איך לצמוח בצורה חלקה מעסק קטן לעסק בינוני - עסקים קטנים - TheMarker
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

איך לצמוח בצורה חלקה מעסק קטן לעסק בינוני

עסק קטן שהופך לעסק בינוני עובר תקופת התפתחות עסקית שיש בה גם סיכונים. הערכות נכונה שתתמקד במסגרת הארגונית, בצרכים הפיננסיים, בנהלי בקרה ופיקוח ובשיווק, תסייע לצלוח את התקופה בשלום

6תגובות

התקופה בה עסק קטן צומח והופך לעסק בינוני הינה תקופה מכרעת בחיי כל עסק. בפרק זמן זה העסק עומד בפני הזדמנויות לצמיחה והתפתחות עסקית, ומאידך בפני סיכונים שעשויים להביא לקריסה עסקית. הסיכונים נובעים בעיקרם מקפיצת מדרגה בהוצאות הקבועות בעסק, כאשר התרומה מהמכירות אינה מספקת לכיסוי העלויות הקבועות. בעסקים מסוימים, בעיקר בתחום המזון בהם ההכנסות מתקבלות במזומן והעלויות משולמות פרק זמן מאוחר יותר, נוצרת אשליה של רווחיות אך לאחר מספר חודשים המציאות טופחת על הפנים.

הערכות נכונה של בעלים ומנהלים של עסקים קטנים בתקופה זו תסייע בידם לצלוח את התקופה בשלום. ההערכות צריכה להתמקד ארבעה מישורים עיקריים:

1. מסגרת ארגונית
2. צרכים פיננסיים
3. נוהלי בקרה ופיקוח
4. שיווק

מסגרת ארגונית

יש לבצע בחינה מחודשת של המסגרת בה מתבצעת הפעילות העסקית, כאשר על הפרק עומדת הסוגיה האם לפעול במסגרת חברה. במסגרת מכלול השיקולים יש להביא בחשבון את הפרמטרים הבאים:

1. פעילות במסגרת חברה מקטינה באופן מהותי את החשיפה של בעל המניות למפולת עסקית וזאת לאור הגבלת האחריות בעל המניות. "הרמת מסך" בין החברה ובעלי מניותיה מתבצעת בעיקר במקרים של פעילות בחוסר תום לב.

2. עלות פעילות במסגרת חברה גבוהה מעלות פעילות במסגרת של יחיד-עצמאי או אפילו שותפות.

3. לאור השונות המהותית בשיעורי המס בין יחיד לחברה, הרי שבמידה ומתוכננות השקעות מהותיות בעסק, פעילות במסגרת חברה תשחרר משאבים רבים יותר להשקעה כתוצאה מתשלום מיסים בשיעור נמוך יותר.

4. לפעילות במסגרת חברה יתרונות מהיבט הביטוח הלאומי. היבט זה עם היבט השונות בשיעורי המס מחייב מדיניות מושכלת בניהול משיכות בעלים. המשיכות תתבצענה בחלקן באמצעות משכורות ובחלקן באמצעות דיבידנדים. הפסדים שנוצרו בחברה אינם ניתנים לקיזוז מרווחים שיש לבעל המניות בחברה, במישור האישי, אלא אם בעל המניות בחר בדרך פעילות מסוימת ("חברה משפחתית" או "חברת בית") לפי העניין.

5. לפעילות במסגרת חברה יתרונות נוספים כגון אפשרות פעילות עם שותפים ללא קבלת אחריות על חלקם, תדמית מכובדת יותר בעיקר בעת תחרות לקבלת עבודות, השתתפות במכרזים ועוד.

צרכים פיננסים

תזרים מזומנים - טעויות עסקיות רבות ניתנות לתיקון. טעות בניהול תזרים המזומנים בעסק עלולה להיות בלתי הפיכה ולגרום לקריסת העסק. חובה לנהל את תזרים המזומנים ברמה שבועית, חודשית ושנתית. תחזית מזומנים ברמה שנתית תאפשר קבלת תמונה מלאה. בעסקים רבים קיימת חשיבות גם לתזרים שבועי, בעיקר משום שעיקר התשלומים מתבצעים במחצית הראשונה של החודש, כמו שכר עבודה ומיסים, גם כאשר התקבולים מתקבלים לאורך כל החודש.

יש לנהל דיאלוג רצוף עם הבנק ולעדכן אותו במידה וצפוי "גרעון זמני" בתזרים המזומנים. במקרה זה תזכה החברה בדרך כלל לשיתוף פעולה מהבנק, להבדיל ממקרים בהם הבנק יופתע לקבל בקשה בהולה לאשראי עקב פעולות שקרו זמן רב לפני מועד הפניה.

איתור נקודת האיזון בעסק - בתקופת צמיחה קיימת חשיבות מהותית לזיהוי "נקודת האיזון" בעסק. נקודת האיזון הינה הנקודה בה התרומה מההכנסות הינה בסך ההוצאות הקבועות בעסק. יש לשקול הורדת נקודת האיזון על ידי הסטת הוצאות קבועות להוצאות משתנות אף אם ההוצאות המשתנות יקרות יותר מהקבועות, דוגמאות לכך הינן בין היתר: מיקור חוץ לעומת ביצוע עצמי, ליסינג לעומת רכישה וכו'.

נהלי בקרה ופיקוח

יש להטמיע בעסק נוהלי בקרה ופיקוח. העסק אינו "משפחתי" כשהיה ויש להקפיד על החלת הנהלים ויישומם. בין הנהלים החשובים נכלל נוהל הפרדת התפקידים בו מתבצעת הפרדה בין הפונקציה המתעסקת בכספים לעומת הפונקציה העוסקת בניהול ספרי החברה, נוהלי קבלת סחורה, נוהלי קבלת שירותים, נוהלי בדיקת חשבונות ועוד. יש לתעד את הנהלים המבוצעים.

שיווק

1. יש עדכן את רשימת הלקוחות וכן מידע חדש נוסף, לפחות פעם בשנה. כתובת מיילים וטלפונים ניידים משתנים לעיתים תכופות.

2. יש להכניס לתוכנית העבודה מגעים יזומים מקצועיים עם כל אחד מהלקוחות, ואחת לתקופה יש לקבוע פגישת עבודה.

3. יש להוסיף מגעים אישיים – חגים, ימי הולדת וכו'. יש לכך חשיבות מהותית על רקע צמיחת העסק.

4. יש לנסות לתת שירות גם באמצעים מקוונים באתר האינטרנט של העסק, כגון קביעת תורים וביצוע פגישות טלפונית גם אחרי שעות העבודה. יש לעדכן את הלקוחות כי פנייתם התקבלה או אושרה.

5. התרחבות העסק מובילה לשינויי תהליכים פנימיים וחיצוניים כמו גם מול הלקוחות, לכן יש לעדכן את הלקוחות במהלך השינוי. כמו כן יש לבצע עדכון גם מול העובדים והספקים כדי שלא "יפלו בין הכיסאות" על רקע התרחבות העסק.

הכותב הוא רו"ח, שותף בכיר במשרד בייקר טילי – ישראלתגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#