כל מה שצריך לדעת לפני שעורכים הסכם זיכיון - עסקים קטנים - TheMarker
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

כל מה שצריך לדעת לפני שעורכים הסכם זיכיון

חלום נפוץ של בעלי עסקים קטנים הוא התרחבות והפיכה לרשת זכיינת, כזו שתמשיך לעבוד עבורם. צעד ראשון במכירת זכיונות למפעילי סניפים הוא עריכה וחתימה על הסכם הזיכיון. גם אם הסכמי זיכיון יכולים להיות שונים, ישנם כמה נושאים חשובים. יש לשים לב אליהם בעת עריכת ההסכם

כל יזם מתחיל חולם להפוך לטייקון ענק, לייצר מוניטין חזק ולמכור זיכיונות לרשת שתמשיך לעבוד עבורו. כך בעל הפיצרייה השכונתית, כך מנהל בית הקפה ברחוב הסמוך, כך מעצבת התכשיטים בחנות הפינתית וכך רבים אחרים בתחומי פעילות שונים. כולם בטוחים ביכולתם להפוך את העסק הפרטי שלהם לרשת בינלאומית. הם מאמינים ביכולתם למכור זיכיון לאחרים ולהפוך ברבות הימים לאימפריה חובקת עולם.

 

מכירת זיכיון מתחילה בחתימה על הסכם הזיכיון עם הזכיינים המפעלים את הסניפים. נכונה הטענה שישנם הבדלים, לעתים אף דרמטיים, בין הסכם אחד ומשנהו, אך מרבית הנושאים המרכיבים את עקרונות היסוד הבסיסיים קיימים כמעט בכל הסכם זיכיון. במדריך זה נציג את מרבית הנושאים שיש לתת עליהם את הדעת כבר בעת עריכת הסכם הזיכיון הראשון.

דרימסטיים

 

הסכם הזיכיון מורכב ממספר פרקים נפרדים הכוללים, בין השאר, נושאים כמו הקניית וקבלת הזיכיון, דמי הזיכיון, תמלוגים, מהות ההתקשרות, תקופת הזיכיון, שכירות הנכס והביטוח, ניהול כספי, קניין רוחני ומוניטין, קרן משותפת לפרסום, בטחונות, הפרת ההסכם.

 

עקרונות המבוא בהסכם הזיכיון - הגדרת אישיות משפטית

בפרק המבוא בהסכם הזיכיון נהוג להגדיר משפטית את הצדדים. נהוג לכנות את הצדדים להסכם כ-"מזכה" מחד וכ- "זכיין" מנגד. ההגדרה המשפטית חשובה מאחר ורק אישיות משפטית מוכרת הינה ישות שהחוק העניק לה כשרות לשאת בזכויות ובחובות משפטיות. בהתאם לכך, לאישיות משפטית ישנה הזכות לקניין והזכות לחתום על חוזים, כמו גם את האפשרות לתבוע ולהיתבע לדין. הקפידו וודאו כי ההגדרות ברורות ונהירות לכל, ועונות במדויק על הדרישות בדין.

 

לרוב המזכה הינו בעל הזכויות והמנהל של המוצר או הנכס, ובעל הזכויות בסמני מסחר רשומים שנרשמו כדין אצל רשם סמני המסחר. בהתאם לכך, וכדי שהצדדים ימנעו מחילוקי דעות עתידיים בכל הנוגע לזכות השימוש המועברת לזכיין, יש להגדיר בהגדרה רחבה, מדויקת ונהירה ככל הניתן את זכויותיו של המזכה כבר בפתח הדברים. לעתים המזכה הינה מפיצה של רשת בינלאומית לממכר מוצרים שונים ויש לוודא שכלל זכויותיה נרשמו בהתאם בהסכם.

 

בנוסף, נהוג לציין כבר בפרק המבוא שלמזכה קיים מוניטין בשם המותג, ידע וניסיון בפעילות ההפצה, השיווק והמכירות של המוצרים שהוגדרו, ובמידה והמזכה מלווה את הזכיין בהטמעת המערכת כולה – יש לציין נתון זה כבר בפתיחה. כמו כן, במידה והמזכה פועל במדינות שונות ברחבי העולם ופועל לפיתוח סניפים חדשים לרשת, במקומות שיוחלטו על-ידו ואשר עתידים לפעול בשיטת הזכיינות, מומלץ שלא להתעלם מכך ולהעניק למידע זה ביטוי בולט.

 

כמו כן, יש לציין שהזכיין מעוניין להפעיל סניף תחת שם מותג הרשת שבבעלות המזכה, ושהוא קיבל זיכיון ורשות לעשות שימוש והפעלה בידע, בניסיון ובסימני המסחר המזהים של הרשת, בכפיפות לנוהלי והוראות הרשת כפי שיפורטו בהרחבה בהסכם.

 

הגדרות - ברורות, חדות ופשוטות

לאחר שהצדדים הבהירו בפרק המבוא באופן כללי מי הם ואילו זכויות כלולות בהסכם, עליהם להגדיר את המונחים שילוו את ההסכם ביניהם באופן שלא יתיר פרשנות לאחרים. כך למשל, יש לקבוע בסעיף נפרד ומוחלט מהן זכויות הזיכיון המוענקות לזכיין במסגרת ההסכם. נהוג לקבוע כי בכפוף לקיום התחייבויותיו של הזכיין בהתאם להסכם, מסכים המזכה להעניק לו למשך תקופת הזיכיון ובמסגרת הפעילות בסניף ובמיקום הסניף, את הזכויות לנהל את העסק במיקום הסניף, תחת שם המותג, לרבות הזכות לעשות שימוש בסימני המסחר, במסגרת השימושים המותרים המפורטים בהסכם.

 

במסגרת זו הזכיין זוכה בזכות להשתמש בידע שהועבר לו במסגרת תכנית ההכשרה של המזכה, בשיטות השיווק, המכירה והעבודה של המזכה, במסגרת המותר בהסכם. כמו כן, יש לציין שכל חריגה מתקופת הזיכיון או שימוש על-ידי הזכיין בזכויות שהוענקו לו שאינו במיקום הסניף, מחייב את הסכמת המזכה מראש ובכתב.

 

נוסף על כך, מומלץ להגדיר את הנכס, קרי המקום שיישכר לצורך הקמת הסניף בהתאם להוראות ההסכם, את מועד פתיחתו של העסק ואת סימני המסחר הרלוונטיים, בהם כל סימן הכולל את שם המותג או חלק ממנו וכל סימן מסחר המשמש את המזכה גם אם לא נרשם אצל רשם סימני המסחר בפועל.

 

מידע סודי

חשוב ביותר להקפיד בפרק ההגדרות על ביאור ופרשנות של מידע סודי הנוגע להסכם, ולציין שמידע סודי המגיע לזכיין כולל, בין השאר, את כל החומרים, מסמכים או מידע אחר, כמו כזה שנרכש או פותח במסגרת מתן הזיכיון, לרבות כל המידע השיווקי והמידע בדבר לקוחות הרשת, ספקים, הזמנות, שיטות תמחור, נתוני מחקר, מחירונים ומחירים. יש להבהיר כי בהגדרת מידע סודי לא נכלל מידע שהפך לנחלת הכלל שלא בדרך של הפרת סודיות של מי מהצדדים, וכן לא נכלל כל מידע שהיה ידוע לזכיין בטרם חתם על ההסכם. כמו גם מידע שהועבר לזכיין על-ידי צד שלישי כדין ושלא בדרך של הפרת חובות הסודיות.

 

חשוב לציין בנוסף, כי סעיף 5 בחוק עוולות מסחריות, תשנ"ט – 1999, קובע שסוד מסחרי או סוד בלבד הינו מידע עסקי, מכל סוג, שאינו נחלת הרבים ושאינו ניתן לגילוי כדין בנקל על-ידי אחרים, אשר סודיותו מקנה לבעליו יתרון עסקי על פני מתחריו, ובלבד שבעליו נוקט אמצעים סבירים לשמור על סודיותו. שני הצדדים מחויבים כמובן לפעול בהתאם לחוק בעת עריכת ההסכם ולכן טוב יעשו אם יקפידו על ניסוח פרק הפרשנות באופן המיטבי.

 

הצהרות והתחייבויות הצדדים – כללי

נהוג לקבוע בהסכם ששני הצדדים, המזכה והזכיין, מצהירים בעת חתימת ההסכם על כך שאין כל מניעה חוקית, משפטית או אחרת לבצע את התחייבויותיהם בהתאם להסכם וכי הם מתחייבים להודיע לצד השני על כל מניעה לבצע את התחייבויותיו, מיד עם היוודע למי מהם דבר המניעה. כמו כן, כל אחד מהצדדים מצהיר כי לא מכר, העביר, שיעבד או המחה לצד שלישי כלשהו את זכויותיו המפורטות בהסכם וכי אין בכוונתו לפעול באחת מהדרכים הנ"ל.

 

אלו ההצהרות הבסיסיות של כל הסכם ויש להקפיד על רישומן. יש לבחון היטב את הגורמים לסירובו של צד לחתום על מי מהצהרות אלו ובמידת הצורך אף לשקול היטב האם יש מקום להפסיק את המו"מ. חשוב לציין בעניין זה, כי ישנם מקרים בהם המזכה שומר על זכותו למכור, להעביר, לשעבד או להמחות את כל זכויותיו, כולן או מקצתן, אולם הכל בכפוף לכך שלא יהיה שינוי בזכויות הזכיין לפי ההסכם. הקפדה על שמירת זכויות הצדדים תמנע חילוקי דעות עתידיים.

 

הצהרות, הרשאות והתחייבויות המזכה

לרוב מצהיר המזכה כי הינו המפיץ העצמאי של החברה או המוצר העולמי, והוא בעל הזכויות לניהול של פרויקט שיווק והפצה של כלל המוצרים של החברה, וכן של מוצרים נוספים שפותחו עבורה המשווקים תחת שם מותג החברה. המזכה מצהיר גם כי הוא ואחרים מטעמו המפעילים את הרשת הינם בעלי הידע המקצועי והניהולי בו נעשה שימוש במסגרת סניפי הרשת, וכי הוא מתחייב להעמיד לשימוש הזכיין למשך תקופת הזיכיון את סימני המסחר ואת שם המותג על מנת שהזכיין יפעיל את העסק תחת סימני המסחר ושם המותג, על פי הוראות המזכה וכמקובל בסניפים אחרים של הרשת.

 

ליווי מקצועי

במקרים המתאימים מתחייב המזכה להכשיר את עובדי הזכיין וכן לספק לזכיין ליווי מקצועי בענייני הפעלת העסק או שיפור יכולות השיווק, המכירה והניהול של הזכיין. נהוג לקבוע שהמזכה יספק לזכיין שילוט מתאים לשימושו בסניף (בתמורה לתשלום עלות השילוט, הובלתו והתקנתו) ושהמזכה יעמיד לרשות הזכיין חומר מקצועי מתאים רלוונטי עבורו, לרבות חומר פרסומי, עיתונאי, פוסטרים ואביזרי תדמית, כמו גם ייעוץ מקצועי ככל שיידרש בנושאי ניהול והפעלה מקצועיים וכלליים שונים, הן בעת פתיחת העסק והן לאחריו, כולל הכשרת העובדים. לעתים נקבע בהסכם, בעיקר כאשר מדובר ברשת כלל ארצית, שהמזכה מתחייב לספק לזכיין יעוץ משפטי או פיננסי בכל הנוגע לתפעול העסק, על מנת לחסוך עלויות תפעול לזכיינים.

 

הכותבים הינם עו"ד, שותפים במשרד בן חיים, כהן & גאליס, מתמחים במשפט מסחרי וליטיגציהתגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#