מה יזמים יכולים ללמוד מג'סטין ביבר

סרטו האוטוביוגרפי של ביבר הוא לא סיפור של תגלית מתקתקה, אלא של עבודה קשה, אמונה עצמית, ושימוש מושכל בשיווק ישיר לקהל היעד ובמדיה חברתית שלא היה מבייש את מנהלי המותגים המובילים בעולם

מרטין סוסטר, רויטרס

לא מזמן ביקש ממני בני לראות איתו את סרטו החדש של ביבר, "Never Say Never". בתחילה נרתעתי, אבל נהניתי מכל רגע. הסרט סיפק עילה לשיחה חינוכית חשובה שניהלתי עם בני. ביבר הוא הצלחה יזמית אדירה, והוא בנה את עצמו במו ידיו. אם להניח בצד את הציניות, הצלחתו של ג'סטין ביבר היא יזמות מהשורה הראשונה, אך לרובכם אין סיכוי לדעת זאת, משום שהוא פונה לקהל יעד שאינכם נמנים עליו. אני בטוח שתוכלו ללמוד ממנו, וגם מוכן להתערב שבעוד 10 שנים הוא יהיה כישרון מצליח ולא ילד-פלא נשכח.

סיפור העלילה שובה לב: ילד לאם חד-הורית מרקע סוציו-אקונומי נמוך, שמצליח בגדול בזכות כישרונו הטבעי, הרבה עבודה קשה ואמונה שהוא יכול לעשות זאת, למרות שכולם אומרים לו שלא יוכל. אחרי הסרט דיברתי עם בני על העבודה הקשה שהקדיש ביבר בהגשמת חלומו. נדמה שאותם ילדי-פלא מקבלים הכל על מגש של כסף. דיברנו על חלומות, על עבודה קשה ועל התעלמות מאנשים שאומרים שאינך יכול לעשות משהו.

הנה כמה דברים שאפשר ללמוד מהסרט:

הכל צריך להתחיל מכישרון

בסרט מראים כיצד החלו כישרונותיו המוזיקליים של ביבר להתבטא כבר בגיל שנתיים. בסרטון בן שבע שניות שמסתובב ביו טיוב תוכלו להתרשם מחוש הקצב המפותח שלו בגיל שלוש. כדי להצליח ביזמות צריך כישרון. צריך להיות טובים מאוד במשהו: בטכנולוגיה, בעיצוב, בתכנון ממשק, במכירות, בשיווק, באנליזות כמותיות, במנהיגות – במשהו. רק כישרונות אדירים היו יכולים לספק הצלחות כמו פייסבוק. אלו לא הצלחות מקריות. או שתהיו מוכשרים ביותר או שתחברו למישהו כזה.

אם אתם שונים, ערוצי ההצלחה ה"נורמליים" יגידו לכם "לא"

ג'סטין ביבר התגלה על ידי סקוטר בראון, שראה אותו ביו טיוב. הסיפור של סקוטר עצמו משמש גם הוא לקח אדיר. סקוטר נדהם מכישרונו של ביבר ושכנע אותו ואת אמו להגיע לאטלנטה לפגוש בו ובכישרון נוסף. סקוטר עשה כל מה שנדרש, לא קיבל לא כתשובה ואפילו מימן את הוצאות המעבר של ביבר לאטלנטה. חשבו על סקוטר כעל משקיע - האנג'ל של ביבר.

לאחר מכן נפגש ג'סטין עם הזמר אשר, ושר בפניו שיר שהקליט בעצמו. אשר הסכים מיידית לסייע לו ועבד קשה לשכנעו לא לחתום עם ג'סטין טימברלייק, גם לאחר שהפגישה כבר אורגנה, או עם אף אחד אחר. אשר עבד קשה להפגיש בין ביבר ובין שחקנים גדולים בתעשייה, עוד לפני שהתחייב ביבר מולו בחוזה. הייתה זאת העבודה הקשה ששכנעה את ביבר לעבוד עם אשר.

חשבו עליו כאל משקיע הון-סיכון של חברות בצמיחה-ראשונית, משקיע שיודע ומוכן לעבוד קשה. מאז הוא משמש כמנטור האישי של ביבר. ג'סטין עבר את אותה כברת-דרך שעבר אשר בצעירותו. חוויית יחסי-מנטור מסוג זה מניעה רבים מאיתנו למעורבות פעילה ביזמות הון-סיכון.

קחו את עצמכם בידיים והוכיחו את עצמכם

אז אחרי שסרב לטימברלייק וחתם אצל אשר, עתידו של ביבר היה מובטח, נכון? ממש לא. חברות התקליטים הגדולות דחו אותו ותחנות הרדיו המקומיות סרבו להשמיע את שיריו. הפנו אותו לדיסני או לניקלודיאון. אמרו לו שהמוזיקה שלו אינה פונה לקהל הרחב.

אז הם הקימו מערכת עצמאית לפנייה ישירה לשוק. ג'סטין טס ונסע ברחבי המדינה במטוס ובאוטובוס כדי לפגוש בכל שדרני המדינה ולבקש שישמיעו אותו. הוא היה כה מקסים – ומוכשר מוזיקלית – שרבים מהשדרנים ששמעו אותו התאהבו בו מיידית. הוא היה פתוח להצעות והופיע בכל עיר. לשדרנים לא נותרה ברירה אלא להשמיע אותו.

בנו מוצר שאנשים יאהבו באמת

גם מאמצי השיווק היצירתיים ביותר לא יוכלו לחפות על מוצר בינוני. הכל צריך להתחיל ממוצר מדהים ומוצר מדהים בנוי על כישרון. צפו בסרט – תבינו את כוונתי.

עליכם להגדיר מראש מהו קהל היעד ולמקד את מאמציכם. קהל היעד של ביבר הוא בנות בגילי 8-15 והוא בנה את המוזיקה ואת הפרסונה שלו סביב קהל יעד זה. אפשר להתחיל כמוהו ופשוט לצאת ולדבר עם הלקוחות. במובן הזה מאמצי ה"שיווק" הם בעיקר קידום-עצמי נלהב – בפגישה באנשי-מפתח, בלקוחות, בקבלת משוב, בשיפור המוצר ובזכייה בתמיכה.

פנו ישירות לקהל שלכם ובנו תמיכה

ביבר העלה את כל עבודותיו ליו טיוב. למרות שמערכות המדיה המסורתיות סרבו לו, בשלב מסוים לא ניתן היה להתעלם מכמות אוהדיו ביו טיוב. ביבר פרסם הודעות רבות בטוויטר לפני הופעותיו ברדיו. בנות התחילו להגיע לתחנות כדי להשיג את חתימתו. בתחילה היו אלה בנות בגילי 10-20, ואז 40, ואז 80, ואז כבר נאלצו לסגור קניונים משיקולי בטיחות. הוא התמחה באמנות השימוש בטוויטר כערוץ לפנייה ישירה לקהל שלו. היו ייחודיים, מצאו הזדמנויות שיווק חינמיות והשתמשו במדיה חברתית לבניית קהל.

"לעולם אל תאמר לעולם לא" הוא סרט נפלא עם מסרים שיעוררו השראה בלב כל יזם שאפתני. אני יודע שאתם מגניבים מדי בשביל להודות שראיתם סרט של ביבר. אני יודע שאני לא שמעתי את המוזיקה שלו קודם לכן. אל חשש, פשוט חטפו את בן הדוד הקרוב והשתמשו בו כתירוץ.

ג'סטין ביברצילום: כפרי ניר

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker