ללכת נגד עצמך

דורית גונן-גיטליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דורית גונן-גיטליס

לצד ידע מקצועי וניהולי ובקיאות בסביבה העסקית, גורם מרכזי בהצלחת העסק הוא בעליו. מה מניע אותו? מה עוצר אותו? מה ראוי שימשיך לעשות? ממה לחדול? ומה להתחיל לעשות?. לעתים רק שאלות המופנות פנימה יובילו את העסק ובעליו לעבר המטרות והתוצאות הרצויות לו. בטור זה נביא את סיפוריהם של בעלי עסקים שתהליך פנימי סייע להם להגיע להצלחה עסקית.

פעמים רבות אנחנו מתנהלים באופן דומה בתחומי החיים השונים (עסקים, זוגיות, הורות וכו'). לכן, כאשר עולה קושי בתחום מסוים, אחת השיטות להתמודד איתו היא לעבור לתחום אחר, שבאותו רגע, נתפס כפחות מאיים. כך עבדתי עם רועי:

"אני לא יכול לסבול את אלה המתדפקים על דלתי עם כל מיני הצעות שונות ומשונות וזאת אחת הסיבות שאני לא מסוגל לחשוב על פניה יזומה למקומות שלא מכירים אותי בהם".

אני שומעת אותו ומתלבטת בקול רם: "האם זה יהיה בסדר מצידך שנבדוק את העמדה הזו שלך?" אני לא מאמינה ב"ללכת נגד עצמך" אך ייתכן שהעמדה הנחרצת נובעת ממחשבה מגבילה שפיצוחה עשוי להפוך את הפעולה לאפשרית.

רועי, ספקן אומנם, בוחר לבדוק את עמדתו.

לשם כך, אני מבקשת שנעבור לרגע מעולם העסקים לעולם אחר. ביודעי שהוא רווק ופנוי, אני מזמינה אותו לעולם ה"דייטים". רועי, למרות המבוכה הראשונית, נענה להזמנה.

"איך אתה מכיר בחורות כיום?" אני שואלת.

רועי אומר שלפעמים חברים משדכים לו בחורות ושהוא רשום באתר היכרות.

"ואיך זה שם? אתה פונה לבחורות, בחורות פונות אליך?" אני שואלת.

"גם וגם", הוא עונה.

"ומה מאפשר לך את זה? למה פה זה בסדר? הרי גם פה אתה יוזם מבלי שמכירים אותך", אני שואלת ואומרת.

" נכון", עונה רועי, " אבל מי שרשום באתר בוחר להיות שם".

"אם אני מבינה אותך נכון, מה שהופך את זה לאפשרי עבורך זאת הידיעה שמדובר בקהל שמגלה עניין, ועכשיו השאלה היא האם המוצר הספציפי שלך מתאים או לא".

"נכון" אומר רועי.

"הקושי הוא לפנות למישהו שאתה לא יודע אם יש לו עניין בכלל במוצר, לאו דווקא במוצר שלך. הבנתי נכון?" אני בודקת שוב.

"הבנת נכון", אומר רועי בחיוך.

"יופי, התקדמנו. בוא נמשיך הלאה, מה קורה כשאתה נתקל, אוף ליין, בבחורה שמוצאת חן בעיניך?" אני חוזרת לשאול.

"אני לא עושה כלום", תשובתו של רועי.
"למה?", אני סקרנית, "מה מונע מבעדך לגשת למישהי נחמדה, שיכולה להיות הבחורה האולטימטיבית עבורך. אתה מוותר עליה כי...מה אתה אומר לעצמך?"

"לא יודע", אומר רועי, "אני לא מרגיש נוח לפנות, סוג של ביישנות".

אני מציעה לרועי דף ועט ומבקשת ממנו שייקח לעצמו רגע לדמיין את הסיטואציה. לאחר דקה, אני מנחה אותו לרשום מה הקול הקטן בראשו אומר לו שמונע ממנו מלגשת לבחורה שהוא מעוניין בה.

כשרועי מסיים לכתוב, הוא מופתע. ברשימה שלו מופיעים משפטים כגון: אתה חוצפן, אתה נדחף, אתה לא רצוי, מי אתה חושב שאתה, אתה נודניק וכו'. רועי רואה, שחור על גבי לבן, מדוע קשה לו להציע את עצמו/ מוצריו כאשר אין מסגרת מוסכמת וולונטרית.

בשלב הזה, המודעות למחשבות המגבילות פותחת את הדלת לשינוי והמשפט "ללכת נגד עצמי" מקבל משמעות חדשה.

הכותבת היא יועצת ארגונית ומאמנת אישית, מחברת הספר "שדונים של נסיכים"

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker