רוצים לקדם חדשנות בעסק? עודדו יצירתיות אצל העובדים

כדי שהעסק שלכם יהיה יותר יעל ורווחי יש צורך בעובדים יצירתיים ובעלי יוזמה, בקידום החדשנות והפיכת העסק לכזה המסתגל לשינויים מהירים. כדי לעודד עובדים להיות יצירתיים יש לעודד שונות, לספק זמן לחשיבה חופשית, לאפשר טעויות ולתת תחושת משמעות. לאחר שרעיונות יצירתיים עולים יש לעבור לשלב היישום

רוית כהן-מיתר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

עסקים נדרשים לעשות "יותר בפחות" - להיות יעילים יותר, זריזים יותר, רווחיים יותר, וכל זאת עם פחות משאבים, פחות עלויות, פחות זמן. לשם כך צריך עובדים בעלי יוזמה, בעלי רעיונות יצירתיים ועסקים חדשניים ובעלי יכולת השתנות ותגובה מהירה לשינויים. עשרות סקרים שנערכו בקרב עסקים הראו שמרבית העובדים והמנהלים סבורים כי אין מספיק יצירתיות וחדשנות בעסק שלהם והם היו רוצים שנושאים אלה יקבלו יותר תשומת לב.


כדי לעשות זאת יש להתייחס לשני תהליכים מרכזיים:
1. הפקת רעיונות יצירתיים על ידי עובדים
2. מימוש ויישום הרעיונות ברמה ארגונית

השלב הראשון של הפקת הרעיונות הינו שלב המוגדר כשלב של חשיבה יצירתית והוא מתייחס לעידוד של עובדים לחשוב באופן יצירתי על פתרונות לבעיות או לפתח תהליכים ומוצרים חדשים. כיצד לעודד יצירתיות בקרב עובדים?


עודדו שונות - מחקרים מצאו שככל שהשונות בקרב עובדים גבוהה יותר, כך גדל הסיכוי לחשיבה מגוונת. כדי להפיק חשיבה יצירתית קחו עובדים ממגוון דרגים, מקצועות ותחומים. אחד "הסודות" העיקריים של חברת IDEO - חברה לייעוץ שיווקי ועסקי הנחשבת לאחת המובילות בעולם בתחום החדשנות, הוא שימוש בצוותים בניתחומיים אשר מאפשרים הסתכלות על תהליכים ומוצרים מנקודות מבט שונות. החברה משתפת אנשים ממגוון תחומים (כגון פסיכולוגים, מהנדסים, אומנים) ובעלי רקע שונה (לקוחות, עובדים, בני נוער). הניסיון מלמד שחשיבה בצוותים רב-מקצועיים עשויה לגרום ליותר חילוקי דעות, אך מניבה מגוון רחב יותר של רעיונות. בחברת גוגל משתפים בצוותים עובדים מדרגים ומחלקות שונות כדי לעודד פתרון בעיות יצירתי.

תנו לאנשים זמן חופשי לחשיבה - מרבית העובדים נמצאים "במרוץ אחר הזמן". במצבי עומס ולחץ יש קושי לחשוב באופן יצירתי. חברת3M אשר נחשבת לאחת החברות החדשניות בעולם מספקת למהנדסים אשר אחראים על פיתוח מוצרים "זמן חופשי" לחשיבה. בזמן הזה לא נדרשים העובדים למילוי משימות ספציפיות, אלא מקבלים את הרשות והעידוד לחשוב על רעיונות חדשים ומוצרים חדשים.


ספקו עבודה משמעותית - לפני שנים רבות אמר ויקטור פרנקל ש"האדם מחפש משמעות". ממחקר בתחום היצירתיות עלה שכאשר עובדים חשים שהעבודה שלהם משמעותית וחשובה הם ישקיעו יותר מאמץ לחשוב באופן לא שיגרתי על פתרונות לבעיות שיש להם. אחת הדרכים לייצר משמעות היא על ידי יצירת אתגר בקרב העובדים. כאשר המשימה נתפסת כמאתגרת, יתאמצו העובדים לבצע אותה, יחושו משמעות ויחפשו דרכים יצירתיות להתמודד איתה. מחקרים על עובדים מוכשרים מצאו שאחד הנושאים החשובים ביותר לעובדים הוא לבצע תפקיד משמעותי ולהרגיש שעבודתם חשובה.

אפשרו לעובדים להתנסות, לקחת סיכונים ולטעות - רק כאשר מנהלים יגלו סובלנות לטעויות ויראו בכישלונות הזדמנות ללמידה ולא הזדמנות לענישה, יעיזו עובדים להעלות ולנסות רעיונות חדשים. מחקר של Amy Edmonson בבתי חולים בארצות הברית מצא שכאשר עובדים הרגישו "בטוחים" לדווח על טעויות הביא הדבר לשיפור בביצועים. אף אחד לא אוהב לטעות, אך אין עשייה ללא טעויות. ארגונים שיהיו פתוחים ו"סלחניים" כלפי כישלונות יקבלו עובדים אמיצים ויצירתיים.


הסירו מכשולים ובירוקרטיה - בכנס שנערך באוניברסיטת הרווארד טענה החוקרת Terssa Amabile שעובדים יצירתיים ומוכשרים צריכים שהמנהל יסייע להם בזירוז וקידום של תהליכים. לעובדים אלה אין סובלנות לתהליכים בירוקרטים והם זקוקים למנהל שיסלול את הדרך לקידום מהיר של הרעיונות שלהם.


לאחר הפקת הרעיונות על ידי העובדים מגיע שלב היישום והמימוש. השלב הראשון הצריך חשיבה יצירתית, מסתעפת ופתוחה. השלב הבא מצריך חשיבה ממוקדת וארגון הרעיונות כך שייווצר מוצר או תהליך בר ביצוע ויישום. שלב זה מוגדר כשלב החדשנות והוא מתייחס לרמה הארגונית.


חברו את העובדים לעסק - מחקרים מצאו כי אחד המנועים החשובים ביותר לחשיבה יצירתית הוא תחושת שייכות והזדהות עם העסק. במקרים אלה ירצה העובד להתאמץ ולחשוב על דרכים יצירתיות לקדם את הנושאים שעל סדר היום, בהם העובד מרגיש שהוא חלק.

צרו מנגנונים ידידותיים להעלאת רעיונות - חברות חדשניות החליפו את תיבת הצעות הייעול במנגנונים זמינים ונגישים לעידוד רעיונות. בחברה מסוימת שליוויתי נבחר צוות שהיה אחראי על בניית תהליכים שעודדו אנשים להציע רעיונות. הדבר יצר אווירה טובה מאוד בארגון והביא לשיפורים של תהליכים רבים. בארגון אחר הוקמו צוותים מקומיים שחשבו ויישמו רעיונות יצירתיים שנגעו לחיי העבודה השוטפים שלהם. עובדים אלה חשו מועצמים, משפיעים ושבעי רצון על השיפורים שיצרו.


פרגנו ותגמלו - אף אחד לא "סובל" מעודף של פרגון. כולנו זקוקים להוקרה ולמשוב חיובי. כאשר עובדים מרגישים שהמאמץ שלהם מוערך, הם ירצו להעיז יותר, לפתח יותר ולהתאמץ יותר. בארגון אחד שליוותי נערכה תחרות על הרעיון היצירתי ביותר שיועלה. הזוכה קיבל כמתנה מימוש של חלום - הוא חלם לשפץ את ביתו והפרס היה שביתו שופץ עבורו בהפתעה. הוקרה יכולה להתבטא בדרכים אחרות ולא פחות משמעותיות. ארגון אחר הזמין את צוות ההנהלה להצגה של עבודת צוותי "החדשנות". הבמה שניתנה לאותם עובדים והפרגון הארגוני היו עבורם הפרס המשמעותי ביותר.

סייעו לעובד להגיע ל"אנשים הנכונים" בעסק - לא פעם נופלים רעיונות טובים כיוון שאינם מוצגים באופן משכנע או כאשר אינם מגיעים לאנשים הנכונים. מחקר שנערך על מה מאפיין את "אלופי החדשנות" מצא כי לעובדים האלה לא תמיד היו הרעיונות הכי מבריקים, אך הם ידעו להגיע לאנשים הנכונים ולשכנע אותם בחשיבות של הרעיון. מנהלים שילמדו את עובדיהם לשכנע או יעזרו בשכנוע ובהעברת הרעיון ל"צינורות" הנכונים יבטיחו לא רק חשיבה יצירתית, אלא גם מימוש ויישום.

הכותבת הינה שותפה מנהלת ב"תמורות"- חברה לייעוץ ופיתוח ארגוני, ומרצה בביה"ס למוסמכים במנהל עסקים באוניברסיטת בר–אילן

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker