיסכון הפנסיוני.

נשיא לשכת ארגוני העצמאים והעסקים בישראל (להב), עו"ד יהודה טלמון פנה הבוקר, במכתב לשרים, לקראת ההצבעה, בו הוא קורא להם לתמוך בהצעה: "אני מוצא לנכון לפנות אליך באופן אישי ולבקש ממך לתמוך בהחלטה וזאת לאור התנגדותו של שר האוצר. עד כה המדיניות כלפי מגזר זה התבטאה בעיקר במלל ופחות במעש. המדובר בהחלטה פורצת דרך שיש בה מסר חברתי וכלכלי ראשון במעלה", כתב טלמון. "העובדה שתג המחיר שהאוצר מדביק להחלטה – 2 מיליארד שקל רק מוכיח עד כמה המגזר הזה הוזנח ועד כמה חשוב לתקן את העוול רב השנים בהתייחסות כלפיו".תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#