בנקים יקרים, אל תחנקו את העסקים הקטנים

הבנקים הגדולים במדינה החליטו לעצור את האשראי לעסקים קטנים, על רקע ההפסדים ■ אם היו מתנים את הגישה לאשראי בהשתתפות בקורס פיננסי ניהולי-שיווקי - סביר להניח שחלק מהיזמים היו מבינים שהם יהיו בתחרות עזה, וייתכן שלא היו מקימים עסק כושל

מתי אלפר
מתי אלפר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
כספומט בנק הפועלים
כספומט בנק הפועלים (למצולמים אין קשר למאמר)צילום: אליהו הרשקוביץ

במחצית הראשונה של 2018 החליטו בבנק לאומי ובבנק הפועלים להקטין את היקף האשראי לעסקים קטנים. הסיבה לכך היתה שבלאומי נרשמו הפרשות לחובות אבודים בסך 273 מיליון שקל ב-2017, ובמחצית הראשונה של 2018 הסתכמו ההפרשות ב-135 מיליון שקל. בבנק הפועלים ההפרשה לאשראי לעסקים קטנים הסתכמה ב-665 מיליון שקל מתחילת 2017 ועד מחצית 2018. ההפרשות נבעו מאי בדיקה מספקת ומחוסר בררנות במתן אשראי בתחום שבו קיים סיכון גבוה, שכן כ-40% מהעסקים הקטנים נסגרים שנה או שנתיים לאחר פתיחתם.

על רקע ההפסדים, החליטו שני הבנקים לשפר את תהליכי החיתום (בדיקת העסק) והגבייה (באיזו מידה בעל העסק מסוגל להזרים הון עצמי) - ולעצור בינתיים את האשראי לעסקים קטנים. מניתוח של הסוכנות לעסקים קטנים עולה כי עלות ההלוואות שמשלמים עסקים קטנים בישראל גבוהה משמעותית (5%) בישראל לעומת הממוצע ב–OECD. ועדיין, ההפסדים של שני הבנקים גדולים.

מדו"ח של משרד הכלכלה ל-2017 עולה כי מגזר הבנקאות "מהווה את רוב רובו של האשראי לעסקים קטנים ואין כמעט אשראי חוץ-בנקאי שמגיע למגזר". לצורך ההשוואה, "היקף ההלוואות הפתוחות שהקרן להלוואות בערבות המדינה העמידה לעסקים קטנים ובינוניים הסתכם ב-2017 בכ-4.6 מיליארד שקל, שהיוו 2% מסך ההלוואות הבנקאיות לעסקים קטנים ובינוניים במשק".

לפי נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, מספר העסקים במגזר העסקי צומח ב-3% בשנה, ותרומתם לתעסוקה ולתוצר מגיעה ל-3.9% בשיעור שנתי. עסקים קטנים נסגרים בעיקר בשל חוסר ידע פיננסי וניהולי של היזמים. משרד הכלכלה והסוכנות לעסקים קטנים הקימו כמה מסגרות לחינוך פיננסי, אבל היזמים אינם חייבים להתנסות בהם כתנאי לקבלת אשראי.

אם משרד הכלכלה, בשיתוף הבנקים, היה מתנה את הגישה לאשראי בהשתתפות בקורס פיננסי ניהולי-שיווקי, סביר להניח שחלק מהיזמים היו מבינים שהם יהיו בתחרות עזה, וייתכן שלא היו מקימים עסק כושל. אחרים היו מקבלים מושגים בסיסיים על הסיכונים והמימון, שהיו מאזנים את ההתלהבות להקים עסק מהר ולצאת לעצמאות.

קורסים מכינים יעשו עבור לאומי ופועלים חלק מעבודת החיתום שלהם ויקטינו את הסיכון במתן אשראי, מכיוון שיזמים יבינו שיש סיכוי לכישלון. הקורסים אמורים גם לתת כלים לשיפור סיכויי ההצלחה של העסק, ולהפחית בהתאם לכך את הסיכון של הבנקים.

הפועלים ולאומי נכשלו פעמים רבות במתן אשראי לטייקונים, שעסקיהם קרסו כמגדלי קלפים. דווקא בתחום העסקים הקטנים, שני הבנקים צריכים לתמוך במערך הדרכה מקדים במעורבותם. הקטנת האשראי ליזמים קטנים, ללא מערך הדרכה והכוונה, יהיה בגדר מחנק עסקי מיותר. זהו מהלך שיפגע בצמיחה ובתעסוקה במשק.

הכותב הוא מרצה במרכז ללימודים אקדמיים-מל"א, ויועץ להקמת עסקים קטנים

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker