אם חד־הורית, אם אין לך לחם - תפתחי עסק זעיר

פתיחת עסק זעיר יכולה להיות אפשרות מצויינת עבור משפחות חד-הוריות על מנת להיחלץ ממעגל העוני ■ בשנים האחרונות נרשמת עלייה במודעות ליתרונות של עסקים קטנים והשפעתם החיובית על הכלכלה

אור צוברי
אור צוברי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בתי עסק בנתניה
בתי עסק בנתניהצילום: אייל טואג

קבוצת האימהות בכלל, והאימהות החד־הוריות בפרט, מוגדרת כקבוצה חלשה בשוק העבודה מסיבות שונות. משפחות חד־הוריות מהוות כשליש מסך מקבלי גמלת הבטחת הכנסה, כשברוב המקרים מדובר באישה הנדרשת לפרנס, נוסף על עצמה, ילד אחד לפחות. כדי להיחלץ ממצב קשה זה, יותר ויותר נשים הנמצאות בשולי מעגל התעסוקה פותחות עסקים קטנים וזעירים - אבל נקלעות לקשיים עמוקים בגלל מדיניות מורכבת.

לעסקים קטנים ובינוניים יש חשיבות רבה בהתפתחותה הכלכלית של מדינת ישראל. לא בכדי המדינה מקדימה בעשור האחרון מחשבה, ומקדמת חקיקה לקידום עסקים קטנים מתוך הכרה שאלה נתפשים כאמצעי חשוב ליצירת הכנסה ולצמצום העוני, בייחוד בקרב קבוצות הנמצאות בשולי מעגל התעסוקה.

המודעות בישראל לצורך בקידום עסקים קטנים ובינוניים בקרב נשים מתקדמת גם כן, אבל בצעדים איטיים, אל עבר עיצוב המדיניות בתחום זה. הסוכנות לעסקים קטנים ובינוניים מקיימת במרכזי מעוף קורסים לעידוד יזמות נשים וב-2017 הוקמה השדולה למען נשים בעסקים, בראשות כמה חברות כנסת.

עבור נשים הנמצאות במצב סוציו־אקונומי קשה, הקמת עסק עשויה להיות פתרון התעסוקה המתאים ביותר - בעיקר בשל שעות העבודה הגמישות, התאמת עיסוקן לצורכי ילדיהן והתאמת הכישורים האישיים של כל אישה למקום עבודתה. עסק ביתי מאפשר עיצוב מסגרת העבודה לפי בחירתה ורצונה של כל אישה, בהתאם לצרכיה.

ארגונים ועמותות מהמגזר השלישי ומהמגזר העסקי זיהו גם הם את הפוטנציאל הטמון בפתיחת עסק זעיר על ידי נשים, ולכן מקדישים זמן רב בבניית תוכניות ליווי והכשרה, בסיוע בהשגת מימון - כולל הקמת מערך הלוואות זעירות - ובשיווק. כך למשל, עמותת רוח נשית, המסייעת לנשים נפגעות אלימות להגיע לעצמאות כלכלית, מפעילה תוכנית בשם נשים בונות עסקים, המשלבת סדנא קבוצתית וליווי פרטני במטרה לרכוש ידע וכלים בתהליך הקמה וניהול של עסק קטן, בשילוב העצמה להצלחה אישית ועסקית, קידום מכירות ושיווק.

למרות חשיבות היוזמות, ארגונים אלה אינם פועלים בחלל ריק, אלא במסגרת מדיניות מורכבת המערימה קשיים רבים בפני המעוניינות לצאת לדרך עצמאית. מדו"ח ניתוח מדיניות של עסקים קטנים ובינוניים בארגון OECD עולה כי בעלות העסקים נתקלות בקושי אל מול מערכת מורכבת של רישיונות עסק והיתרים - כשמעל הנשים מרחפת גם הסכנה שקצבת הבטחת ההכנסה שהן זכאיות לה עקב מצבן הכלכלי, עלולה להתבטל מיד עם פתיחת העסק.

גם בסקר שערך משרד הכלכלה באחרונה עולה תמונה מורכבת של מצב העסקים הקטנים והזעירים בישראל. הממצאים מראים כי בשנים האחרונות חלה ירידה משמעותית ברווחיות של עסקים קטנים ובינוניים, וכי ריבוי הדרישות הביורוקרטיות והמסים הגבוהים גורמים לרבים לשקול את סגירת העסק. על פי הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, מדי שנה נסגרים יותר מ-40 אלף עסקים קטנים ובינוניים בישראל.

ניתן להבחין בקונפליקט העולה מן הנתונים בצורה בהירה וחדה. ארגוני נשים מעודדים נשים חד־הוריות הנמצאות בשולי התעסוקה להקים עסק עצמאי. הקמת עסק עצמאי מאפשרת התפתחות עסקית ואישית, מקנה ביטחון כלכלי לטווח הרחוק, מגבירה את הביטחון העצמי, ההערכה וההגשמה - ומעלה את המוטיווציה בתחומים שונים. ואולם, הקמת עסק מצריכה התחייבות כלכלית שעלולה להיות סיכון משמעותי שיחרוץ את גורלה של האישה לכאן או לכאן.

נשים רבות הנמצאות במצב סוציו־אקונומי גרוע נאלצות להקים עסק עצמאי מכורח הנסיבות בשל מיעוט הזדמנויות תעסוקה. לכן, חשוב והכרחי שארגונים מהמגזר השלישי יעודדו ויקנו מיומנויות עסקיות לפני כניסתן של נשים אלה לתחום היזמות. אבל עלינו לעשות זאת בזהירות - תוך הצבת תמונה ריאלית של המציאות, כדי שיכירו וישכילו להתמודד עם האתגרים הניצבים בפניהן ביציאה לדרך עצמאית.

הכותבת היא עובדת סוציאלית ובעלת עסק

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker